Právo vychází z emocí – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Hrosik1
Čas: 2024-12-20 00:00:02

Právo vychází z emocí

Proč je špatné zabíjet? Protože se dokážeme vcítit do oběti, a to v nás vyvolá negativní emoce. Proč je špatné krást? Zřejmě ze stejného důvodu. Jistě, obě tyto věci jsou zároveň porušením vlastnických práv. Jenže tento koncept je poměrně mladý a lidstvo si dlouhou dobu vystačilo jenom s těmi emocemi. Případně pokud si někdo nebyl jistý morálností jednání druhého, zeptal se místního duchodního či nahlédl do zákoníku. Koncept vlastnických práv je přísně logický a naprostou většinu „zákonů“ z něj lze snadno odvodit.

Vyvstává tady ale mnoho situací, které jsou pro většinu lidí nestravitelné, přestože jsou v naprostém souladu s vlastnickými právy, a to neustále omílané dětské bordely, vraždy se seouhlasem, neposkytnuntí první pomoci, zooflile a mnoho dalších. Představuji si, že jednotlivé komunity by se dohodly (a nebo násilně vynutily) na dodržování určitých pravidel, která by byla nad (odporovala by) vlastnickými právy, což by mohlo být ze začátku i dobrovolné, ovšem toto by bylo platné i pro člověka, který by se do oblasti nově narodil či přistěhoval. Lze ještě takovou společnost považovat za anarchokapitalistickou? A je opravdu tak velký rozdíl mezi donucením k souhlasu a „vynucením“ souhlasu z důvodu ostrakizace?
Přečtení: 1009

Reagujete na tento komentář:
Autor: PavelX7 Čas: 2024-12-20 13:10:34
Píše o "konkrétní" tedy ne všeobecně. Já myslím že je to naprosto zřejmé z o čem konkrétně se tu bavíme.

Tak pokud je výpověd jen fingovaná, tak by pracovali dál a tedy nikoho neohorozili. Popíráte sám sebe. Jde právě o to, že by opravdu výpověď dali a přestali pak na základě ní pracovat. V takovém případě by jim pak mělo hrozit vězení protože by jim práci na základě vyjímečného stavu (či čeho) přkázali.

Arugment šikmou plochou není apriori nic špatného. "Síla takovéhoto argumentu záleží především na tom, jak je odůvodněn. Jinými slovy je důležité, jestli je, nebo není možné dokázat, že zmíněný řetězec událostí opravdu k danému cíli směřuje." A v případě o kterém tu mluvíme to k němu naprosto reálně dospělo, takže ani nic nemusím oduvodňovat, minimálně k otevřeným hrozbám k nucení od práce a zavíraní reálně došlo. Jelsti fakt budou zavírat nebo jak to dopadne se uvidí.
A ono se to zamozřejmě děje i jinde, většinou to nucení se děje primárně na příjmové straně státu, že, aby stát měl jak ty lidi co ty nároky budou naplňovat jak platit a nemusel je k tomu takto přímo nutit. A třeba takoví fízlové mají stávky apod. rovnou zakázané. Takový nárok na důchod by se bez nucení lidí přispívat do toho letadal zhrouti asi tak hned.
Autor: Rakusak Čas: 2024-12-20 10:05:28
Web: neuveden Mail: schován
A je opravdu tak velký rozdíl mezi donucením k souhlasu a „vynucením“ souhlasu z důvodu ostrakizace?

Ano. Je to obrovsky rozdil. Kdo to neciti, nema srdce ani rozum.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky