Podivný zákon z minulého režimu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: PetrKL
Čas: 2024-05-23 00:00:02

Podivný zákon z minulého režimu

S partnerkou jsme si nedávno pustili komedii „Příště budeme chytřejší, staroušku!“ z roku 1982, kde nás zarazila zápletka točící se kolem zákonu o vytíženosti nákladního vozidla. A skutečně, po chvilce googlení jsem zjistil, že do roku 1990 na našem území opravdu existoval zákon, který říkal, že nákladní auto nesmí jet bez nákladu. Jinak mohla věc řešit VB. Proč proboha? Co je komu do toho? Ovšem jelikož soukromý sektor úředně neexistoval a všechno hospodářství patřilo státu, to z pohledu tehdejšího státu dávalo jistý zvrácený smysl. I přes tu absurdní centrálně plánovanou neefektivitu a všudypřítomnou korupci chtěl stát působit dojmem, že tím zákonem neefektivitu využití nákladních aut řeší. Jako v mnoha dalších případech, soukromý sektor si nyní skrze moderní logistiku řeší efektivitu sám a mnohem lépe. Ten film doporučuji zhlédnout, jelikož jsou tam další, dnes už těžko představitelné bizarnosti – například hospodská (v podání Heleny Růžičkové), která nechce, aby se vědělo, že si provozem hospody vydělala na nemovitost. Doufejme, že jednou se stejně nechápavě budeme dívat na dnešní dobu.
Přečtení: 1711

Reagujete na tento komentář:
Autor: Rakusak Čas: 2024-05-23 09:16:27
Takze to vlastne bylo v pohode, protoze vsechno bylo statu a soukromnik to mit nemohl? OMFG :-D :-D :-D S nazorem na dnesni bolseviky souhlasim. :-)
Autor: Roman Čas: 2024-05-23 07:16:14
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Zmínku o tom zákoně lze najít i v románu Ondřeje Neffa Pole šťastných náhod. Řidiči náklaďáků prý vozili skládací bednu, aby se při přejezdech "naprázdno" mohli tvářit, že nejedou na prázdno :-)
Web: neuveden Mail: schován
Ano :D to přesně dělali i v tom filmu :D
Autor: Vajo Čas: 2024-05-23 08:15:46
Web: neuveden Mail: schován
Proč? Protože náklaďáky vlastnily výhradně (státní) podniky. Soukromník si mohl koupit náklaďák, jen pokud měl platné stavební povolení (a na něho se zákon nevztahoval). Takže z pohledu socialismu to bylo snad i racionální řešení. Na rozdíl od bolševiků dnešních, kdy třeba grýndýl jakékoli racionální jádro postrádá. Chtělo by se říct "zlatí komunisti".
Web: neuveden Mail: schován
Takze to vlastne bylo v pohode, protoze vsechno bylo statu a soukromnik to mit nemohl? OMFG :-D :-D :-D S nazorem na dnesni bolseviky souhlasim. :-)
Autor: Vajo Čas: 2024-05-23 15:18:29 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nevím, z čeho jste usoudil, že to podle mě "bylo v pohodě". Jen jsem napsal, že v rámci socialismu to mělo logiku a že to bylo racionálnější, než dnešní jednání socialistické EU. Srovnáním dvou zločinců netvrdím, že ten relativně "lepší" (v jednotlivosti) není/nebyl zločinec.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky