Naučené definice aneb stolovitost stolu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Scrub
Čas: 2024-03-20 00:00:02

Naučené definice aneb stolovitost stolu

Častým problémem definic slov je snaha o jejich přesné – až „matematické“ – vyjádření. Lidé však naprostou většinu slov takto přesně nevnímají, proto je pro ně složité takovou definici vyjádřit. Snahy o tento formalismus je však možné elegantně eliminovat přijetím „naučených“ definic. Vezměme za příklad tak obyčejný objekt jako je stůl – co definuje stůl? Jistě najdeme mnoho různých druhů a typů stolů, jejichž zahrnutí do formální definice je obtížné. Lidé ale většinově ani nerozhodují, zda je stůl stolem podle nějaké pevné definice. Člověk viděl tolik stolů, o tolika objektech mu bylo řečeno, že jsou to stoly, až se naučil obraz jakéhosi „průměrného stolu“. Každý se naučil svou individuální definici stolu. Dva se však mohou neshodnout, zda daný objekt je stolem či ne. V tom případě je ale hledání „pravdy“ bezpředmětné – každý má pravdu dle své definice. Není to však podstatné, pokud se pochopí, neboť objekt je stále stejným objektem, slovo „stůl“ mu přiřadil až člověk ve snaze se dorozumět.
Přečtení: 901

Autor: PetrKL Čas: 2024-03-20 22:10:39
Web: neuveden Mail: schován
A proto to byl tuším Aristoteles kdo přišel s tím, že vymezit si pojmy by měla být jedna z prvních věcí. Často na to narážím v komunikaci s lidmi. Nějaký známý třeba o někom řekne "No to je pěkně protivnej týpek" a přesně v takový moment se začnu pídit potom, co v jazyku člověka, se kterým se bavím, znamená být protivný. Myslím taky, že dvojaké definice jsou základní kámen úrazu v komunikaci s etatisty. Když oni řeknou "stát", myslí tím pořádek, spravedlnost, hasiče, doktory a učitele. Ale když my řekneme "stát", myslíme tím monopol násilí.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky