Celek je vždy „jen“ souhrn jednotlivců – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Scrub
Čas: 2024-03-27 00:00:02

Celek je vždy „jen“ souhrn jednotlivců

V poslední době ve svém okolí často slýchám, že celek je víc než jen pouhý souhrn jeho částí (potažmo jednotlivců). Tento výrok mi však přijde chybný a jeho potenciální důsledky ve mně vyvolávají nevoli. Co by z celku mělo dělat „více“? Co je tou „přidanou hodnotou“? Sloučením jednotlivců přece nevzniká žádné vědomí v éteru, nepociťovatelný mrak společných myšlenek a názorů. Každý z jednotlivců si je uchovává ve své vlastní mysli, neexistuje „sdílená myšlenka“ či „kolektivní názor“. Co tedy činí celek údajně podstatnějším? Uvědomme si, že jednotlivec není izolovaný v prostředí našeho světa, nýbrž má možnost komunikovat. Právě komunikace může dávat dojem něčeho většího, avšak možnost sdílení informací je opět jen vlastností individuí. Každý se sám rozhoduje, zda přetvaruje své názory na základě interakcí s prostředím (jež zahrnuje i ostatní). Celek je ten jen souhrnem jednotlivců, z jejichž interakcí může emergovat zdánlivě společné chování, vždy však opět individuální.

Z důsledků oné chybné fráze bychom mohli odůvodnit násilné donucení jednotlivce k participaci s falešným příslibem kolektivu, který je něčím větším. Výrok jen zamlžuje klíčovost individuí a v důsledku obhajuje potírání jejich svobod. Z úhlu pohledu „maximalistického individualismu“ (popsaného v předchozím odstavci) však vidíme neoprávněnost zhůvěřilých kroků založených na té groteskní premise.
Přečtení: 4632

Reagujete na tento komentář:
Autor: Lojza Čas: 2024-03-27 08:00:46
Osobne si myslim, ze toto prirovnani neni spravne, protoze by tim slo vzdy za kazde situace obhajit, ze jakykoliv vetsi celek je dulezitejsi nez mensi dilky, coz podle me proste obecne neni pravda.
No zachazime zde do docela slozite filosoficke roviny. Timto se myslim docela zasadne zabyva myslenkovy experiment "Trolley problem", viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Tramvajov%C3%A9_dilema
Kdysi jsem si docela poctive prosel nejaky test, kde bylo mnoho variant, no staci se zamerit na 1-2 varianty, ktere jsou primo i vypsane na te wikipedii.
A kdyz si vezmu pouze ten s doktorem.
Pokud by platilo to co pises, tak jednoznacne v pripade dilematu, zda zabit 1 cloveka, abychom zachranili 5 jinych, by odpoved byla "ano, udelat to, celek na tom vydela". Coz by byla objektivne pravda, celek by na tom vydelal.
Presto moje moralka mi rika, ze neni spravne zabit jednoho nahodneho cloveka, abychom diky tomu zachranili 5 jinych lidi.
OVSEM - cele je to VELICE tezke, nad tim premyslet a rozhodovat se.
Velice doporucuji si najit nekde nejaky funkcni test, ktery cloveka provede od toho zakladniho problemu (prehodit vyhybku ci ne) az po ty, kde jsou moralni dilemata velice slozita.
Jak rikam, ja osobne bych nezabil jednoho, abych zachranil 5.
Autor: li Čas: 2024-03-27 10:01:43
Web: neuveden Mail: schován
V poslední době ve svém okolí často slýchám, že JEDNOTLIVEC je víc než jen pouhý souhrn jeho částí (potažmo ORGÁNŮ). Tento výrok mi přijde SPRÁVNÝ. Co z JEDNOTLIVCE DĚLÁ „více“? Co je tou „přidanou hodnotou“? Sloučením ORGÁNŮ TOTIŽ nevzniká žádné vědomí, nepociťovatelný mrak myšlenek a názorů. Každý z ORGÁNŮ si je SNAD uchovává JEN ve svéM vlastníM ORGÁNU, neexistuje „sdílená myšlenka“ či „kolektivní názor“. Co tedy činí celek podstatnějším? Uvědomme si, že ORGÁN SICE není izolovaný v prostředí našeho světa, ALE NEMÁ možnost komunikovat. Právě komunikace JE něCo většího, PROTOŽE možnost sdílení informací NENÍ vlastností ORGÁNŮ. Každý JEDNOTLIVEC se VŠAK sám rozhoduje, zda přetvaruje své názory na základě interakcí s prostředím. JEDNOTLIVEC NENÍ jen souhrnem ORGÁNŮ, z jejichž NEinterakcí TOTIŽ NEmůže emergovat.

Z důsledků TOHO bychom mohli odůvodnit násilné donucení jednotlivce k participaci V kolektivu, který je něčím větším. Výrok POTVRZUJE klíčovost CELKU a v důsledku obhajuje NUTNOST ZÁKONA, ABYCHOM ZAJISTILI svobodU JEDNOTLIVCI. Z úhlu pohledu „JEDNOTLIVCE“ (popsaného v předchozím odstavci) vidíme NUTNOST kroků, založených na té premise.
Autor: Rakusak Čas: 2024-03-27 12:33:58
Web: neuveden Mail: schován
Celej je souhrn jednotlivcu z definice. Kolektiv ma jiste schopnost manipulovat jedincem, ale vzdy je to ten dany jedinec, ktery mu dobrovolne (nebo i z donuceni) podlehne. Podle meho ta socialisticka premisa, ze kolektiv je neco vic, prameni ze socialismu a treba i demokracie, kdy vetsi skupiny nekomu neco vnuti silou. Proste nasmnogo :-D Co je nam do tve zahradky, kdyz my tudy chceme vest ve verejnem zajmu silnici. :-D
Autor: Matejji (neregistrovaný) Čas: 2024-03-27 19:55:30
Zkus vzít zvíře a rozmixovat ho. To co ti vznikne je součet částí toho zvířete, ale zjevně to je kvalitativně odlišné od zvířete. Tedy záleží, aspoň v některých případech, na tom jak se části poskládají do celku a nad některými konfiguracemi zjevně emerguje něco co není samotným částem vlastní a v tímhle smyslu může celek být víc než součet jeho částí. Samozřejmě ne všechny celky jsou víc než součet jeho částí. Implikace pro společnost bych z toho úplně nedělal, protože není vůbec jasné, které "víc", z těch co mohou nad celkem emergovat, je víc "víc". To nechť si posoudí jednotlivec.
Nebo úplně jiný příklad - manufaktura o deseti lidech vyrábějící boty, vyrobí víc bot než deset jednotlivců.
Zkrátka že celek může být víc než součet částí mi přijde dost zjevné.
Autor: Pirát (neregistrovaný) Čas: 2024-03-28 17:05:37 [↑]
Když se vezmu takové prase. Když je vcelku, zemědělec za něj dostane 42Kč za kg, Když ho prodá po částech dostane nejmíň dvakrát tolik. Je víc, když to má dvakrát takovou cenu?
Co se týče jednotlivců a kolektivů, tak se mýlíš v tom, že neexistuje kolektivní názor. Existuje a když ho nebudeš hlásat, tak můžeš skončit ve vězení, a když ho budeš vyvracet, tak tam skončíš i naší svobodné zemi. Dozvíš se ho z veřejnoprávních médií.
Větší skupina lidí, je obvykle jen tlupa idiotů, velmi snadno se ovládá a dobře se jim vládne. Pro ty co je chtějí ovládat, je skupina jistě víc, než jednotlivci které by nepřesvědčili.
Pětidemolici nevolilo ani 2 400 000 lidí, žije nás tu 10 000 000. To není ani čtvrtina a pohodlně vládnou všem. Myslím, že tomu říkají "Demokracie" což prej znamená "Vláda lidu" to už snad netvrdí ani oni, vydávají to za vládu většiny. Vzhledem k tomu jak umí počítat, jim to ani připadá divné. Vis příklad 2+2x3
Autor: Šlomo Čas: 2024-03-27 23:39:35 Titulek: Tak třeba muž a žena
Web: neuveden Mail: shlomo.kafka v doméně gmail.com
Muž a žena spolu mohou mít dítě. Žena sama ani muž sám dítě mít nemůže. Ale muž a žena mohou. Mají tedy o schopnost víc ve dvou, kterou každý sám nemá.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky