Hašení ohně ohněm – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: ForyshaCZ
Čas: 2021-09-03 00:00:02

Hašení ohně ohněm

Zastánci povinné školní docházky často argumentují tím, že týrané děti by bez ní byly odkázány jen na své špatné rodiče. Protentokrát to téma zkusím vzít z celospolečenské perspektivy. Týrání kohokoliv obecně většinou vychází z hlubokého nedostatku respektu vůči dané osobě. Povinná školní docházka je snaha pomoci dětem bez ohledu na jejich souhlas, jenže takové jednání je nejobecnějším projevem nerespektování člověka. V jednotlivých případech jistě povinná školní docházka může někomu pomoci, ale z hlediska celé společnosti normalizuje vzorce chování vedoucí právě k týrání.
Přečtení: 15484

Reagujete na tento komentář:
Vím že čistý ankap má tu hranici dobrovolnosti/nedobrovolnosti vesměs spojenou s tím použitím útočného násilí, ale je otázka, jestli ta hranice je pro některé extrémnější případy přiměřená (na to tu naráží Norbert).
Mi to připomíná případ který mi popisoval kamarád, který je možná trochu mimo původní téma, ale uvedu ho: V jedné oblasti jižní ameriky měli těžaři zálusk na území nějaké vesnice, a aby se zbavili místních obyvatel, tak to vyřešili odkloněním toku řeky, který tu vesnici zásoboval vodou. Lidi tedy raději odešli, protože bez vody nedokázali dál hospodařit a přežít a těžba mohla začít. Z pohledu ankapu, pokud by vesničané neměli nějakou smlouvu na tu vodu s pozemky výše proti proudu, a pokud by pod tlakem toho nedostatku vody své pozemky prodali (u toho reálného příbehu nevím, zda k prodeji došlo, nebo jen k obsazení), pak by prodej vesnice těžařům byl z hlediska NAPu dobrovolný. Přesto se taková transakce z alespoň mého hlediska se případná smlouva uzavřená pod podobným typem nátlaku zdá být těžko pojmenovatelná jako dobrovolná. Není to pro mě automaticky něco co by hájilo etatistická řešení - ankap je v anarchii z pohledu některých anarchistů takovým trochu ošklivým káčátkem a odpovědí může být pro někoho i určité ustoupení od toho kapitalistického ocásku ankapo, v určitých případech.
Další proměnné do toho hází to, že i v některých starších Urzových výkladech decentralizovaného práva i on připouští to, že decentralizovaní soudci by soudili v prvé řadě podle společenské poptávky, a pokud by ta poptávka obsahovala i nějaká pozitivní práva, která by narušovaly NAP, pak připouští, že by se některá rozhodnutí neřídila pouze NAPem a ochranou majetku (negativních práv). Ve finále mi z toho plyne, že pokud by byla dost velká poptávka, mohly by ty soudy nakonec z ankapou udělat jiný typ anarchie, nebo ve finále i nějaký státní systém.
A dost možná, když by byla poptávka po ochraně těch Norbertových černoušků, tak by se to teoreticky taky miohlo zohlednit.
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Jasně. A povinná školní docházka je mocenská převaha par excelance...
Takže tu máme systém, kdy tu tyranie je zakomponovaná defaultně (POVINNÁ š. d.). A druhá varianta je, kde by tyranie možná byla a možná ne, jenže lidi by si mohli vybírat...
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky