Nebojte se debaty – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2023-04-26 00:00:02

Nebojte se debaty

Často narážím na lidi, kteří po zjištění, že člověk, se kterým se jinak rádi baví, má na něco jiný názor, dělají vše pro to, aby se na dané téma nedostalo. U stolu tak raději zavládne ticho, než aby došlo na problematiku politiky. Myslím si, že postoj typu: „Hele, já mám jiný názor, tak se nehádejme a mluvme o ničem jiném,“ je zbytečný. Hádat se o rozdílných názorech je totiž chyba. Pokud se shodneme, že našim cílem je poznání pravdy, pak je debata důležitá. Buď přesvědčím druhou stranu – pomohu jí k poznání pravdy, či ona přesvědčí mne – pomůže mi k poznání pravdy. Nebo se navzájem nepřesvědčíme a alespoň jsme si procvičili argumentaci na dané téma. Je ovšem důležité v debatě zůstat slušní a debatovat s respektem. Viz mé minulé texty o argumentaci.
Přečtení: 4907

Autor: li Čas: 2023-04-26 06:37:00
Web: neuveden Mail: schován
Souhlas! Naprosto souzním, že klíčové je za všech okolností hledání pravdy a poznání.
Autor: Rakusak Čas: 2023-04-26 08:14:20
Web: neuveden Mail: schován
Nevim, proc by melo byt dulezite zustat slusny a debatovat s respektem. Je to jiste fajn, ale rozhodne bych to nepovazoval za nejak dulezite.

Dalsi vec je, ze etatiste proste neuznaji stat jako zlo a za zlo ani nepovazuji nasilim vynucene prerozdelovani zdroju. Pokud neuznavaji tento axiom, nelze diskutovat a nelze byt slusny a jednat s respektem.
Web: neuveden Mail: schován
Jak jsem již psal ve svých minulých textech, debatovat slušně a s respektem považuji za důležité ne jen z té slušnosti. Myslím si, že debatovat slušně je důležité spíše z důvodu efektivity: https://stoky.urza.cz/texty/stop-toxickemu-debatovani-2393


Skvěle to myslím popisuje Urza ve svém videu zde: https://m.youtube.com/watch?v=YnVKlqucd7Q
Web: neuveden Mail: schován
Ten článek o toxickém debatováním pod kterým se strhla toxická debata si pamatuji :-)
Web: neuveden Mail: schován
Ne vždy to bohužel vyjde. Pokud by debata pod oním článkem toxická nebyla, byla by jistě o dost plodnější.
Autor: Tron Čas: 2023-04-26 08:46:44
Web: neuveden Mail: neuveden
Ve velké části případů je tahle představa nalezení pravdy při debatě u stolu trochu moc ambiciozní. Máš tam IMHO pár faktorů, co do toho hážou vidle:
- zejmena u politiky tam máš emoce spojené s do značné míry oprávněným pocitem ohrožení, protože politika je kolektivistická otázka správy a směřování společnosti, kdy pokud nemáš stejné preference jako ten druhý, tak v určitý monent může ten druhý chtít tobě diktovat, jak máš žít. Krom demokracie kde je to zjevné to IMHO platí i pro ankap, kde se u stolu můžou sejít lidé, kteří by coby arbitři ( nebo jen coby lidé) navzájem ohrožovali své zájmy prosazováním vzájemně protichůdného volnotržního práva
To si, pokud ten střet už nebuší na dveře, raději u dobrého jídla pokecáš o něčem co máte společné.
- pak máš problém zdrojů, kdy u stolu pokud chceš hledat informační průsečík na kterém se shodnete a oba vycházíte z jiných zdrojů může být to zdrojování na dloho neli nemožné, i s telefonem v kapsách. Je tam i otázka věrohodnosti zdrojů a to není na krátký potlach. Aby se pak 10 minutová výměna pohledů neprotáhla v týdení pátrání v prvotních pramenech.

Tedy obě strany na to musí mít chuť, klid snést ten názor opačný a i trpělivost kdyby se to protáhlo. Nebo se aspoň dozvíte tu pravdu, že protistrana to celé vidí zhola naopak z jakýchsi podivných popudů.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky