Studio Svobodného přístavu: O centrálním bankovnictví s Mojmírem Hamplem – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2022-09-04 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O centrálním bankovnictví s Mojmírem Hamplem

Přečtení: 68938

Reagujete na tento komentář:
„Kdo určí, že je něčí produkce je užitečná? Ústřední výbor KSČ, nebo Vy? :-)" – ano, já. Za mne. Zbytek trhu každý za sebe. Pokud je něco pro mne užitečné, koupím to. Pokud je mi to sympatické, podpořím to. Kdo určí užitečnost a prospěšnost? Trh tím, že směna proběhne.

„Centrální banka opravdu nic negarantuje. :-)“ – tož pokud je tam ten 2% inflační cíl pro srandu králíkům, pak beru zpět. Jinak garantuje systémové znehodnocování oběživa v horizontu 35 let o 50 % (když vše půjde dle plánu).

„To je přece úplně směšné.“ – směšné je to do doby, kdy je ta inflace najednou 17 % ale úroky půjček jsou kolem 6 %. Malé tajemství – sám jsem takové půjčky využil, protože klimatizací získám možnost diverzifikace rizik topení plyn/elektřina a případná úspora volby typu energie mi může pomoci i onen úrok v celkových nákladech domácnosti eliminovat. Chovám se v daném systému ekonomicky na úkor okolí? Ano. Ale já své závazky splatím a to, že daný subjekt půjčuje za úrok pod úrovní znehodnocení je pro mne anomálie typu hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere.

„A stát jako dlužník generuje nějaké bezpracné zisky? Jak to dělá? :-)“ – berně, spotřební daně, poplatky, pokuty, licence, dluhopisy (které sanuje dalšími dluhopisy), měnovými reformami, inflací, daněním nenadálých příjmů, přenášením své zodpovědnosti a povinností na okolní subjekty a pak pokutování těch, kteří nevyhověli (chystaná povinnost datových schránek pro podnikatele s fikcí doručení a následné vydrbávání s těmi, co třeba nedostatečnou znalostí IT dostanou sami sebe do problémů – například ekonomicky aktivní senioři). Myslím, že jako nedokonalý začátek výčtu to stačí.

„Kdo konkrétně by Vám měl platit odměnu za to, že jste své peníze neutratil hned ale až třeba za ro (za odloženou spotřebu)?“ – tomu se říká úrok a ten, kdo platí, je onen dlužník, který prožene ekonomikou mé zdroje pro své účely a zavazuje se je po nějaké době i se zhodnocením vrátit. Já je pak utratím za to co chci. Vám se ale asi nelíbí deflace.

„Co užitečného mu Vaše neutrácení přináší, aby Vám za to někdo platil?“ – akumulaci zdrojů, možnost půjčky, podpory něčeho smysluplného, co teprve vzniklo… Platit mi za to bude tím, co vytvořil, v případě dluhu slíbí za úrok.

„Optimálně uveďte nějaký konkrétní příklad, kdo, proč a kolik by měl platit za Vaši odloženou spotřebu.“ – máme stabilní zásobu oběživa (třeba BTC), máte nápad a chybí vám zdroje, věříte mu, chcete si půjčit, ale nikde vám na vaše podnikání účetní peníze volnotržně neakceptují. Hledáte někoho, kdo má BTC a je ochoten je investovat, získat podíl, mít zhodnocení úrokem. Najdete ho, on je ten, kdo ty prachy neutratil za drogy, chlast a děvky – a vy máte najednou něco, oč se zasloužil v minulosti někdo jiný k dispozici. Dává vám to smysl?

„Tak moment, za to že jste pro někoho něco užitečného udělal, jste dostal přece zaplaceno. Neodpovídáte ale na to, proč byste měl mít nějaký bezpracný prospěch pouze z toho, že ty (zaslouženě získané) peníze pouze pasívně držíte a neutratíte?“ – no, protože pokud ekonomika roste, tak si můžete časem za méně pořídit více. Zajímavé je, že delší dobu nové modely iPhone stály tolik, co loňské novinky – a také jste byl bonifikován za to, že jste si počkal. Dostal jste nové zařízení za cca stejnou cenu (někdy dokonce okousanou inflací) a to zařízení bylo rychlejší, lepší, dokonalejší. Technologická deflace existovala, dokud jim nyní inflací oběživo neuteklo moc daleko. A tak se začala zdražovat i elektronika.

„Užitečnost takového jednání je otázkou případ od případu. Zisk kladný? Jistě ne automaticky, jistě nejde o bezrizikově dostupný zisk.“ – vezměte si na příklad stát a jejich letošní a loňský deficit. Vidíte tam pro jednání státu riziko? Kdo z nich za co bude zodpovědný? Zisk? Jistě, že ano, vydělám méně, než utrácím – neva, půjčím si a dluh není můj. Je státu – ať si to vyřeší nástupci, já mám nyní na sliby a uplácení voličů. To je přesně to chování a rozsah, které kritizuji. Protože Pepa z Horní dolní bude donucen své závazky splatit. Stát? Nejsem nainvní…
Autor: Bratva Čas: 2022-09-25 19:15:38
Web: neuveden Mail: neuveden
A pro demagogické milovníky guláše je guláš dobro z definice, nebo demokracie zase dobro z definice pro její milovníky. Gratuluji že jste objevil kolo, teď se v něm můžete točit do zbláznění.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky