Drogy a svoboda – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2022-04-22 00:00:02

Drogy a svoboda

Pár lidí se dobrovolně domluví, že se o víkendu opije. To je naprosto v pořádku, i když víme, že alkohol je jedna z nejhorších psychoaktivních látek, která je návyková a společenská nebezpečnost rozhodně není zanedbatelná. Pár lidí se dobrovolně domluví, že o víkendu vyzkouší šamanský rituál s použitím ayahuascy, což je také psychoaktivní látka, která navíc není návyková a společenská nebezpečnost je v podstatě nulová.

V prvním případě se nic neděje. V druhém případě Vás odsoudí na 8,5 roku vězení. I když jsem osobně nikdy ani nevyzkoušel marihuanu, nekouřím, nepiju a uvědomuji si nebezpečí drog, tak jsem pro naprosté legislativní uvolnění psychoaktivních látek a ponechání svobody nakládat se svým tělem. I ve mně tato myšlenka zpočátku vyvolala strach a otázky, ale po dlouhém zkoumání jsem přesvědčen, že „ochranné“ legislativní regulace jsou kontraproduktivní. Pro skvělý úvod do této problematiky mohu doporučitUrzovu nebo Terezy přednášku. Případně zde jsou skvělé relevantní články.
Přečtení: 8521

Autor: li Čas: 2022-04-22 08:50:54
Web: neuveden Mail: schován
1. zajdeme o víkendu na pivo - alkohol (jedna z nejhorších psychoaktivních látek)
2. uděláme si o víkendu takový „malý šamanský rituálek s použitím ayahuascy“ (nenávyková psychoaktivní látka, kde je společenská nebezpečnost v podstatě nulová)

***

Ohledně užití ayahuascy: Po užití dochází prý na pár hodin k výpadku centrální nervové soustavy. Důrazně se doporučuje, aby byl tento nápoj užíván pouze pod dohledem zkušeného šamana, protože o ty, kdo ho užijí, je třeba pečlivě pečovat. Slyšela jsem, že cca 3 týdny před obřadem byste měl zachovávat velmi přísnou dietu a tu dodržovat ještě 2 týdny po užití...
Užití je i tak většinou doprovázeno úporným zvracením - ale Ayahuasca je nebezpečná především v tom, že reakce na ni jsou individuální – problémem je dávkování a nepředvídatelnost chování i reakcí...
Web: neuveden Mail: schován
Jasně že se to v běčem nedá srovnávat, ale když to čtu, tak mě napadá, že alkohol se má taky užívat pod dohledem zkušeného hospodského, jinak též může dojít ke zvracení a nevypočitatelnému chování.
Autor: li Čas: 2022-04-22 09:14:09 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
:D
Web: neuveden Mail: neuveden
Dokonce i k výpadku centrální nervové soustavy může po alkoholu dojít - okno. :-D
Autor: Bravenec Čas: 2022-04-22 09:05:04
Web: neuveden Mail: schován
Jo, jsou to paradoxy. Každopádně by ale měla být ayahuasca zařazena mezi češtinářská vyjmenovaná slova po "a".
Autor: minarchista (neregistrovaný) Čas: 2022-04-22 10:55:30
Prijde mi velmi hloupe dokladovat fakt, ze alkohol je jedna z nejhorsich latek, odkazem na idnes. Empiricka data nam rikaji, ze drtiva vetsina uzivatelu alkoholu ma toto pod kontrolou a uzivani jim nepusobi problemy. To se rozhodne neda rici o pervitinu a heroinu. Na druhou stranu souhlasim s absolutnim uvolnenim. Kazdy by mel mit moznost volby a uzivat, jake chce latky.
Web: neuveden Mail: neuveden
To je docela odvazne tvrzeni, mholi bychom prosim nejaka ta empiricka data videt? Ja teda zatim slysel prave spise o datech, dokazujiich opak, ale muze to byt, jak rikas, mas k tomu nejake studie ci neco?
Autor: li Čas: 2022-04-22 17:13:17 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Jsou lidi, kteří mají sklon k závislostem obecně... pro ty může být alkohol potenciálně nebezpečný. Ale pro ostatní nijak zvlášť nebezpečný nebude, pokud ho s něčím nezačnou kombinovat...

Já zastávám názor, že 1 sklenička vína nebo 1 pivo denně je naopak zdraví prospěšné. Totéž si myslí řada lékařů včetně např. Jana Pirka... :) Už lidé ve starověku věřili, že jim bohové dali tyto nápoje proto, aby jim pomohli lépe snášet těžký úděl lidské smrtelnosti... něco na tom bude.

Nikdy jsem se neopila tak, že bych nevěděla co říkám nebo měla dokonce výpadek paměti... kocovinu jsem zažila párkrát, ale už je to fakt dávno, takže si na to vzpomínám spíš matně. Alkohol mi nikdy neublížil a znám spoustu lidí, kteří to vidí podobně...
Web: neuveden Mail: neuveden
Uprimne receno, places hezky, ale na spatnem hrobe. Totiz je uplne jedno, co si kdo o tom myslime, kolega diskuter psal o nejakych EMPIRICKYCH datech a ta me zajimaji. Nikoliv, co si kdo mysli...ja si taky neco myslim, ale to nejsou empiricka data, ze...
Autor: li Čas: 2022-04-22 17:46:16 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Data jsou rozličná. Existují na to studie se zcela odlišnými závěry... jak už to tak ve vědě bývá.
Web: neuveden Mail: neuveden
Ano, to je mozne...
(slovy klasika :-) )
Web: neuveden Mail: schován
Pokud uznáváte, že některé drogy mají potenciál škodit jak jejich uživatelům, tak i společnosti, pak je poněkud zvláštní, že je chcete úplně všechny legalizovat. Pokud budou drogy legální, jejich problematičnost nezmizí. Pochopil bych ještě, pokud byste chtěl legalizovat drogy, které mají rizika minimální. A to se samozřejmě často i děje u drog, používaných jako léčiva.

Jste pro ponechání svobody nakládat se svým tělem? Opět zcela sebestředný pohled. Drogově závislí, nebo jen drogami ovlivnění lidé neškodí jen svému tělu a duši. Škodí i dalším lidem, s kterými se dostávají do kontaktu a potažmo i celé společnosti.
Web: neuveden Mail: neuveden
Přestaňte mlátit prázdnou slámu a zjistěte si, jak "hrozná" je situace třeba v Portugalsku, kde u sebe můžete mít pro svou potřebu a šlehat si co chcete.
Web: neuveden Mail: schován
Kladem je např zvýšení jejich ceny a tím pádem většího zisku pro kamarádsky tiše tolerované distributory? :)
Web: neuveden Mail: schován
Nebýt těch umělých překážek ke vstupu do odvětví, souhlasil bych :-D
Autor: li Čas: 2022-05-02 11:06:06 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ilegalita některých drog má samozřejmě určité klady i zápory.
Ale má samozřejmě smysl o tom vést diskuzi a pečlivě soudit co převažuje.
Pokud je Váš názor je založený jen na "zbožném přání", tak je to málo... :)
Svět není černobílý a musí se vždy pracovat s pravděpodobností.
Přitom je nutné uvědomovat si i rizika, kterých je také dost.
Web: neuveden Mail: schován
"Ilegalita některých drog má samozřejmě určité klady i zápory."
Jediný klad ilegality některých drog? Prosím.

"Ale má samozřejmě smysl o tom vést diskuzi a pečlivě soudit co převažuje."
Plošně něco zakázat všem bez rozdílu pod hrozbou násilím není diskuze.

"Pokud je Váš názor je založený jen na "zbožném přání", tak je to málo... :)"
Přál bych si, aby si lidi neprosazovali svoje názory mezi sebou násilím, když nikomu neubližují.

"Svět není černobílý a musí se vždy pracovat s pravděpodobností."
V současné době je z hlediska tematu černobílý docela dost.

"Přitom je nutné uvědomovat si i rizika, kterých je také dost."
Míru rizik má každý nastavenou jinak. Neexistuje správná míra a pokus o její nastolení bude riziko vždy podhodnocovat, nebo nadhodnocovat pro drtivou většinu lidí.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky