Dovolme pracovat dětem! – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: li
Čas: 2022-06-17 00:00:02

Dovolme pracovat dětem!

Co když se narodíte do rodiny, kde se hodně šetří – a o každém výdaji se diskutuje – a kde ani kapesné nedostáváte. Když něco potřebujete, tak s rodiči vedete „bitvu“ o peníze, přičemž to velmi často „neklapne“. Je to dost frustrující a cítíte obrovskou bezmoc. Toužíte mít možnost pracovat a dostat plat (byť ve srovnání s dospělým třeba zanedbatelný). Líbila by se mi diskuze na téma „práce dětí“. Dovolila bych dětem pracovat, pokud budou chtít, protože bez finančních prostředků mohou být dosti dlouho „v zajetí svých rodičů“.
Přečtení: 6585

Web: neuveden Mail: neuveden
Toto téma se zde již řešilo, o dětskou práci pod patnáct let věku v našich končinách prakticky není zájem, nad patnáct s omezeními můžou. I kdyby nebyla hranice takto arbitrálně určena, je nepravděpodobné že by příliš klesla, protože se jedná až na naprosté výjimky o zcela nekvalifikovanou činnost maximálně s nárokem na fyzičku. V částech světa, kde menší děti pracují za mzdu, to nedělají, aby si přivydělaly na Iphone, ale aby nechcíply hlady. Jejich mzdy jsou velmi nízké, protože cena jejich práce je velmi nízká, v našich končinách by nebylo možno vyplácet tak nízkou mzdu, tudíž by se nikomu nevyplatilo je zaměstnávat.
Autor: li Čas: 2022-06-17 07:33:17 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Dnes už máme i počítače (!) Desetileté dítě může například velmi dobře retušovat nebo být šikovné na dílčí grafické práce... Variant je určitě mnohem víc.
Web: neuveden Mail: neuveden
Nebude, desetileté nebude dostatečně zodpovědné a efektivní. Měl jsem možnost to pozorovat i na vlastních dětech. Prostřední syn začal být použitelný na přelomu třináctého a čtrnáctého roku, ale pouze v úzce vymezeném směru - elektrotechnice a to jen z důvodu extrémní vnitřní motivace. A nestačí, že dítě umí něco dělat, musí to být schopné dělat ve stabilní kvalitě po určenou dobu.
Autor: li Čas: 2022-06-17 08:09:05 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To je věc názoru. Věřím, že pokud má dítě motivaci a určité vedení, tak dokáže pracovat efektivně už v nižším věku. Též jsem byla jako malá celkem vyhraněná... a pracovat za plat jsem toužila cca od svých deseti :) Ale např. sezónní práce na pár hodin denně v létě by asi neměl být problém pro většinu dětí, ne? (zejména pro děti 13-15 let...)
Web: neuveden Mail: neuveden
Viz odpověď Lojzovi. Pořád ale jen supluju pana domácího, který to popsal výrazně líp a podrobněji.
Web: neuveden Mail: neuveden
Ja bych to tu videl tak nejak kompromisne - napriklad desetilete dite uz muze docela slusne s necim pomahat. Asi je nesmysl takove dite "zamestnat" jako dospeleho, to by nebylo asi vyhodne ani pro toho zamestnavatele (minimalne v nasich podminkach urcite). Ale zase jsou situace, kdy dospeli neco delaji a deti jim mohou pomahat a opravdu odvest nejakou realnou praci - napriklad si pamatuju sebe v tom veku, pomahal jsem okolo zvirat, pri pestovani plodin a podobne. Pripadne napriklad v teto dobe mam zkusenosti s kamaradkou, ktera nekdy nekde uklizi ruzne na stavbe, ci po stavbe, a vezme si sebou svoje deti (tusim cca 6 let a cca 13 let) a ty ji pomahaji (to male samozrejme jen symbolicky, bere to jako zabavu, ale ta vetsi holka udela slusnou porci prace).
A znam to fakt ze sveho detstvi, o prazdninach jsme delali brigady v JZD, mohlo mi byt tak 12 a byl jsem za to strasne stastny, protoze rodice nemeli penize a ja si za ty prachy z brigad mohl koupit nejake veci, ktere bych jinak nemel.
Web: neuveden Mail: neuveden
Pomáhat rozhodně, pro to jsem všemi deseti, ale stovku na hodinu bych za to asi nedal. Nepřu se, že mohou být zdatnější a vyvinutější děti schopné pracovat i v nižším věku, ale bude se jednat spíš o výjimky. Píšete JZD, takže to bude asi taky nějaký ten pátek a co tak pozoruju, v zemědělství se ledacos změnilo od mého mládí tudíž i od vašeho a příležitostí, kde by se mohl uplatnit dvanáctiletý chlapec rapidně ubývá, neříkám, že vůbec nejsou. Nejsem proti povolit dětskou práci, ale obávám se, že míst by moc nebylo a děti, které jsou práce schopné by měly primárně makat doma. Předčasné zpoplatnění práce mi navíc přijde nevýchovné, dítě obdrží od rodičů kompletní servis a mělo by se dokonce i podle současných prašivých zákonů podílet na domácích pracích ne chodit SI vydělávat jinde. Navíc pokud si dítě peníze vydělá, je morálně pochybné mu zasahovat do toho, za co je utratí, ale já bych nad tím, co kupuje dvanáctiletý chlapec nějakou kontrolu mít chtěl tedy sakra chci, jednoho mám doma.
Autor: li Čas: 2022-06-17 09:43:58 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Když dospělému dáte třeba 200/hod - tak proč nedat dítěti 100/hod, pokud by s tím souhlasilo?
"děti, které jsou práce schopné by měly primárně makat doma" ...Pokud bydlíte např. paneláku, tak toho zase tolik na práci nemáte... :) jinak dítě samozřejmě běžně s určitými věcmi pomáhá...
Moc nevěřím tomu, že když dítě chodí poctivě na brigádu, že to pak nějak "blbě" utratí... většinou po něčem hodně touží - a stojí mu to za námahu...
Web: neuveden Mail: neuveden
Protože to za tu stovku za hodinu nestojí. Já bych takovému dítěti v paneláku našel po tom, co uklidí svůj vlastní pokoj spoustu práce (nádobí, odpadky, povrchy, podlahy, koupelna, To, po "čem hodně touží - a stojí mu to za námahu..." já rozhodně nemusím schvalovat a zrovna nový telefon, který patří mezi nejčastější přání, moc neschvaluji i proto, že je spojen typicky s navýšenou platbou za data či dražším paušálem, který jde za mnou.
Autor: li Čas: 2022-06-17 12:19:12 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Proč by to nemohlo stát za 100/hod??? :) To už by bylo na zvážení toho zaměstnávajícího a na dohodě.
Tady jde o to, že někdy fakt je těch peněz v rodině málo a rodiče vyloženě nechtějí házet dítěti klacky pod nohy, že by mu v tom aktivně bránili...
Já třeba toužila po jiném nábytku v pokoji (rodiče měli hroznej vkus a vůbec jim to nevadilo...), lepší oblečení (klasika)... :)
Web: neuveden Mail: neuveden
No dobře mohlo, ale spíš výjimečně. Fakt málo dětí je schopno zvláště dlouhodoběji něčeho vytvářet víc než za 100 korun za hodinu. Připouštím, že stokoruna už dávno není, co bývala a na podzim už to nemusí být pravda.
Autor: li Čas: 2022-06-17 15:12:30 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Myslím, že 100/hod i pro "dítě" dnes už opravdu není příliš mnoho..., ale samozřejmě záleží na konkrétní domluvě. Důležitá je vůbec ta možnost. Přijde mi fakt zvláštní, že okolo toho panuje tolik "strachů"... :(
Web: neuveden Mail: neuveden
Je otazka, jak stare deti, jak jsem psal...10 let je takove hodne hranicni.
Ale 100kc / hod jsem ....vubec nikdy nedaval dceri jedne osoby, ktera vubec neni moje znama a vubec nikdy mi nepomaha s uklidem a jeji 12 leta dcera vubec nikdy nepomahala taky.
A uz vubec neni pravda, ze bych te holce, ktere je ted skoro 14, nekdy daval 150kc/hodinu za pomoc pri praci na stavbe.
Nic takoveho se nikdy nestalo, vse je ciste fiktivni....uff :-D
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky