Moc: politická a ekonomická – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-05-27 00:00:02

Moc: politická a ekonomická

Jaký je rozdíl mezi mocnou korporací a státem? Chceme-li odpověď, musíme zjistit, čím se liší ekonomická a politická moc. Ekonomická moc je schopnost nabídnout druhému nějaké zboží nebo služby, kdežto politická moc je schopnost připravit druhého o majetek či život. Za moc ovšem bývá označována schopnost ovlivnit jednání ostatních a bohužel se příliš nerozlišuje, zda je jim nabídnuto něco nového, nebo je jim vyhrožováno zničením toho, co už mají. Největší moc nad zákazníkem má výrobce, který nabízí produkt jako jediný nebo jej nabízí výrazně lepší a levnější než konkurence (např. Google). Čím mocnější je podnikatel, tím je pro ostatní prospěšnější. To je pravý opak moci politické; čím mocnější je stát, tím více může ohrožovat majetek a životy.
Přečtení: 1743

Autor: Szaszián Čas: 2021-05-27 00:39:25 Titulek: Zase sbírka zvadlejch kravin, dá
Web: neuveden Mail: neuveden
…vno vyvrácených, ikskrát probraných, přesto – jakkoliv je to překvapivé – vlastně relativně inteligentní článek. Jinak řečeno: Po Ondrovi je za hvězdu každý.

1) Jaký je rozdíl mezi mocnou korporací a státem?
- Mocná korporace nekontroluje území, stát ano.
2) Ekonomická moc je schopnost nabídnout druhému nějaké zboží nebo služby, kdežto politická moc je schopnost připravit druhého o majetek či život.
- Ekonomická moc je schopnost nabídnout druhému nějaké zboží nebo služby, kdežto politická moc je schopnost kontrolovat území.
3) Největší moc nad zákazníkem má výrobce, který nabízí produkt jako jediný nebo jej nabízí výrazně lepší a levnější než konkurence (např. Google).
- Zde ale mluvíte o jiné moci než v bodě 2. Tato moc se zvětšuje ztrátou konkurence, kdežto moc z bodu 2 přece ne.
4) Čím mocnější je podnikatel, tím je pro ostatní prospěšnější.
- Teď jste opět přeskočil na moc z bodu 2. Kdyby se jednalo o moc z bodu 3, znamenalo by to, že konkurence snižuje prospěšnost.
5) čím mocnější je stát, tím více může ohrožovat majetek a životy.
- Čím je stát mocnější, tím lépe může kontrolovat území, čili chránit majetek a životy, nebo je ohrožovat, podle toho, o jaký stát se jedná.
Web: neuveden Mail: neuveden
No, se slamou dokazes bojovat statecne, jen co je pravda...
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky