Autor: kontejner-kuba
Čas: 2026-05-28 00:00:02
Na čem se shodnou zastánci demokracie a diktatury?
Na tom, že vládnout nemůže většina.
Současná demokracie již dávno není vládou většiny, protože jsou neustále schvalovány zákony proti většinové vůli. Kdokoliv přijde s „nedemokratickou“ myšlenkou přímé demokracie, která je dnes technicky snadno proveditelná a mohla by i zachovat veškeré výhody zastupitelského modelu, narazí na námitku, že většina lidí není schopna rozumně a kvalifikovaně rozhodovat, a proto je nutná menšina volených zástupců. Když se ale zeptáte, co když tuto menšinu tvoří někdo jako Trump, odpověď zní: to ne. Ta menšina má být „rozumná“ — v překladu taková, která sdílí jejich názory. Nyní již uvědomělý zastánce diktatury uzná, že on chce být tím absolutistickým vládcem, jen se vládě nechce věnovat přímo. Chce si bezstarostně žít s vědomím toho, že někdo jiný dohlíží na to, že ostatní se chovají podle jeho představ.
Současná demokracie již dávno není vládou většiny, protože jsou neustále schvalovány zákony proti většinové vůli. Kdokoliv přijde s „nedemokratickou“ myšlenkou přímé demokracie, která je dnes technicky snadno proveditelná a mohla by i zachovat veškeré výhody zastupitelského modelu, narazí na námitku, že většina lidí není schopna rozumně a kvalifikovaně rozhodovat, a proto je nutná menšina volených zástupců. Když se ale zeptáte, co když tuto menšinu tvoří někdo jako Trump, odpověď zní: to ne. Ta menšina má být „rozumná“ — v překladu taková, která sdílí jejich názory. Nyní již uvědomělý zastánce diktatury uzná, že on chce být tím absolutistickým vládcem, jen se vládě nechce věnovat přímo. Chce si bezstarostně žít s vědomím toho, že někdo jiný dohlíží na to, že ostatní se chovají podle jeho představ.
Přečtení: 1218
Komentáře
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.