Prvý „Veľký skok vpred“ – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-08-14 00:00:02

Prvý „Veľký skok vpred“

Keď koncom 19. storočia vytvoril kancelár Otto von Bismarck prvý verejný dôchodkový systém, stanovil vek odchodu do dôchodku na sedemdesiat rokov. Keďže priemerná dĺžka života bola okolo štyridsaťpäť rokov, dôchodcov nebolo veľa a vyzbierané peniaze skončili v štátnej kase. Okrem ekonomického prínosu sa Bismarckovi podarilo získať si na svoju stranu robotnícku triedu a neutralizovať vzostup ľavicovej socialistickej opozície. Skutočné zámery tohto opatrenia však vyšli najavo v parlamentnej diskusii, ktorá predchádzala jeho schváleniu, keď sa Eugen Richter, líder liberálnej opozície, Bismarcka opýtal: „Pán kancelár, ste si vedomý toho, že ak bude tento zákon schválený, celé nemecké obyvateľstvo bude doživotne závislé od štátu?“ Potom Bismarck požiadal o slovo, vstal a odpovedal: „To je presne môj cieľ.“
Přečtení: 6340

Reagujete na tento komentář:
Autor: Lojza Čas: 2024-08-25 18:36:52
V letech 1941 a 1942 Spojenci dodali do SSSR zhruba:

50 % roční spotřeby cukru

50 % roční spotřeby zeleniny (včetně fazolí, hrášků, salátů, apod.)

20 % roční spotřeby masa

100 % roční spotřeby masných produktů!

40 % roční spotřeby sádla

To, že bez vydatné americké pomoci by to měl SSSR ve válce s nacistickým Německem hodně těžké, připustili i Stalinův nástupce Nikita Sergejevič Chruščov a především nejlepší sovětský vojenský velitel maršál Georgij Konstantinovič Žukov. Ten k tomu uvedl. „Dnes se říká, že nám Spojenci nikdy nepomohli. Ale sotva lze popřít, že nám Američané dodávali obrovské množství materiálu, bez něhož bychom nemohli formovat naše zálohy, ba ani pokračovat ve válce. Dostali jsme 350 000 aut, a jakých aut! Chyběly nám výbušniny, střelný prach, neměli jsme ani čím plnit patrony do pušek. Američané nás opravdu dostali z nouze.“ V rozhovoru se spisovatelem Simonovem pak věhlasný sovětský vojevůdce svá předchozí tvrzení doplnil: „Bez amerického střelného prachu bychom byli v těžké situaci, nemohli bychom vyrábět takové množství munice, které jsme potřebovali. Bez amerických Studebakerů bychom neměli na čem táhnout naše raketomety (Katuše). Ty vlastně podstatnou měrou zajišťovaly náš frontový transport. Výroba speciální oceli, nezbytná pro nejrůznější válečnou výrobu, byla také závislá na řadě amerických dodávek.“

Jeho slova potvrzují i samotní ruští historici, kteří uvádějí, že západní dodávky tvořily v rámci SSSR 28% kovoobráběcích strojů, 29% železničních kolejích, 32% leteckého benzínu, 35% střelného prachu, 42% mědi, 49% hliníku a dokonce 71% lokomotiv.


Precti si ta posledni procenta a pak mudruj...
Autor: Rakusak Čas: 2024-08-15 11:15:53
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasim. Je to zlo a esence etatismu.

Jen poznamka: Prumerna delka zivota vsech lidi mozna byla okolo 45-50 let, ale po odecteni detskych umrti (0-18) byla nadeje na doziti pomerne slusna, takze tech duchodcu bylo vice nez by clovek cekal. Rozhodne to nebylo tak, ze clovek stary 60-70 let byl neco vyjmecneho, to ani omylem.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky