Polští studenti na straně svobody – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2022-03-21 00:00:02

Polští studenti na straně svobody

Svoboda se nedává, svoboda se bere. Polští studenti, kteří to pochopili, dnes pořádají stávku za zrušení (státního) donucení ve školství; cílem má být otevření veřejné debaty o dobrovolném vzdělávání a změna nesvobodné legislativy. Jejich srozumitelně formulované požadavky se mnou nebývale rezonují (snad až na zmínku o ústavě); skoro jako kdybychom je psali ve Svobodě učení (ale nepsali) – posuďte sami: „My, děti, chceme rozhodovat o svém učení samy. Požadujeme ústavní ochranu práv dětí na svobodu vzdělávání. Chceme svobodnou volbu škol, předmětů, zkoušek a učitelů. Chceme mít svobodnou volbu cílů, materiálů, metod, rozsahu, místa a tempa učení. O svém osudu chceme rozhodovat samy. Musíme ukončit školní otroctví.“ Více informací můžete nalézt na anglické či polské verzi jejich webu. Pomozme jim zviditelněním jejich snahy; sdílejte tento text, nebo ideálně napište vlastní!
Přečtení: 6794

Reagujete na tento komentář:
Autor: Zdenál Čas: 2022-03-29 09:13:09 Titulek: Re:
Tak jedna věc je etymologie slova, druhá přenášení významu a chronologie.
Jestli se slovo otrok používalo nejdříve pro děti a pak se přeneslo na otroky, nebo vzniklo a existovalo paralelně nevíme.
Od starých slovanů bohužel nemáme psané zdroje. Tím pádem netušíme jak přesně jazyk původně vypadal ani jak se přesně používal.
Tohle by se dalo usuzovat z toho, jestli (a do jaké míry) původní slovanské kmeny praktikovaly otroctví. Tak jako tak, ale nepůjde o jistou znalost, ale domněnku.

K tématice otroctví - třeba vznik a konsolidace našeho státu s otroctvím souvisí velice úzce - přemyslovci na otroctví vybudovali svou moc a postavení. Na druhou stranu, tohle je pomněrně čerstvá historie, nějací protoslované pravděpodobně existovali v zárubnické kultuře už počátkem letopočtu. Nicméně informaci o těchto kmenech máme jen z archeologických vykopávek a jsou velmi kusé. I informace o slovanech z byzance jsou mnohem novější.

Dokážeme tedy odvodit etymologický původ slova a víme že v prvních zaznamenaných výskytech se slovo používá v obou významech - pro dítě/mladíka i otroka. Problém je, že vznik slova bude o stovky let starší než první doložené použití, tzn. pracujeme s obrovskou mírou dohadů a nejistoty.
Autor: Zdenál Čas: 2022-03-21 14:04:26 Titulek: Otroctví
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Jenom drobná poznámka - zajímavé jak se zde v novém tisíciletí vracíme k původnímu -stovky let nepoužívanému - významu slova otroctví ve slovanských jazycích. Osoba vykázaná "ot roku". Dítě - osoba která nemá právo rokovat, účastnit se rozhodování. Ani o sobě.
Autor: li Čas: 2022-03-21 14:35:57 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"Dítě - osoba která nemá právo rokovat, účastnit se rozhodování."
Děti jsou hrozně fajn, ale rozum nabírají s věkem... Nebo znáte nějaké dítě, které by se narodilo už hotové - moudré - a mělo znalosti o světě?
Hrozně ráda si s dětmi hraju, hrozně ráda se s nimi mazlím... jsou často inspirativní, zajímavé, srandovní.
V drobnějších věcech je nechávám samozřejmě rozhodovat, ale v důležitých věcech za ně rozhoduji - a beru na sebe za ně zodpovědnost sama, zároveň také s láskou platím veškeré výdaje (s nimi spojenými). Děti ještě svět v plném světle kauzality nevidí, proto zodpovědnost musíme brát na sebe my - dospělí, jinak bychom jim ubližovali, což většina z nás nechce...
Autor: Urza Čas: 2022-03-21 16:55:55 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Zajímavé, o tomto původu slova jsem nevěděl!
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky