Studio Svobodného přístavu: O centrálním bankovnictví s Mojmírem Hamplem – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2022-09-04 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O centrálním bankovnictví s Mojmírem Hamplem

Přečtení: 46015

Reagujete na tento komentář:
1) to je ta krása, že stačí, když s tím souhlasí ti, co to tak chtějí – a ti do toho nenutí ostatní. A ti ostatní, co to chtějí mít jinak, do toho, jak to chtějí nutí jen ty, co to tak chtějí. Takže můžete mít více skupin paralelně a mezi nimi se pohybovat a spolupracovat s těmi, kde si hodnotově nejvíce sedíte.

„ak by všetci obyvatelia štátu chceli štát“ – já stát nechci. Ergo tento náš stát není z principu nenásilný. To, že tahám za kratší konec provazu a jsem donucen se přizpůsobit, není omluvou pro stát.

2) „Nedokazuje sa neexistencia ale existencia.“ – ankap funguje všude, kam se necpe stát. Volnotržní vztahy, boty si nekupujete díky státu, ale díky výrobci bot. Jídlo neprodukuje stát, ale farmáři a zemědělci. Ankap, tedy kapitalizmus, tedy trh – tedy dobrovolná spolupráce je naštěstí ve světě skoro všude.

3) Díky za to, že berete můj názor. Máte pro své tvrzení příklady dokazující existenci tohoto? Pozor, zajímá mne prostředí bez státní moci ve smyslu možnost donutit k něčemu legislativou. Obávám se, že budete prokazovat neexistenci, což sám správně odmítáte.

4) „Naopak, tú korupciu spôsobuje trh a štát sa jej snaží brániť“ – jak mohu být korumpován, když nabízím své služby a někdo mi nabídne více? Jak se mohu korupčně chovat v soukromé firmě? Maximálně poškodím firmu (vezmu si bokem peníze pro sebe, na které nemám mít nárok dle smlouvy se zaměstnavatelem). A tam je možný rychlý proces. Stát je ideální korupční prostředí, protože spravujete cizí majetek a nesmíte si jej přivlastnit. Tak si skrze tuto moc nad veřejnými zakázkami, schvalováním regulací, vyjímáním konkrétních činnosti z úředního zřetele či přehlížením porušování něčeho získáváte něco, co už bude vaše. Stát korupci umožňuje tím, že se rozhoduje o věcech, které nemají svého majitele.

„Na trhu to isté konanie nazvete príplatkom“ – přesně, a pokud se to někomu nelíbí, může přejít ke konkurenci. Kam půjdete ke konkurenci, když stavební úřad nevydává povolení, berňák odmítá včas vráti peníze, na které máte mít nárok – a stále chce další a další prokazování oprávněnosti, policie se bude chovat jako slon v porcelánu a vy to odnesete? Někdy si o ten úplateček dokonce otevřeně řeknou. Byly i neveřejné ceníky, kolik si do obálky připravit a ono se to najednou pohne.

5) „Prečo by musel byť ankap večný?“ – tak ono i Rakousko-Uhersko už není takové, jaké bývalo, Britské impérium se dost smrsklo, velká říše Římská jaká byla a jaká je? Věčná nebude ani sluneční soustava. Mimochodem, jak dlouhého trvání mělo Československo, jak dlouhé Ukrajina, co třeba takový Sovětský svaz a další… Dinosauři tu vládli déle, než potkali planetku. Takže netvrdím, že by měl být věčný, tvrdím, že je etičtější a morálnější.

6) „To logicky vyplýva z fungovania trhu, môžete to popierať ale je to márna snaha, je to ako popierať gravitáciu.“ – ankap by byl užitečný pro ty, co by byli užiteční pro ostatní. A ti by to vyjadřovali svobodnou směnou. Konkurencí byste mohl začít nabízet lepší zboží či služby, případně stejné a levněji. Tím byste byl pro okolí užitečný a dostal byste vydělat. Jakou gravitaci tu popírám a koho jste tím „Z toho aj vyplýva že pre koho by bol ankap užitočný.“ myslel?
Autor: Bratva Čas: 2022-09-25 19:15:38
Web: neuveden Mail: neuveden
A pro demagogické milovníky guláše je guláš dobro z definice, nebo demokracie zase dobro z definice pro její milovníky. Gratuluji že jste objevil kolo, teď se v něm můžete točit do zbláznění.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky