Majú Slováci svoju históriu? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Rastislav
Čas: 2023-03-10 00:00:02

Majú Slováci svoju históriu?

Nedávno som pri diskusii o histórii počul argument, že Slováci nemajú históriu. Slovensko ako štát existuje iba 30 rokov, zatiaľ čo niektoré iné národy majú svoje štáty už dlhé desiatky, či dokonca stovky rokov. Rád by som na to odpovedal otázkami: Neexistovali snáď Štúrovci? Nežil Štefánik? Neodohralo sa SNP? Pretože ak by Slováci nemali svoju históriu, odpoveď na všetky tieto otázky by musela byť nie. Ďalšou chybou tohto argumentu je, že súčasná Slovenská republika nie je prví Slovenskí štát – jeden existoval už počas druhej svetovej vojny. A ten štát zavraždil mnoho nevinných Slovákov, z iných urobil masových vrahov, čo už samo o sebe dokazuje, že štát nereprezentuje národ. Existencia národa a jeho histórie nezávisí od toho, či existuje štát s menom toho národa. Štát nie je národ, je to iba monopol násilia na určitom území.
Přečtení: 4055

Autor: li Čas: 2023-03-10 01:35:56
Web: neuveden Mail: schován
"Štát nie je národ, je to iba monopol násilia na určitom území." Pokud byste rád zrušil Váš stát, tak se může snadno přihodit, že se rozplynete ve větším "státě" s názvem EU s velmi nekompromisními, uniformními pravidly. Měla jsem zato, že cesta ke svobodě je cesta DECENTRALIZACE, tedy ne pravý opak = tuhá CENTRALIZACE. Toto vede k jedinému = k totalitě.
Autor: Rastislav Libert (neregistrovaný) Čas: 2023-03-10 08:52:05 [↑]
A napísal som snaď že chcem namiesto štatu v podobe Slovenskej republiky zaviesť štát v podobe EU?
Určíte nie.
Autor: li Čas: 2023-03-10 09:04:00 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To jste sice "nenapísal", ale ono by se to logicky stalo. První krok by musel být ROZPAD EU.
Autor: Tron Čas: 2023-03-10 16:41:06
Web: neuveden Mail: neuveden
Máte to tam blbě to Štát je iba monopol násilia na určitom území. To by podle toho i území soukromníka byl stát, když by soukromník řekl, že on je jediný kdo může na trhu s násilím na jeho území poskytovat služby. Schválně jestli víte, kde tam máte chybu, nebo nedostatek ?
Autor: Fjorky Čas: 2023-03-10 21:47:48
Web: neuveden Mail: schován
Nevím... argumentovat tím že Slováci mají svojí historii a jako důkaz napsat nic co přesahuje 19 století mi přijde celkem slabé.. Samozřejmě že Slováci mají svojí historii, ovšem nemají Státní historii.
Autor: Tron Čas: 2023-03-11 00:35:29 [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Samozřejmě že Slováci mají svojí historii, ovšem nemají Státní historii - vždyť jo a ať už si o tom myslíme cokoliv, tak to má být přece pointou toho článku: Existencia národa a jeho histórie nezávisí od toho, či existuje štát s menom toho národa. Štát nie je národ. Ale je pravda, že ty novodobé příklady mohl vynechat, když cílí na starší historii lidí ze slovenska nezávislou na existenci nějakého jejich samostatného státu.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky