Právo vychází z emocí – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Hrosik1
Čas: 2024-12-20 00:00:02

Právo vychází z emocí

Proč je špatné zabíjet? Protože se dokážeme vcítit do oběti, a to v nás vyvolá negativní emoce. Proč je špatné krást? Zřejmě ze stejného důvodu. Jistě, obě tyto věci jsou zároveň porušením vlastnických práv. Jenže tento koncept je poměrně mladý a lidstvo si dlouhou dobu vystačilo jenom s těmi emocemi. Případně pokud si někdo nebyl jistý morálností jednání druhého, zeptal se místního duchodního či nahlédl do zákoníku. Koncept vlastnických práv je přísně logický a naprostou většinu „zákonů“ z něj lze snadno odvodit.

Vyvstává tady ale mnoho situací, které jsou pro většinu lidí nestravitelné, přestože jsou v naprostém souladu s vlastnickými právy, a to neustále omílané dětské bordely, vraždy se seouhlasem, neposkytnuntí první pomoci, zooflile a mnoho dalších. Představuji si, že jednotlivé komunity by se dohodly (a nebo násilně vynutily) na dodržování určitých pravidel, která by byla nad (odporovala by) vlastnickými právy, což by mohlo být ze začátku i dobrovolné, ovšem toto by bylo platné i pro člověka, který by se do oblasti nově narodil či přistěhoval. Lze ještě takovou společnost považovat za anarchokapitalistickou? A je opravdu tak velký rozdíl mezi donucením k souhlasu a „vynucením“ souhlasu z důvodu ostrakizace?
Přečtení: 1026

Reagujete na tento komentář:
Autor: PavelX7 Čas: 2024-12-20 13:20:15
No nemyslím si to úplně. Není nutně nezbytné, to ano. Např. si můžeme představit situaci kdy nějaký filantrop bude dobrovolně financovat nemocice a garantovat všem nárok na pozitivní péči. Nebo i můžeme uznat že etatisti si ten stát a celej jeho aparát včetně garancí nároků platí doborovolně, tedy bez nucení. Nicméně situace na Slovensku docela hezky demonstruje kam ta pozitivní práva (nárok na zdravotní pěči pro všechny) v podání státu můžou dospět a dojde i k naprosto přímemů nucení, hrozbám a v budoucnu možná i k tomu zavírání, když ti co ta pozitivní práva prakticky naplňují se začnou cukat a už to úplně dobrovolně dělat nechcou. Do té doby to funguje a ty hrozby a nucení se děje typicky na té příjmové stránce, tedy výběrů daní ze kterých se pak platí ti lidi co to dělají dobrovolně.

Na druhou stranu moc nevidí to "nezbytné donucování přesně stejně", kdy by stát akorát konstatoval něco jako: dělejte si co se týče zdravotní peče co chcete, domluvte se na ní navzájem jak chcete, nebudu vám v tom bránit, něco zakazovat ale ani vám pěči nějak financovat a garantovat že se vám ji dostane. A to by pak bylo to "negativní právo".
A je to něco jiného než kdyby stát řekl, budu vám garnatovat, že vám kromě mě ani nikdo jiný nebude v bránit se domlouvat navzájem jak chcete etc. To bych pak nazval pozitiví právo / nárok na vymáhaní práva. A tam si myslím že vaše vlastní argumetace směřuje, co jsem pochytil. No a celý vymáhaní práva, to je ten zásadní rozdíl mezi minarchisty a anarchikapitalisty a tam docela souhlasím že ty Urzovy argumenty, "decentralizovné právo" apod. trochu haprují.
Autor: Rakusak Čas: 2024-12-20 10:05:28
Web: neuveden Mail: schován
A je opravdu tak velký rozdíl mezi donucením k souhlasu a „vynucením“ souhlasu z důvodu ostrakizace?

Ano. Je to obrovsky rozdil. Kdo to neciti, nema srdce ani rozum.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky