R.I.P. Uloz.to – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: PetrKL
Čas: 2023-12-11 00:00:02

R.I.P. Uloz.to

Server Uloz.to byl místem, kde spolu lidé mohli roky svobodně sdílet takřka jakékoliv informace. Od studijních materiálů přes staré večerníčky, filmy a časopisy, co už jinde nejdou sehnat, až po zdigitalizované VHS záběry dávných rodinných sešlostí. Pod záminkou ochrany duševního vlastnictví legislativa zasáhla do vlastnických práv majtelů serveru a jeho uživatele od všeho tohoto obsahu odřízla. Zajímavé je, že každý režim omezuje svobodu sdílení informací pod jinou záminkou. Církev se snažila potlačit knihtisk v rámci boje proti bezbožnosti, komunisté v boji proti narušitelům režimu zakazovali mnohým tvůrcům veřejně působit a moderní režim kvůli „ochraně duševního vlastnictví“ zničil to, co v ČR bylo nádhernou, organicky od spodu vybudovanou digitální knihovnou. Společným jmenovatelem zůstává, že monopol na násilí je zde použit k omezení sdílení informací srkrze zásah do soukromého majetku. Nejvíc mě však na tom děsí, kolik lidí toto příjmá jako legitimní.
Přečtení: 2448

Autor: Rakusak Čas: 2023-12-11 11:54:47
Web: neuveden Mail: schován
1. Jakakoli centralne vnucena legislativa je zlo.

2. Nebyly tam jen domaci VHS, to tedy opravdu ne. Vetsinou tam byly filmy a serialy.

3. Statem vynuce ochrana IP je spatne, ale na druhou stranu vymahani prav k IP je v poradku.

4. Slusni lide za konzumovany obsah plati, pokud to drzitel prav vyzaduje.
Web: neuveden Mail: schován
2. Nemyslím že by tohle někdo zpochybňoval. Nicméně zrovna to že si nebudu moc stáhnout nějaké nové filmy mě třeba moc nevadí, mám streamovaci služby. Vadí mi ty zbylé věci co už jinde nedohledám.
3 a 4. Na tom se zjevně neshodneš ani s většinou anarchokapitalstů. Možná by sis mohl nastudovat aspoň Urzovu argumentaci.

Nevím proč by mi měl někdo cizí určovat jaké jedničky a nuly smím vlastnit a sdílet. Pochopitelně, jeslti si někoho smluvně zavázal, ať to vymáhá. Nicméně na svém pozemku určuji pravidla já, ne někdo cizí s kým žádnou dohodu nemám.
Web: neuveden Mail: schován
Ano, s nekterymi ankapisty se v tomto tedy opravdu neshodnu. Urzuvu argumentaci dobre znam, ale zde s nim nesouhlasim. Podle meho na volnem trhu by prava k IP byla vymahana - avsak predpokladam, ze s ohledem na naklady vymahani by se marginalni poruseni nevymahalo, jelikoz by se to nevyplatilo.

Nevím proč by mi měl někdo cizí určovat jaké jedničky a nuly smím vlastnit a sdílet.

Treba protoze je to jeho dilo, ktere stalo urcite usili vytvorit. Tim, ze dilo neuzijes ci nenasdilis, ci autor nijak neskodi - ty skodis jemu, jelikoz nerespektujes podminky uziti. Samozrejme toto nebude vymahat stat se svym silovym aparatem, ale budou to vymahat agentury a soudy.
Web: neuveden Mail: schován
Já se taky domnívám že by se to i na volném trhu nějak vymáhalo. A nakonec i já sám se placení za užití díla většinou nevyhýbám, aspoň poslední dobou.

No problem je že to funguje analogicky i obráceně. Že si někde z internetu něco stáhnu, tím nikoho nepoškozuju. Nikomu nic neubude. Jak říkám, podmínky užití si určitě můžeš vymselt jaké chceš, otázka je proč bych jimi měl být vázaný. Máme spolu ohledně toho nějakou dohodu? Nebo proč bys mi měl určovat jakou kombinaci nul a jedniček smím a nesmím mít na vlastním harddisku a vlastním pozemku.
Web: neuveden Mail: schován
Proste jsem na tu kolekci nul a jednicek vynalozil netrivialni usili, stanovil jsem podminky uziti dila a ty je nerespektujes. Tim, ze podminky nerespektujes, mi cinis ujmu, jelikoz pouzivas muj vytvor v rozporu s podminkami, ktere jsem si stanovil... Na druhou stranu jak rikam, asi by se vymahalo jen to, co se vyplati vymahat... Je otazka, zda se vyplati sankcionovat pouhe stazeni filmu...
Web: neuveden Mail: schován
Já si taky můžu vymyslet ledasjakou podmínku čehokoliv a pak si sehnat dost silnou "bezpečnostní agenturu" na to abych je po tobě vymáhal protože mě "poškozuješ" a mě se to vyplatí. To ovšem není argument, to je jen vyhrožování. Já v tom nevídim žádný významný rozdíl oproti aktuální situaci kdy k tomu lidi využívají stát.

Jistě vynaložil si netriviální úsilí. To beru, většinou bych to i docela dobrovolně respektoval. (Ale upřímně mě většinou dost naštve když někdo místo žádosti začne vyhrožovat. To pak mám chuť se na respekt tuplem vysrat.) Nicméně nevím proč by z toho mělo plynout že máš pak na tuhle kombinaci jedniček a nul monopol co můžeš po cizích vymáhat. Nakonec IP nezahrnuje zdaleka jen filmy ale třeba patenty. K podobnému dílů můžu klidně dojít i já netrivialním úsilím. Proč bych ho nesměl používat, sdílet atp. jen proto že jsem to udělal o něco později jak ty?
Web: neuveden Mail: schován
Smysl je prave v tom, ze bagatelni poruseni prav by se patrne nevymahalo, jelikoz se to nevyplati. Zneuziti treba receptury na vyrobu leku by se jiste resilo, jelikoz jde o vetsi penize a vyplati se to.

Opet jsme u toho, proste trh nelze predikovat.

Já v tom nevídim žádný významný rozdíl oproti aktuální situaci kdy k tomu lidi využívají stát.

To je prece obrovsky rozdil. Stat umoznuje prave svym aparatem vymahat i marginalni poruseni prav, ktere se vubec nevyplati vymahat... To se tyka i dalsich veci nez IP.
Web: neuveden Mail: schován
Zrovna receptura na výrobu leku je vec ke které můžu taky dojít vlastní netriviálním úsilím aniž bych tvůj lék vůbec znal. A jistě může v takovém případě jít o miliardy. Nevidím ovšem jiný než utilitaristicky důvod, a to ještě docela sporný, proč by ten první měl mít na ten postup monopol.
Web: neuveden Mail: schován
Ano, lze dojit ke stejne recepture (molekule), ale pravdepodobnost je podle meho pomerne mala. Drzitel prav ma k danemu statku prava, jelikoz na dany postup (dilo) prisel prvni a vynalozil netrivialni usili. Tim, ze ty nezkonzumujes dany statek, nedojdes ujmy. Avsak tim, ze ty porusis podminky uziti dila (leku, atd.), dojde drzitel prav ujmy. Toto vymahani proste bude na agenturach, dohode mezi agenturami a pripadne na arbitrazi.
Web: neuveden Mail: schován
Nedojdu újmy úplně stejně jako nedojde újmy ten monopolista když si molekulu vyrobím sám. To by mohl tvrdit že dojde újmy i čistě tím že si tu molekulu nekoupím.

Že se ti něco vyplatí vymáhat a jelsti opravdu docházíš nějaké újmy a jeslti je takové vymáhání v pořádku jsou úplně nesouvisejici věci.
Web: neuveden Mail: schován
Nedojdu újmy úplně stejně jako nedojde újmy ten monopolista když si molekulu vyrobím sám

Zde se neshodneme.

To by mohl tvrdit že dojde újmy i čistě tím že si tu molekulu nekoupím.

Prosim? To je argumentum ad norbertum? :-D

Že se ti něco vyplatí vymáhat a jelsti opravdu docházíš nějaké újmy a jeslti je takové vymáhání v pořádku jsou úplně nesouvisejici věci.

Praveze to tezce souvisi. A tezko lze predikovat, jak to bude na trhu...
Web: neuveden Mail: schován
Máš pocit že umřít protože nemám na lék není újma? Proč bych si nesměl na svém a za své vyrobit molekulu co mi záchrání život, jen proto, že si někdo usmyslel že má na ten recept jakási práva a zakazuje mi to?

Co přesně má být ta tvoje újma? Konkrétně. Materiálně ti nic neubude, na tom se shodneme.

Nijak extra. Určitě se vyplatí vykrást nehlídanou chatu uprostřed ničeho. To neznamená ani omylem že ti tím že chatu nevykradeš vzniká újma, a už vůbec ne že je tak krádež v pořádku.
Web: neuveden Mail: schován
Máš pocit že umřít protože nemám na lék není újma?

Jiste, ujma to je. Ale co je do tebe vyrobci leku, kteremu si odmitl zaplatit?

Proč bych si nesměl na svém a za své vyrobit molekulu co mi záchrání život, jen proto, že si někdo usmyslel že má na ten recept jakási práva a zakazuje mi to?

To, ze si doma vyrobis tu samou molekulu, je vysoce nepravdepodobne. Ale pokud ano a pokud opravdu zkopirujes neci molekulu, budes patrne celit nasledkum. Pokud si to vyrobis sam a zachranis si zivot, patrne se ti nic nestane. Pokud to budes prodavat, patrne budes celit arbitrazim a financnim ci jinym nasledkum. Za mne je to v poradku a patrne to bude na volnem trhu poptavane reseni takoveho pripadu, jelikoz vyvoj takoveho leku stoji spoustu zdroju - tedy to i kvuli statu a jeho regulacim, to je take pravda. ;-)

Co přesně má být ta tvoje újma?

Materialni ujma nevznikne? Nedostanu penize, ktere bych dostal, kdyz bys respektoval podminky uziti. A uz jen samotny fakt, ze nekdo nedodrzuje podminky uziti, mi cini ujmu, jelikoz je to nevitany zasah do mych prav.

Shodneme se na tom, ze konkretni "judikaturu" proste nalezne trh...

Patrne se neshodneme na tom, ze IP je legitimni a ze bude vymahano a jak...
Web: neuveden Mail: schován
Analogicky co je mi do nějakého monopolisty, který my chce zakazovat co smím dělat s vlastními atomy a molekulami?

Materiální újma je co? Že ti nepřijdou peníze na účet? No tak to je prostě situace jako bych si tvoji molekulu nekoupil. To není žádná újma. A do mých molekul a toho co s nimi dělám ti nic není. Už to pochop. Nemáš co strkat nos do mých molekul nebo do mých jedniček a nul :-).
Jistě můžeš si vymyslet jakákoliv práva chceš, třeba že máš právo sbírat houby v cizím lese :-P. A pak si stěžovat jak ti vzniká újma. No a?

No na tom že pravděpodobně bude vymáháno se shodneme. Jen ne na tom jeslti je to úplně v pořádku.
Web: neuveden Mail: schován
Jen ne na tom jeslti je to úplně v pořádku.

Toto je subjektivni. Podle mne ocividne kazdy definujeme "v poradku" jinak.

Jistě můžeš si vymyslet jakákoliv práva chceš, třeba že máš právo sbírat houby v cizím lese :-P. A pak si stěžovat jak ti vzniká újma. No a?

:D :D :-D Ale vim jak to myslis, ale proste se neshodneme. Proste pokud jsem do vyvoje sve molekuly narval miliardu marek, budu si hlidat jeji kopirovani. Ted tomu pomahaji staty, ale i na volnem trhu by takova ochrana byla imho.
Web: neuveden Mail: schován
Však říkám že pravděpodobně byla. Jen mi nepřijde konzistentní být anarchokapitalsta co na jednou stranu vyžaduje respekt k vlastnickym právům, rozčiluje se,že si pořídil les kam už tisíc let (pravděpodobně) chodí lidi na houby a na druhou stranu chce lidem určovat jak si smí a nesmí skládat atomy do molekul a bity na harddisku.
Web: neuveden Mail: schován
Ono proste na volnem trhu to bude tak, ze o sva prava se budes muset prihlasit bud sam ci nekdo, na koho jsi to delegoval.

U tech hub v lese. Dam si tam ceduli se zakazem kradeze hub. Pokud to zlodeji nebudou respektovat, mohu udelat plot ci vymyslet nejake hlidani daneho prostoru. Vyplati se mi toto vymahat silou? Asi ne, ze? Podobne to bude s tim, ze se patrne nevyplati vymahat shlednuti piratskeho filmu, ale patrne uz se vyplati vymahat skodu za okopirovanou molekulu, do ktere jsem investoval miliardu marek.
Web: neuveden Mail: schován
S právy se to má tak že jsou "vymyšlená" úplně všechna. Jde jen o to jeslti si je vymůžeš nebo ne. Na všechny tyhle situace se mužů podívat i z druhé strany. Vyplatí se mi vymáhat vstup do lesa kam moje rodina už tisíc let chodí sbírat houby a nějaké novej týpek si usmyslel že nesmím? Vyplatí se mi bojovat proti bilionove farmafirme když mi jde o život? Budu na to vůbec mít?
A co třeba jeslti se Vyplatí vymáhat po Rakušákovi platbu sociálních dávek? Co kdybych jak píšeš tohle vymáhání práva na sociální dávku na někoho delegoval? Nazvěme tyhle organizaci na kterou to deleguji stát. Hm...

To jeslti nějaká práva zůstanou jen "vymyšlená" nebo je reálné budeš mít souvisí až na prvním místě pouze s tím jestli si je vymůžeš. Tedy jestli ti ten boj za to bude stát a budeš mít sílu na to porazit ty ostatní co se budou snažit o opak.
Web: neuveden Mail: schován
Jiste. V tomto jsme ve shoda. Prava jsou proste lidsky konstrukt a bez ucty lidi a bez vymozeni prava nejsou nebo jsou jaksi samoucelna.

A skvele jsi pojmenoval vymahaci agenturu stat, kdy si neschopni na rakusakovi silou vymahaji dane! :-D
Web: neuveden Mail: schován
Na to jak jsou neschopní jim to vymáhání jde docela dobře ;-)
Web: neuveden Mail: schován
Tak dobre. Jiste vsichni etatiste nejsou neschopni, ale proste jim situace vyhovuje, jelikoz z ni benefituji, nebo jsou tak vymyti svym nabozenstvim, ze si neumi predstavit svet bez statu a prerozdelovani. A pak mame takove umelce, kteri reknou, ze kdyz neni zajem o pracovniky v oboru, ktery si vystudoval, tak je to selhani trhu... :-D :-D :-D
Autor: Richard Fojta Čas: 2023-12-13 16:04:37 Titulek: Diskuse o autorských právech
Web: http://www.fojta.cz Mail: rfojta v doméně gmail.com
Zajímalo by mě, jestli je tu někde nějaká diskuse o autorských právech vs. vlastnických právech. Platí v Ankapu autorská práva?

Pro mě nejpádnější argument, který Urza řekl, byl, že vždy platí právo silnějšího. Takže pokud si silnější strana vymůže (ať už pomocí státu nebo bez něj), že jí něco patří a ostatním ne, tak mají ostatní smůlu
Web: neuveden Mail: schován
Řekl bych,že tu o tom už dobrou půlhodinu hovoříme
Web: http://www.fojta.cz Mail: rfojta v doméně gmail.com
Diskuse je fajn. Ale je z toho nějaký závěr?
Web: neuveden Mail: schován
Ptal jste se na diskuzi ;-). Závěr si asi musíte udělat sám, čich argumenty vám dávají větší smysl. S Rakušákem jsme se shodli, že je pravděpodobné že ochrana IP asi nějak vymahana bude, nicméně nelze příliš predikovat jak intenzivně. A i Urza o tom určitě někdy mluvil.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky