Studio Svobodného přístavu: O centrálním bankovnictví s Mojmírem Hamplem – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2022-09-04 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O centrálním bankovnictví s Mojmírem Hamplem

Přečtení: 68906

Reagujete na tento komentář:
„protože skutečné peníze se bez emitenta neobejdou“ – BTC emituje těžař a užitečná práce je potvrzování předchozích transakcí. Zlato „emituje“ také těžař a užitečná práce je zpřístupnění onoho zlata tak, že s ním lze nakládat, převádět jeho vlastnictví, tvořit z něj výrobky.

„Zlato, které nepotřebuje emitenta, ani prostředníka pak není penězi, natožpak lepšími penězi.“ viz předchozí bod, zlatem na dně mořském, bez možnosti s ním disponovat, vám lidé pro platbu zpravidla neakceptují, protože vám v důsledku nepatří. Stejně tak zlato pod zemí.

„Právě protože nepotřebuje emitenta, je to pouhá komodita.“ – to, že někdo kus zlata zváží, zkontroluje ryzost, udělá z valounku normalizovanou placku a vyrazí z každé strany obrázek + vytlačí drážky je sice přidaná hodnota, ale ta mince je akceptována kvůli tomu zlatu. Podoba jen zrychluje a usnadňuje ocenění, určení hodnoty onoho množství. Zlato samotné má skvělou dělitelnost, což mince suplují plíšky nižší nominální hodnoty.

„Peníze jsou výsledkem lidské vynalézavosti, nikoliv toliko vhodný statek, který se vyskytuje v přírodě“ – právě ten vhodný statek se v případě užívání stává penězi. Jeho podoba je pak jen zefektivnění daných směn a snaha o snížení transakčních nákladů.

„Ale jak říkám, klidně nazývejte zlato penězi. Ničemu to nebrání, tedy dokud se do problematiky peněz neponoříte hlouběji...“ – díky za povolení. Nevidím důvod, proč by to mělo něco komplikovat. V porovnání s dnešními možnostmi je užívání zlata méně praktické, nicméně stále použitelné.

„Kolik bloků jste v poslední době vytěžil?“ – toto tajemství si s dovolením ponechám pro sebe :-D Nicméně za služby banky považuji z uživatelského hlediska založení a vedení účtu, autorizaci transakcí a kontrolu jejich platnosti (zda ji iniciovala osoba oprávněná s danými prostředky nakládat, zda byla dokončena), kontrolu/ochranu proti dvojí útratě zdrojů atp. Dále mohu provozovat full node, kde jsou pořizovací náklady nižší jednotky tisíc – zvyšuje se tak bezpečnost a nezávislost na ostatních subjektech (třeba kontrola oněch transakcí), zvyšuje anonymita a přináší i další možnosti pro technokratické onanisty (například provozování vlastní implementace vrstvy Lightning Network). Chci-li těžit a mít v dnešní konkurenci úspěch, mohu se zapojit do poolu těžařů a dle poskytnutého hashrate získám adekvátní díl odměny. Na domácí kalkulačce to nedává moc smysl a při ceně energií se to moc nevypláci asi kdekoliv v Evropě.

„komodita, která je raziči monetizována (použita k ražbě BTC), je ono NIC“ – no, pokud trváte na něčem hmotném, je to ekvivalent zůstatku na účtu v bance. S tím rozdílem, že bance musím věřit, že to číslo je platné. U BTC si mohu toto číslo a platnost ověřit, čili nemusím věřit, mohu vědět. Za komoditu pak můžete prohlásit onu ověřitelnost a znalost, konsensuální pravdu o stavu rozložení zdrojů v síti.

„Paradoxně ale právě tento aspekt činí BTC naprosto nevhodným k tomu, aby se stal penězi.“ – nemyslím si, se ztrácejícími se mincemi, budou-li používány k placení, se bude zvyšovat jejich hodnota, tedy za menší množství nakoupím stejně či více.

„…ale zaplatíte za to tím, že používání takových peněz by vedlo k permanentní krizi a totálnímu potlačení technologického i jakéhokoliv jiného pokroku.“ Pokud máte pravdu (a to je z mého pohledu velké pokud), pak když tyto peníze nebudu nucen používat, ale budu mít pouze svobodnou možnost jejich využití, pak je to na mé zodpovědnosti, zda jsem zvolil správný instrument směny a ochrany hodnoty. Jelikož ve svobodném tržním prostředí mohu být v tomto ohledu exotem, nevidím vámi nastíněné riziko jako reálné. Oproti tomu rizika fiat měn se protavují do reality citelně a škodí lidem již nyní.

„Toto vnímám pouze jako poněkud samoúčelnou, spíše však bezúčelnou snahu naroubovat myšlenku minimálního/žádného státu na oblast peněz.“ – když nemáte stát, tak nemáte monopol na násilí a možnost zakazovat komukoliv začít poskytovat bankovní služby. Konkurence oběživa/peněz/měn/systémů směny bude přirozená a to lepší se uchytí, protože to lidem přinese větší přidanou hodnotu. Finanční svoboda a zodpovědnost je s mizejícím státem kauzálně spojena a v oblasti žádného státu nevyhnutelnou podmínkou k přežití.
Autor: Bratva Čas: 2022-09-25 19:15:38
Web: neuveden Mail: neuveden
A pro demagogické milovníky guláše je guláš dobro z definice, nebo demokracie zase dobro z definice pro její milovníky. Gratuluji že jste objevil kolo, teď se v něm můžete točit do zbláznění.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky