Bez povinné školní docházky některé děti nedostanou vzdělání – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2023-09-13 00:00:02

Bez povinné školní docházky některé děti nedostanou vzdělání

Jedním z častých argumentů zastánců povinné školní docházky, které slýchám, je: „Když zrušíme povinnou školní docházku, určitá skupina dětí nedostane vzdělání – protože jejich rodičům to bude jedno. Nebudou je vzdělávat a skončí na sociálních dávkách…“ Na to se vždy musím ptát, jak velká bude přibližně tato skupina dětí a rodičů, kterým nezáleží na vzdělání jejich dětí. Brzy se dostaneme k tomu, že tím častokrát míní nepřizpůsobivé občany a odhadují to někde mezi 5 až 10 %.

Dovolím si, prozatím, dvě odpovědi: (1) Podle několika statistik (National Center for Education Statistics, PISA…) každé páté dítě zažilo ve škole šikanu (a to jsou navíc jen ty děti, které to v dotaznících přiznaly) – ponechme stranou všechny další negativní vlivy povinné školní docházky, o kterých jsem již několikrát psal. I tak mi totiž nedává smysl, aby se kvůli 5 až 10 % museli zbylé děti nutit chodit povinně do škol, aby tam pak 20 % z nich zažilo šikanu. (2) Když se podíváme do reálného života, tak pozorujeme, že těchto 5 až 10 % dětí z nepřizpůsobivých rodin po ukončení školní docházky stejně většinově nejde do práce a skončí na sociálních dávkách. Myslím, že bychom si už mohli přiznat, že nucení dětí docházet do školy daný problém vůbec neřeší.
Přečtení: 2804

Autor: Baphomet Čas: 2023-09-13 00:07:46
Web: neuveden Mail: schován
Co takhle povinnou práci, jako za minulého režimu? Kdo nebude pracovat půjde sedět. To přece taky zabrání lidem aby brali dávky a lenivěli, ne? Nedivil bych se kdyby tohle proponenti povinné školní docházky podporovali také, takže jim radši nebudu dávat další nápady.
Web: neuveden Mail: schován
Ano, to by se etatistum libilo. Povinna prace a nejlepe vsichni stejnokroj! Par takovych skanzenu na svete vidime i dnes. :-(

Problemy s lidmi na davkach se nejlepe resim zrusenim davek. Lide do te chvile zavisli maji incentivu se starat o sebe sami, nemusi se prerozdelovat cizi penize a tim to nemusi nikoho stvat. WinWin.
Autor: Rakusak Čas: 2023-09-13 09:51:45
Web: neuveden Mail: schován
Povinna skolni dochazka je jen dalsi stripek zestatneni nasich svobod. Povinna skolni dochazka skodi vsem detem, a to i detem z "problematickych" rodin. Ale i kdyby to nekomu pomahalo, co je mi do toho? At mne nechaji vyucovat me deti tak, jak uznam za vhodne. Nechi, aby me deti byly obeti kolektivisticke snahy konat dobro za kazdou cenu.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky