Byl jednou jeden státní policajt (a taky jeden městský) – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2023-02-21 00:00:02

Byl jednou jeden státní policajt (a taky jeden městský)

V neděli jsme hráli v naší klubové místnosti šachový zápas a přímo pod oknem bylo zaparkováno auto, kterému neustále houkal alarm. Volal jsem státní policii, aby tedy byla užitečná a nějak situaci vyřešila, třeba vyhledala majitele nebo tak něco. Příslušník u aparátu mi polootráveně sdělil, že teď zrovna jeho mužstvo řeší důležitější věci a že se „zkusí domluvit s měšťáky“. Asi za dvě hodiny jsem volal městkou policii a žádal po nich stejnou věc. Bylo mi řečeno, že už byli zpraveni, byli se na místě podívat (čehož si ovšem nikdo nevšiml), neshledali žádné porušení zákona a zase odjeli. Kontaktovat majitele zkoušeli, avšak tento telefon nezvedal, neboť auto bylo přihlášeno na firmu a ta má v neděli zavřeno. Tímto prosím celá intervence našich strážců zákona skončila, jednatele společnosti se vyhledat nepokusili, o kontaktu ani nemluvě, dostalo se mi pouze ujištění, že věc „je v řešení“. Nevyřešila by to volnotržní policie lépe, kdyby si peníze klientů musela zasloužit, čehož by tímto přístupem dosáhla dost těžko?
Přečtení: 5226

Autor: Baph0met Čas: 2023-02-21 03:18:33
Web: neuveden Mail: schován
No určitě lepší než aby rozbili okénko a alarm vytrhli.

Samozřejmě by to trh zajistil lépe ale asi ne o moc. Určitě by Vám nikdo do telefonu neřekl, že má na starosti "důležitější věci". Pak by Vám jistě dali vědět, že byli na místě a zajistli XY a celkově by vynaložili více úsilí v hledání patřičného majtele či jiného řešení.

Se samotným řešením situace nemám tušení, můžou obvolat více čísel, obejít byty (bydliště majtele vozu), či opravdu zasáhnout a alarm za pomoci násilí utišit, kdy by nejpravděpodobněji následoval soud s majitelem vozu a už by se ukázalo jestli by měli strážníci právo v této situaci rozbít někomu okénko a alarm.

Také je možné, že by měli technologii schopnou alarm nějakým způsobem vypnout aniž by poškodili samotné vozidlo.

Perou se zde práva majitele auta a Vaše vlastnická práva těla.
Web: neuveden Mail: neuveden
Ostatně, to že by to trh zajistil lépe je tady přece takový základní axiom, že.
Web: neuveden Mail: radoslav.khun v doméně gmail.com
Ano, ale argumenty pro to jsou, není to jen výkřik do tmy...
Web: neuveden Mail: neuveden
To že pro to jsou argumenty neznamená, že tomu tak musí být vždy zcela jistě.
Autor: Vajo Čas: 2023-02-21 10:17:06
Web: neuveden Mail: schován
Tak určitě existují věci, které trh nezajistí nějak výrazně líp než státní monopol. Ovšem existuje podstatně víc věcí, které trh líp vyřeší a hlavně neexistuje nic, kdy by státní řešení bylo efektivnější.
Může být ovšem problém s tím, co je pro koho "lepší".
Web: neuveden Mail: neuveden
Třeba ve výběru daní a jejich přerozdělení je stát patrně úspěšnější než volný trh. Takže pro klienty poptávající tuto službu je to jasná volba.
Web: neuveden Mail: neuveden
No...tak to bych se hadal. Uprimne si myslim, ze vybirat dane a penize prerozdelovat by slo s MNOHEM, jako ze MHOHEM mensima nakladama a vetsi efektivitou.
Mit to ja na starosti, tak za rok mam system, ktery by byl nesrovnatelne lepsi, nez to co tu je ted.
Web: neuveden Mail: neuveden
Jo, to věřím a souhlasím. Ale háček je v tom, že ten efektivnější systém výběru daně by byl jestli se nepletu taky nevolnotržním státem.
Ale je fakt, že by aspoň vznikla velkému státu nějaká konkurence, kdyby tu paralelně vznikly navíc i jiné "agentury", vybírající "daně" pro své klienty nebo členy :-) Taková pěkná Sicílie by to byla
Web: neuveden Mail: neuveden
a tak rec byla o klientech, pozadujici tuto sluzbu...Rozhodne pro takove klienty by reseni, ktere by nabidl trh, bylo vyrazne lepsi. Uz jen v tom, ze by nebylo potreba vynalozit tak obrovske naklady na to prerozdelovani, jake se vynakladaji dnes
Web: neuveden Mail: neuveden
Ti "klienti" byl trochu sarkasmus, myslel jsem např. klienty typu Norbert, kteří by poptávali službu zdanění bohatych. A jeho poptávku zdá se stát uspokojuje obstojně - dokázal bys mu nabídnout lepší konkurenční službu ? :)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky