Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: tatarjantar
Čas: 2016-01-08 00:00:02

Pýcha intelektu

Sókratovi, který do značné míry položil základy filozofické metodě a tím i moderní vědě, je připisován výrok "Vím, že nic nevím." Poměrně skromná slova od velkého myslitele. Pokud je člověk intelektuálně pocitvý, musí uznat, že rozsah jeho vědomostí je naprosto zanedbatelný oproti rozsahu jeho nevědomosti. S vědomostí roste vědomí nevědomosti. Což by mělo vést k určité pokoře.
Bohužel se tomu tak neděje. Už od doby Platóna se neustále někdo snaží pomocí "rozumu" naplánovat ideální společnost, vedenou osvícenou elitou (u Platóna filozof-vládce). Renesanci tento způsob uvažování zažil v 19. století (Saint-Simon, Comte, Marx atd.) a dal vzniknout totalitarismu 20. století. Ale lidé jsou zřejmě nepoučitelní.
Paul Krugman, držitel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2008 byl v mládí inspirován sci-fi romány Isaaca Asimova, kde existuje věda zvaná "Psychohistorie", která dokáže odhahovat a řídit vývoj společnosti. Nedávno se potentáti ze všech možnách zemí v Paříži rozhodli, že poručí větru dešti. Problém je také scientismus, který v podání lidí jako Richard Dawkins často připomíná jen další kult (nezpochybňuji jeho kvalifikaci atd., jen forma jeho vystupování a prezentace je podle mě značně nešťastná). Nikdo ale nemá patent na pravdu (a na to by měli pamatovat i libertariáni).
Všechen ten balast o "správné straně historie" nebo "nevyhnutelném historickém vývoji" je stará písnička. Nic takového ale nejspíš není. Pokud budeme předpokádat, že lidé mají svobodnou vůli, je to prakticky vyloučeno. Bohorovnost plánovačů, expertů a samozvaných proroků "pokroku" nezná mezí. Proto je potřeba mít se na pozoru, nezapomínat na pokoru a na zdravý rozum. Mimochodem, hezky o tomto tématu píše Hayek v esejích "Kontrarevoluce vědy", doporučuji.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2016-01-08 03:13:56 Autor: nannuck Titulek:
Web: neuveden Mail: lukasliebzeit v doméně gmail.com
no v phd comics je takhle udelany "vyzkum", ze doktorandske studium te vlastne udela hloupejsim :-D.

Je to vysvetleno tak, ze po magisterskym je pomer toho co vis/co vis, ze nevis podstatne jinej nez po doktorandskym studiu, kde v podstate z velky casti vis, co nevis :-D
Čas: 2016-01-08 09:09:50 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
xD
Čas: 2016-01-08 07:26:14 Autor: Roman Titulek:
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Klasickým "vím, že nic nevím" se zabývá moderní psychologie pod pojmem "Dunning-Krugerův efekt". Kdo by si rád početl, hezky popsán je např. tady: http://www.psychologon.cz/component/content/article/2-uncategorised/371-dunning-krugeruv-efekt-proc-hlupak-zustava-hlupakem
Čas: 2016-01-08 07:33:20 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Teda špatně jsem se vyjádřil, ten efekt není přímo o "vím, že nic nevím", ale v dotyčném článku na to přijde řeč právě v souvislosti s oním efektem.
Čas: 2016-01-08 09:12:09 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Zrvona to jsem Vám chtěl napsat, že D-K efekt je něco poměrně komplexnějšího xD
Na D-K efektu je nejzajímavější to, že jej často blbci v diskusích používají jako argument; na D-FENSu se dokonce jeden čas říkalo D-K-ZZR efekt xD
Čas: 2016-01-08 10:36:59 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Dva roky tvrdeho kapitalismu a je po D-K efektu.
V socialismu je vsechno vlastne"jakoby"(zvlaste levicovi umelci to slovo pouzivaji tak casto jako "vole"):jakoby pan(ale je obycejny urednicek),jakoby bohac(vse na dluh),jakoby chlap....
Čas: 2016-01-08 09:36:45 Autor: Pedro Titulek:
Web: http://www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Až na to, že lidi, co tahají za provázky, sakra dobře ví, co dělají. I najímání takových klaunů, jako je Krugman, k tomu bohužel patří.
Čas: 2016-01-08 09:38:17 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Oni jak kteří.... ten Krugman zrovna ano, ale třeba u Merkel si nejsem docela jist (respektive teď už se snaží jen mírnit škody, ale řekl bych, že jí je jasné, že udělala chybu, kterou si navíc ani nepomohla).
Čas: 2016-01-08 09:49:05 Autor: Pedro Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Z mého pohledu se teprve uvidí, jak velká to byla chyba pro ní osobně. Docela se to vyvažuje.

Import voličů z Afriky, kteří budou vděční za dávky, a nahradí část naštvaných voličů.
Vidle mezi lidi. Islamobijci vs Sluníčkáři. Rozdělit společnost není rozhodně na škodu.
Zvýšené náklady, ale dávají větší kapitál pro fízly. Navíc za ně dostanou další regulace (viz protiteroristické zákony...)

Krátkodobě možná převažují negativa, ale v delším horizontu si myslím, že tím stát/potažmo vláda získá více moci nad lidmi.
Čas: 2016-01-08 10:26:46 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Aspon v Nemecku nebudou hlavnim hromosvodem zidi.
Treba se o prachy pobiji pristehovalci,dotacni kapitaliste,oteplovaci,cikani,pobiraci,statni urednici,neziskovky a duchodci.Bohuzel o nase nebo natistene a dluhove prachy.
Čas: 2016-01-08 11:07:43 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Samozřejmě, že jí nejde o nějaké lidi, jde jí o ní samotnou; ale udělala krok, který si ze začátku myslela, že jím získá politické body, ale teď vidí, že je místo toho v prdeli.
Pochopitelně její první starostí je, jak to ovlivní ji osobně a její kariéru, což je z jejích prohlášení vidět, ale rozhodně to neznamená, že by věděla, co dělá.
Ten import voličů je sice taky zajímavý, ale je to taková prvoplánová myšlenka, já si totiž nemyslím, že oni budou volit zrovna Merkel a neřekl bych, že ona si to myslí také.
A konečně zvýšení moci státu.... ano, k tomu to asi povede. Ale Merkel není génius zla, která by jen chtěla posílit stát, ona chce hlavně posílit sebe samu; a tahle krize spíše posílí stát, ale otřese její pozicí.
Čas: 2016-01-08 12:10:18 Autor: Pedro Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Za lidmi jako je Merkel, vždy někdo stojí. Nevěřím, že je génius zla. Věřím, že v jejím jednání se prolíná soubor různých zájmů. Myslím, že prostě hraje svojí roli. Tady už nejde o Německo, ona se ani necítí jako Němka, teď už je Evropanka. Války v Africe jsou na poptávku, a věřím, že i dost kroků Merkel je na poptávku. Tyto věci se rozhodují na globální úrovni.

Čas: 2016-01-08 12:20:58 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já se obávám, že ve skutečnosti je to daleko horší; nemyslím si, že by byla řízena zájmy konkrétních lidí, myslím, že je řízena určitými abstrakními prinicipy socialismu.
Ono by bylo vlastně super, kdyby za vším bylo nějaké spiknutí mocných, ale obávám se, že není; respektive jistě, politici jsou úplatní a ovlivnitelní, o tom žádná, ale nemyslím si, že jde o "velký plán", bude to souhra kroků různých stran, z nichž velká část nedomýšlí až tak dalece dopředu – což je mnohem horší, než kdyby tomu bylo jinak.
Čas: 2016-01-08 12:38:58 Autor: Antos Bulba (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Ano, v podstatě se jedná o princip Ockhamovy břitvy: blbost, kopání za vlastní politické zájmy a neschopnost (mimo jiné vyplývající z nemožnosti racionální kalkulace ve veřejném sektoru) jsou mnohem jednodušším předpokladem, než nějaké komplikované spiknutí. Stejně jako v běžné lokální politice - každá akce přináší nečekané důsledky, jelikož lidská společnost je příliš složitá na to, aby se dala seshora ovlivňovat kýženým směrem.
Čas: 2016-01-08 12:43:36 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Přesně tak; neplatí to na 100 %, ale jsem o tom poměrně přesvědčen.
Čas: 2016-01-08 13:14:40 Autor: Pedro Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Myslím, že si úplně nerozumíme, to co myslím je korporátní fašismus. Regulace se již dnes tvoří na nadnárodních úrovních a jsou šité na míru korporacím (ne všechny, ale hodně). Není to žádné tajné spiknutí. To samé o válkách se rozhoduje za účasti zbrojařských korp. Prostě se přerozdělují prachy a moc.
Čas: 2016-01-08 13:19:13 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
S tím do jisté míry souhlasím, ale nemyslím si, že by to bylo čistě tak, že války se vedou pouze proto, že to tak chtějí lidé, kteří vyrábějí zbraně; myslím, že ti k tomu možná částečně přispívají, ale těch důvodů je bohužel daleko víc.
Čas: 2016-01-08 13:23:07 Autor: Pedro Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Jj, určitě je tam více důvodů.
Čas: 2016-01-08 13:25:52 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
A zrovna v případě uprchlíků mám pocit, že to bylo hlavně sledování pořád stejné tuposti sociálního státu, spíše ze zvyku, než z jiných důvodů :o(
Samozřejmě různé neziskovky na tom mají také žně.
Čas: 2016-01-08 13:40:25 Autor: Pedro Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Tuposti se u různých politiků nevyhneme, nicméně ty důsledky (pozvání uprchlíků) museli být do očí bijící. Osobně se přikláním k verzi, že Brusel nechává zajít krizové situace do krajnosti, aby mohl odebírat salámovou metodou práva národním demokraciím. S Řeckem to bylo vytvoření různých fondů, jako ESM. V této krizi jsou to kvóty na lidi. Pouze v chaosu jsou lidi ochotni přijmout takové opatření, které by za normálních okolností odvrhli.
Čas: 2016-01-08 13:48:24 Autor: Pedro Titulek: Re: [↑]
Web: http://www.blogfin.cz Mail: sachyspetr v doméně seznam.cz
Připouštím, ale že to mohl být zprvu jen politický kalkul a nedomyšlení ze strany Merkel, který byl následně využit pro posílení unie.
Čas: 2016-01-08 10:47:13 Autor: Vlach (neregistrovaný) Titulek:
a jen tak pro zasmani:
Macek:
Každý, kdo dokáže dojít na Úřad práce, dokáže dojít i do práce
Čas: 2016-01-08 11:09:07 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
xDD
LoL
Čas: 2016-01-08 23:09:14 Autor: Lojza Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Dotaz: Cetl jsem nekde kdysi, ze ten citat ve skutecnosti neni "Vim, ze nic nevim", ale spi "Vim, ze nevim".
Nevi nekdo vzdelany v oboru , jak to tedy presne je?
Jen by me to zajimalo ciste ze zvedavosti
Čas: 2016-01-09 12:12:07 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Vidíš, já zas četl, že Sókratés to nikdy neřekl, jen tím způsobem Platón zformuloval, že Sókratés si byl vědom toho, jak málo ví.
Podle všeho to není autentický výrok, ale jen určitý popis jeho životní filosofie a pokory. Tedy alespoň co já vím, odborník nejsem.
Čas: 2016-01-09 13:26:41 Autor: tatarjantar (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
On Sókrates sám po sobě nenechal žádný spis, všecko to pak napsal Platón. Sókrates v jeho dílech často vystupuje jako postava, která vede dialog atd. Takže někdy není úplně jasné, jestli to je myšlenka Platóna nebo Sókrata. Ale nechtěl jsem to komplikovat, obecně je ten citát připisován jemu, jak to bylo doopravdy už asi těžko zjistíme.
Čas: 2016-01-09 13:29:26 Autor: Urza Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Jj, přičemž zrovna tohle je docela škoda; mnedle byl totiž Sókratés úplně jiná liga než Platón.