Jaké společenské uspořádání je pro lidi nejlepší? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Tom Iss
Čas: 2022-01-12 00:00:02

Jaké společenské uspořádání je pro lidi nejlepší?

Jaké společenské uspořádání je pro lidi nejlepší? Komunistické, kde všichni sdílí vše? Zcela svobodné, které se řídí zákonitostmi volného trhu? Nebo něco mezi? Třeba to současné? Myslím, že jednoznačná odpověď zkrátka neexistuje – každý člověk je jiný, a každému vyhovuje něco jiného. Stejně jako každý preferuje nějaké jídlo, nějaký typ vzdělávání nebo oblečení. Můžeme diskutovat o tom, jaké společenské uspořádání je nejefektivnější, ale to, že je něco efektivní, ještě neznamená, že to někomu vyhovuje. A jak tedy zajistit aby bylo co nejvíce lidí spokojených? Můžeme to udělat demokraticky, což znamená, že společnost bude řízena tak, jak si odhlasuje většina. V tomto případě ale nebude na zájmy menšiny nahlíženo v podstatě vůbec. A nebo můžeme každého nechat rozhodnout, jak si chce řídit svůj život. Někteří lidé by se pravděpodobně spojili do komuny, kde by sdíleli všechen majetek. Jiní by si zase založili něco na způsob demokratického státu, podobného tomu dnešnímu, a další by zas žili třeba zcela svobodně, a vše by si zajišťovali sami. Později by se většina pravděpodobně přiklonila k tomu systému, který by se ukázal jako nejefektivnější. Ale protože neexistuje jeden systém ideální pro všechny, byli by tu i lidé, kteří by spolu žili zase podle svých zásad. Existence více systémů by však byla výhodná pro všechny: Takový stát, ke kterému lidé patří dobrovolně, by se musel snažit pracovat mnohem efektivněji, protože jinak by mu lidé odcházeli ke konkurenci, což současný stát, ke kterému patří všichni ať chtějí nebo ne, dělat nemusí.
Přečtení: 2676

Web: neuveden Mail: schován
On by se i ten dnešní stát asi víc snažil, kdyby tu ta konkurence byla nějak výrazně lepší a lidi by odcházeli. Až na některé, kteří opravdu odcházejí, se to ale ve velkém neděje.
Otázka je, zda by míra konkurence v té společřnosti volnotržní vytvořila dostatečně silné konkurenční prostředí pro tu větší motivaci ke svobodě. A nebo zda by eventuelní oblasti svobody kapacitně stačily fyzicky přijmout dostatek lidí (aby se tam ti lidi vešli) aby mohly tu konkurenci méně svobodným územím vytvořit.
Web: neuveden Mail: schován
Tak ono je otázne že či ľudia utekajú kvôli štátu, či neutekajú kvôli tomu že v zahraničí dostanú za rovnakú prácu zaplatené násobne viac.

A s tou konkurenciou ste trafil klinec po hlavičke, chcieť napr. od bezdomovca aby sa z ankapu vykúpil je sci-fi. Keby peniaze mal tak nie je bezdomovec.
A keď by som chcel iba teoretizovať tak ako Tom, tak vykúpiť sa dá aj zo štátu. Veď cárske Rusko predalo Aljašku USA, rovnako Francúzsko im predalo Louisianu.
Web: neuveden Mail: neuveden
Nejde asi úplně o to, který systém je ideální jaká politika je nejefektivnější, ale o to, který systém neumožňuje ve velkém cizopasit, žít na povinný úkor druhých. On bude v důsledku také nejefektivnější, ale to je jen jakýsi bonus.
logo Urza.cz
kapky