Jak jsem začal působit na svobodné škole – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2022-09-29 00:00:02

Jak jsem začal působit na svobodné škole

Po mnoha letech doučování dětí na klasických školách mám nově možnost působit i na jedné svobodné škole. Děti jsou tam úžasně zvídavé a namísto snahy všechny děti standardizovat se nechává vyniknou jejich individualita. Rád bych ale dnes napsal něco o roli průvodce/učitele. Na klasickém doučování se musím víceméně soustředit na konkrétní předmět (matiku, fyziku, chemii…). Na této škole je skvělé to, že to nemusím takto oddělovat. Provádíme řadu pokusů, při kterých probíráme od všeho něco – a děti tak mají vše lépe propojené a v daleko širším kontextu. Mám i možnost sledovat jak je objevování baví a zajímá. I se mi velmi líbí, že i děti i já jsme tam zcela dobrovolně a kdykoliv může kdokoliv odejít. Zkuste v klasické škole učiteli říct, že Vás něco nebaví a jdete dělat něco jiného. Čím dál více sleduji, jak je oboustranná dobrovolnost mezi žákem a učitelem/průvodcem klíčovým faktorem, aby děti neztratily chuť se vzdělávat a radost z objevování nových věcí.
Přečtení: 2245

Autor: Deadlin Čas: 2022-09-29 23:18:43
Web: neuveden Mail: j.cakirpaloglu v doméně gmail.com
Tý jo, taky bych si to chtěl zkusit... Zahrál bych si ten dračák :-D... Nekromant anarchokapitalista, i nemrtví mají svá práva :D
logo Urza.cz
kapky