Prečo je dôležite odmietnuť nenávisť? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Rastislav
Čas: 2022-07-06 00:00:02

Prečo je dôležite odmietnuť nenávisť?

V súčasnosti môžeme v politike vidieť veľa nenávisti voči menšinám, cudzincom alebo proste k politickým oponentom. V ankap komunite to našťastie zatiaľ veľmi nevidno, ale viem si predstaviť, že aj tu by sa mohla časom objaviť nenávisť napríklad proti ľudom ktorý obhajujú štát – čo považujem za veľmi nebezpečné. Pretože takáto nenávisť by v extrémnom prípade mohla viesť k politickému násiliu. Môže to spoločenskí ublížiť mnohým ľuďom napríklad tým, že dôjde k segregácii, cenzúre a iným formám obmedzovania slobody. Alebo proste k nenávisti medzi ľuďmi a vzájomnej netolerancii. Už v súčasnosti vidíme, ako sa mnohý politici vzájomne verejne dehonestujú, a čo je horšie, ponižujú nie len seba navzájom, ale aj rodiny svojich oponentov, menšiny (LGBT, Rómov atď.), cudzincov a mnoho ďalších ľudí – čo považujem za veľmi nerozumne, pretože keď sme zaslepení nenávisťou, nedokážeme s kľudom a rozvahou riešiť problémy. Preto by som chcel na všetkých apelovať aby odmietli nenávisť k ľuďom bez ohľadu na to, aký dôvod k nej majú.
Přečtení: 3548

Autor: Lojza Čas: 2022-07-06 08:16:29
Web: neuveden Mail: neuveden
On je rozdil nenavist k "lidem" , tedy nejake vetsi skupine lidi, kde to fakt nema prilis cenu (pokud ta velka skupina lidi kompletne nedela napriklad neco velmi spatneho), a nejakemu jednotlivci, kde to casto muze mit docela dobry duvod ho nenavidet.
To uz je docela filosoficka otazka spise, jestli "nastavit druhou tvar" a nebo naopak nekoho nenavidet a chovat se podle toho, pokud nam (ci nekomu nam blizkemu) napriklad velmi ublizi.
Jak by zena mohla "ne-nenavidet" chlapa, co ji znasilni, napriklad? Podle me zrovna tohle je docela dobry duvod k nenavisti...
Pripadne plne chapu i to, pokud nekdo nenavidi zlodeje, co ho okradl...
Atd.
Autor: Rastislav Libert (neregistrovaný) Čas: 2022-07-06 08:49:54 [↑]
Počul som výpovede ľudí ktorí si prešli v živote nejakimi hrôzami od šikani až po vojnové zločinu.

A častokrát sa zhodovali na tom že je dôležité vedieť sa zmieriť s tým čo sa stalo a v rámci toho aj odpustiť tomu kto vám ublížil.
Web: neuveden Mail: neuveden
To chapu, na druhou stranu to pak muze znamenat, ze to tomu "zlemu" proste projde. A ja fakt nechci, aby mu to proslo, pokud to jen trosku jde...
Web: neuveden Mail: rastislavlibert v doméně gmail.com
Súhlasím že nejaké potrestanie je adekvátne. Ale myslím že nenávisť by nás mohla doviesť pri trestaní k neprimeranej krutosti.
Autor: li Čas: 2022-07-06 08:52:52
Web: neuveden Mail: schován
Stejně tak pozorujeme například nevraživost menšin vůči většině :( Tyto menšiny usilují o změnu zákonů v jejich prospěch – což logicky povede k omezení svobody slova většiny apod., potažmo k nenávisti obou táborů... Ano, nenávist plodí násilí – očividné násilí i skryté násilí. Odmítnout nenávist je hezké heslo, ale je není to bohužel v tomto světě možné, pokud tady nebudou samí zenoví budhisti... :)
Autor: Rastislav Libert (neregistrovaný) Čas: 2022-07-06 11:50:49 [↑]
Prečo by to nebolo možné?
Stačí začať od seba.
Autor: li Čas: 2022-07-07 00:40:51 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"Prečo by to nebolo možné?"
Protože musíme vycházet z toho, co je "lidské". Tudíž pracujeme i s nenávistí, kterou prostě nejde "vymýtit"... Různí lidé mají k této emoci větší či menší predispozici. Mohou se i cíleně snažit na sobě pracovat, ale i v tom případě nemusí dosahovat přílišného efektu... Je směšné myslet si, že zmizí... Lidi mají různé zájmy a střety těchto zájmů vyvolávají agresivitu, nevraživost, hněv i nenávist... Je to lidské = musíme pracovat s realitou, ale jinak je to chvályhodné přání! Bylo by super, kdyby nikdo neloupil, nevraždil, nepodváděl, nelhal ve svůj prospěch atd... :)
Autor: Rastislav Libert (neregistrovaný) Čas: 2022-07-07 06:58:14 [↑]
Ja myslím že nenávisť a láska/odpustenie sú ako dvaja vlci. A a bude mať vo vás návrh ten ktorého budete kŕmiť.
Autor: li Čas: 2022-07-07 10:22:36 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ano. Myslím, že je fajn dětem číst alespoň např. foglarovky + taky skaut je super :) Dříve to byla výchova k morálním hodnotám prostřednictvím náboženství... či výchova k rytířským ctnostem apod... Myslím, že v dnešní době je bohužel jiný trend...
Jenom jsem chtěla podotknout, že nenávist tu s námi v určité míře bude stále, i když by bylo fajn, kdyby tu nebyla...
Web: neuveden Mail: neuveden
Anarchokapitalismus podporuji mimo jiné kvůli tomu, že se doposud nemontoval do toho, co si mám myslet jen co mám dělat, nikdo mě svatouškovsky nepoučoval, že mám odmítat nenávist. Můžeme diskutovat o tom, jestli má nenávist nějaké ekonomické přínosy nebo jen bere, jestli náhodou není tato přirozená lidská vlastnost k něčemu užitečná, jestli například zavilá nenávist ke kolektivistům a všemu kolektivistickému není sebezáchovná (lze dosadit jakoukoli konkrétní totalitní ideologii). Ps: na náboženskou agitaci mám faráře, ekonomice vůbec nerozumí, tak se alespoň spolu nemusíme hádat.
Autor: Rastislav Libert (neregistrovaný) Čas: 2022-07-06 11:56:20 [↑]
Myslím že zaujať postoj k nenávisti je v politike dôležité.

Ak ju prijímate môžte byť napríklad nacista alebo Marxista.

Ak ju odmietate môžte byť za slobodnú spoločnosť.

Pretože kto by chcel slobodu pre niekoho koho nenávidí?
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak jednoduché to máte, tak neházejte perly sviním.
Autor: Dzarda (neregistrovaný) Čas: 2022-07-06 17:19:22
Nebudu odmítat lidskou emoci, zloděje budu nenávidět, protože krade, vraha budu nenávidět, protože vraždí, na segregaci není nic špatného, pokud je dobrovolná. Politika je násilí, a to útočné.

NAP s nenávistí problém nemá, protože není vaše věc řešit, co si kdo myslí, ale co dělá.
Autor: Rastislav Libert (neregistrovaný) Čas: 2022-07-07 06:48:55 [↑]
Nenávisť človeka často dovedie k porušovaniu NAPU
Autor: rucajs Čas: 2022-07-07 07:39:16
Web: neuveden Mail: neuveden
ona ta Tvá výzva imho s ankapem moc nesouvisí, může platit pro kohokoliv, i pro státisty. Možná jsou lidi co mají emoce v paži a i s reálným nepřítelem bojují věcně, efektivně a bez nenávisti, ale obvyklé to moc není. I když to může být leckdy i přínos proti bezhlavému boji pod vlivem emocí.
Web: neuveden Mail: schován
Určitě jsem pro to snažit se tu ve Stokách i jinde vyvarovat agresi. Je to těžké, občas ujedu, ale pracuji na tom.

Nejvíc ujíždím ve chvíli, když se přepnu do módu, že zastánci státu, se kterými diskutuji, by s klidem a dobrým svědomím na mě prosadili zákonem nějaké násilí a dále by omezovali moji svobodu a možnosti. To mě vede k frustraci a sem tam k výbuchu, kdy jim takový postoj vmetu do tváře, protože pro mě princip státu není nic jiného, než útočné násilí. Takový můj mindset považuji za nebezpečný a pro mě velice škodlivý.

Myšlenka rozhodně zajímavá, i závěry, které z toho vyplývají.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky