Školní matematika a odpor v dospělosti – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2024-06-12 00:00:02

Školní matematika a odpor v dospělosti

Už ani nespočítám, kolikrát jsem od učitelů matematiky slyšel, že matematika musí být ve škole povinná, protože rozvíjí logické myšlení. Nebudu lhát a přiznám, že před lety jsem s tímto názorem souhlasil. Stále souhlasím s tím, že matematika může rozvíjet logické myšlení, ale… mnohaletá praxe mne naučila, že pokud se spojí s povinností, tak děti převážně získají spíše odpor k matematice a apriori se v dospělosti vyhýbají čemukoliv, co se jí jen vzdáleně podobá (pochopitelně existují výjimky). Navíc, pokud by toto byla pravda, tak po těch stovkách a stovkách hodin matematiky bychom měli být téměř všichni naprosto špičkoví v používání logického myšlení. Krom toho se logické myšlení nemusí rozvíjet jen klasickou matematikou, kterou známe ze školy, ale i mnoha jinými způsoby, ať už to jsou deskovky, počítačové hry, debaty, čtení, řešení problémů a podobně. Problém nastává, když to dětem nařídíme jako povinné, jelikož pak lze pozorovat, jak děti k dané věci získávají spíše negativní postoj, který si, bohužel, navíc odnášejí i do dospělosti, než že by pěstovaly lásku k danému předmětu a rozvíjely své schopnosti.
Přečtení: 1630

Autor: PetrKL Čas: 2024-06-12 08:10:32
Web: neuveden Mail: schován
Matika sama o sobe je super, ale kdyz si vzpomenu na sva skolni leta, zpetne vidim, jak moc to bylo o uciteli. S nejakym jsem se do latky nadchnul, s nejakym jsem zazival odpor. Taky mi prijde zajimave, ze nejakou matiku jsem nedokazal vstrebat a nejakou jsem pochopil hned. Schvalne by me zajimalo, co byl ten spolecny prvek te matiky co jsem pobral hned na prvni dobrou.
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-06-12 08:34:39
Web: neuveden Mail: schován
přesně... kdyby se ti ucitele spis zamerili na kvalitu sveho vyucovani... povinna maturita z matematiky fakt lasku k matematice nevyčaruje (a to pro me byla matematika nejoblibenejsi a nejlehci predmet, mozna proto, ze jsem ucitelku tak trosku ignoroval :D )
Autor: Lojza Čas: 2024-06-12 10:15:50
Web: neuveden Mail: neuveden
Vřele doporučuji na YT videa s panem Kubáčkem. Je to slovák, učí na VS, dělal i nějaké učebnice a tak...a on je přesně ten člověk, který o tomto tématu mluví hodně. A jeho některé přednášky ohledně složitých matematických záležitostí jsou úžasné zábavné a pochopí je i člověk, co matematiku moc nemusí....fakt vřele doporučuju všem, viděl jsem s ním naprosto všechno, co na YT je, některé věci i vícekrát...
Web: neuveden Mail: schován
Bohužel tento argument slýchám velice často a to nejen ve vztahu k matematice. Pomatuji si, že během studia Informačních Technologií jsme strávili dlouhé hodiny plněním logických úloh na úrovni základní školy, přesně pod stejným argumentem.
Autor: Hrosik1 Čas: 2024-06-12 19:30:22
Web: neuveden Mail: schován
1. prosím, nepoučujte mne, co mám dělat.
2. tak si tu výrokovou logiku procvičíme. pokud A implikuje B, tak to ale NEznamena ze B take implikuje A. výrokobá logika je poddoborem logiky.
3. napsal, ze povinná matematika vytváří odpor. ale z toho automatický nevyplývá, že nepovinná vytváří lásku a větší kvalitu (což píšete vy, a proto vás opravuji). vsak on kritizuje to, co rikaji o matematice ucitele. asi v tom nevidim zadny problem...
4.vždyt on ani neříká, že to nemá smysl učit... jen ze mu nepřijde efektivní to ucit povinne. a číst to samozřejmě nemusíte.
Autor: Rakusak Čas: 2024-06-12 20:28:46
Web: neuveden Mail: schován
Ono je uplne jedno, o jaky se jedna predmet. Zakladni problem je, ze skolstvi je povinne a stat stanovi jeho podobu. A dalsi problem je, ze tabulkovi ucitele proste neumi ucit. :-D
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky