Proč je Bitcoin tak volatilní? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-08-03 00:00:02

Proč je Bitcoin tak volatilní?

Odpůrce Bitcoinu řekne, že Bitcoin je špatný, protože jeho cena není stabilní – to slýchám poměrně často. Dál už se však typický odpůrce většinou nezámýšlí, proč tomu tak je. Srovnává fiat peníze s Bitcoinem, přičemž fiat peníze mají mnohem větší „tržní kapitalizaci“ než Bitcoin. Není se čemu divit, když státy násilím vynucují užívání svých měn, a tedy Bitcoin se proti fiatu používá mnohem méně, což způsobuje jeho volatilitu. Proto tak moc závisí jeho cena na tom, co řekne či udělá jeden hráč (třeba Elon Musk). Kdyby státy své měny nikomu nenutily násilím, Bitcoin by mohl lépe konkurovat, a protože jsou to dobré peníze, zřejmě by se používaly více, tím pádem by měl vyšší tržní kapitalizaci, a drasticky ovlivnit jeho cenu by už nebylo tak snadné.
Přečtení: 8497

Autor: Gold (neregistrovaný) Čas: 2021-08-03 10:03:33 Titulek: Zlato
Kdyby lidem došlo, že ZLATO by mohlo být skvělými penězi teprve v roce 1800, tak by v 1810 také ještě bylo velmi volatilní, stále ještě by si nenašlo relativně stabilní poměr ceny k ostatním aktivům.
I v 1812 by ještě bylo plno lidí, kteří by zlato nechápali či odmítali. Vlády by si pravděpodobně tak radikální změnu také nepřály (zvlášť kdyby si najednou peníze kde kdo mohl narejžovat v potoce) a házely by zlatu klacky pod nohy.
Web: neuveden Mail: schován
Zlato ale nikdy nebylo skvělými penězi. Zlato bylo ve skutečnosti velmi špatnými penězi, proto také v podstatě po celou dobu jeho používání v peněžním systému banky emitovaly rovněž i účetní bezhotovostní peníze, aby ekonomika nešla do kytek. Role zlata v peněžním systému byla vždy kotva. Kotva, která periodicky stahovala ekonomiky ke dnu.
Web: neuveden Mail: schován
Co to mělo být to periodické stahování ke dnu?
Web: neuveden Mail: schován
No když máte nějaký objem peněžní zásoby směnitelný za zlato (bankovky) a vedle toho banky (společně s dlužníky) emitují (bezhotovostní) účetní peníze, které zlatem kryté nejsou a lidé mají za to, že se tímto krytí peněz zlatem stále více a více vytrácí, pak zcela nevyhnutelně dojde v nějakém (zcela nepředvídatelném) okamžiku k tomu, že lidé začnou měnit bezhotovostní peníze za bankovky a bankovky za zlato a tím spustí lavinu runů na banky (směna bezhotovostních peněz za bankovky) s tím, že čím více bankovek se smění za zlato, tím méně toho zlata zbývá na zlaté krytí zbývajících peněz. A tyt jevy v peněžním systému pak spolehlivě pošlou ke dnu i samotnou ekonomiku. Čím více se v růstové fázi zlaté zásoby "naředí" bezhotovostními zlatem nekrytými penězi, tím prudší peněžní kontrakce a související krachy bank a hlubší a závažnější krize ekonomiky se dostaví.

Tento problém trápil vlády tak moc, že vymysleli centrální banku, která měla jednotlivá počáteční ohniska kontrakčních požárů hasit centralizovanými zlatými rezervami. To se samozřejmě nějakou dobu dařilo (od roku 1913), avšak o to větší "napětí" se v tomto nestabilním systému naakumulovalo, až to prasklo v roce 1929 a skončilo to naprosto monumentální ekonomickou krizí. Několik desetiletí pak probíhaly snahy udržet alespoň nějakou vazbu mezi penězi a zlatem až nakonec v roce 1971 došlo k opuštění posledních zbytků propojení mezi zlatem a penězi a zůstal zde již jen homogenní pružný systém účetních peněz bez jakékoliv zlaté kotvy, která by mohla stáhnout ekonomiku zpět ke dnu. Od té doby zažívá svět v podstatě kontinuální peněžní expanzi, která už není svazována zlatou svěrací kazajkou a žádná hluboká ekonomická krize, kterou by způsobila peněžní kontrakce a které by nešlo předejít dočasným zrychlením peněžní expanze, už v podstatě ani nemůže přijít. Tedy pokud si peněžní systém neprovážeme zase s nějakou tou kotvou, např. v podobě BTC. Od doby osvobození ekonomik od zlaté svěrací kazajky se peněžní systém plně a pružně přizpůsobuje potřebám ekonomiky. Už nedochází k tomu, že by naopak ekonomiky byly nuceny přizpůsobovat se množství monetizovaného zlata v dané ekonomice.
Autor: Liberalizace (neregistrovaný) Čas: 2021-08-04 14:23:38 Titulek: Demonopolizace [↑]
Nejpružněji v Zimbabwe a Venezuele....

Ideální bylo bývalo nechat žít systém eGold a nechat lidi, ať svými peněženkami hlasují o tom, jaká forma peněz je pro ně nejlepší.

Jenže stát si monopol hrozně nerad nechává sebrat - cukal s telekomunikacemi, poštou, vzděláváním, vlakovou dopravou, ... Ale ono se to časem podá.
Autor: Humorista (neregistrovaný) Čas: 2021-08-04 14:27:02 Titulek: Eufemista [↑]
Bylo tak "špatnými" penězi, že ho lidem VŽDY stát musel sebrat násilím.
USA 1933. Británie, kde lidi museli odevzdat veškeré zlato, kromě miniaturního množství osobní povahy (zlaté hodinky po dědovi).
Web: neuveden Mail: schován
To, že stát nutil odevzdat občany zlato státu byl právě zoufalý pokus udržet zlato jako součást peněžního systému. Jakmile se zjistilo, že zlato k funkčnímu peněžnímu systému není vůbec potřeba (po zavedení homogenního systému účetních peněz v roce 1971), tato zoufalá a na špatném peněžním systému založená rozhodnutí skončila.

Ono, když stát v rámci provozování zlatého standardu "věnuje" centrální bance na krytí bankovek emitovaných centrální bankou své zlato s tím, že toto zlato bude centrální bankou monetizováno (přeměněno na peníze) a lidi pak místo, aby tyto peníze používali, tak to zlato demonetizují tím, že si ty bankovky vyměňují za to státní zlato, pak se nedivte státu, že tento trend chce zvrátit a peněžní systém chce ochránit, před jeho zánikem (kdy by všechno zlato bylo jeho výběry z centrální banky zase demonetizováno). Státu by tak zbyly v sejfech centrální banky akorát ty bankovky, s kterými by si mohl akorát víte co. A státní zlato by skončilo v kapsách lidí. Něco jako nechtěná kupónová privatizace zlatých rezerv. Taky je třeba si uvědomit, že státy potřebovaly to zlato také na vypořádání schodků zahraničního obchodu, takže nešlo pouze o to znovu naplnit sejfy v centrální bance a zabránit demonetizaci zlata.
Web: neuveden Mail: schován
"Není se čemu divit, když státy násilím vynucují užívání svých měn, a tedy Bitcoin se proti fiatu používá mnohem méně..."

Ve Švédsku žádné zákony, které by ukládaly přijímat tamní zákonné platidlo neexistují a přesto se tam BTC nepoužívá nijak více, než kde jinde. Takže ono to s tím násilným vynucováním nebude tak horké, jak se to snaží zastánci BTC líčit. Také příklad Paralelní polis, která přijímá pouze BTC, ukazuje, že se prd stane i v zemi, kde je zákonem zakázáno odmítat platbu zákonným platidlem.
Autor: Milionář (neregistrovaný) Čas: 2021-08-04 14:24:42 Titulek: Milionář [↑]
Kdybych měl korunu pokaždé, když nějaký socialista dává "za příklad" Švédsko....
Web: neuveden Mail: schován
Ale já nejsem socialista a nedávám Švédsko za příklad, takže žádnou korunku byste nyní neobdržel. :-) To Švédko je můj protiargument, nikoliv příklad, jak by se to mělo dělat.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky