Studio Svobodného přístavu: O centrálním bankovnictví s Mojmírem Hamplem – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2022-09-04 12:00:00

Studio Svobodného přístavu: O centrálním bankovnictví s Mojmírem Hamplem

Přečtení: 68862

Reagujete na tento komentář:
Dobrovolná dohoda a neužívání násilí (respektování principu neagrese) ve společnosti, kde veškeré vlastnictví je soukromé… je kapitalismus. Pokud mi něco uníká, budu vděčný za doplnění, co to je. Tématem se zabývám asi dekádu, ale je možné, že něco podstatného stále míjím.

Pokud máme stát se sociální politikou, pak se nenacházíme ve stoprocentním kapitalismu ani ve stoprocentním socialismu. Je to škála, která populismem a politickým tlakem posouvá se stále více k nesvobodě a slibování benefitů početnému volebnímu davu. Demokracie inklinuje inherentně k oligarchii, dle síly demokratického ducha a vyspělosti dané společnosti to trvá staletí, dekády a nebo ji menší jednotky let.

„vytváranie dcérskych spoločnostína vyvádzanie zisku z materskej firmy sa práveže dejú iba v kapitalizme“ – ano, majitel daného podniku se chová ekonomicky a nechává se odrbávat státem, který není tak chamtivý jako původní domovina.

„v socializme nemajú zmysel, tam nie je vlastník ktorý by tým niečo získal“ – bohužel pak není na trhu ani základní tovar jako toaletní papír, boty, jízdní kola pro děti atd. V komunismu jsem 9 let žil a některé momenty si dost bolestně vybavuji dodnes.

„By štát okrádal sám seba.“ – stát není dokonalá spravedlivá entita. Je to sdružení mocichtivých psychopatů. Dle společnosti, která jim dělá jistou dobu protiváhu, se chovají alespoň nějaký čas ve prospěch společnosti, ale jinak hledají, jak se mít primárně dobře sami.

„Aj sociálny zmier je kapitalistický pojem, v socializme predsa nie sú opozičné tábory ktoré by sa potrebovali zmierovať, teda kapitalisti kontra zamestnanci.“ – v socialismu se mají všichni stejně blbě, v lepším případě mají tu a tam něčeho zbytečně nedostatek, protože centrální plánování neodhadlo pětiletku, v horším případě nejsou léky, jídlo, hygienické potřeby pro obyčejné občany a politbyro se má jak prasata v žitě. Vzniká nová šlechta, která nemá původ v „urozené krvi“ ale ve „třídním původu“. Obojí stejná kravina.

„počet obeživa a produkcia nie sú spojené nádoby“ – ano, protože produkce statků má fyzikální limity, zatím co tvorba fiat měny nemá žádný strop. Když se stát rozhodně, že zítra bude mít na účtech o kvadrilión korun více, udělají si v tichosti zákon a začnou ten kvadrilion uvolňovat do oběhu, přirozeně se začnou ceny růst, protože bude nadbytek toho, čím lze platit a to, co lze kupovat se v poměru k oběživu stane vzácnějším. Daná měna začne ztrácet svou kupní sílu ne proto, že kapitalista začal zdražovat. Nejprve je více oběživa a kapitalista na tuto incentivu reaguje zvýšením cen. Pokud by začal zdražovat a neměl to na trhu čímkoliv podloženo (zvýšení kvality, které zákazníci ocení ochotou platit, morální výroba pro etické klienty – čokoláda, oblečení, případně změna na trhu – například plošný nedostatek čipů a cenu začne zvyšovat celý obor), tak zákazníci půjdou ke konkurenci, která nabízí obdobné levněji. A daný chamtivec krachne, protože byl moc chamtivý. Pokud se bude jednat o kartel na svobodném trhu, pak buď jej poruší jeden z jeho účastníků nalákán možností požrat zisky všech, nebo to motivuje nové hráče ke vstupu, aby si ukousli z vysokých zisků a tím konkurenčně budou cenu snižovat.

Neplatí pro obory jako telekomunikace, kde kartel je a chráněn je právě státem – protože bez licence tu nový subjekt vzniknout nesmí.

„Aj keď teda neviem ako to s tými spojenými nádobami myslíte, nejaká korelácia medzi všetkými tými premennými je. Ale nie v tom význame že by pridanie peňazí do obehu automaticky zvýšilo plošne všetky ceny o primeranú mieru. Veď peniaze sa "tlačia" už dlhé roky a ceny tak výrazne nerástli.“ – tiskly se a inflace rostla cca o 2 % ročně. To vám z úspor za 35 let sežere 50 % kupní síly. Člověk si toho tolik nevšímá, protože za rok je ze 100 jen hodnota 98 korun. To tolik nebolí. Teď, za covidu a ruské agrese vystřelila inflace přes 17 % – to už si jeden všimne. Protože to, co bylo někdy za rok je nyní znehodnocení za měsíc. Navíc tu máme brutální systém dotací a státních pobídek, které cenové signály – jazyk trhu informující o vzácnosti – pokřivují měrou nebývalou.

„Keby každému cez noc pribudla na účte miliarda tak by sa zamestnanci prestali nechať vykorisťovať a bez nich by výroba skolabovala, keďže kapitalisti bez zamestnancov nevyprodukujú nič.“ – zjistil byste, že máte o miliardu víc. Ale ne jen vy, i soused, a všichni v ulici, ve městě, v kraji, v celém státu. Za kolik byste byl ochoten dělat to, co nyní děláte, když byste měl miliardu sám? A za kolik, když by ji měl každý? Skoro každý by byl stejně bohatý jako vy. Jen pár lidí z minulosti by možná mělo miliardy dvě (ale nevím, který blázen by držel takové množství zdrojů v inflační podobě). Zkuste na tuto otázku upřímně odpovědět.

„Tí ktorí začali so zdražovaním prví na tom získajú najviac“ – nesouhlasím. Ti, co se dostali k těm zdrojům prvnízískají nejvíc. Za bezcenné papírky, které ještě včera neexistovaly, získali jednoduše jejich legálním paděláním něco, čeho si trh částečně i z donucení nějak cení v poměru ke všem službám a produktům. Tito nakoupí a mají spoustu užitku doslova za nic. Pokud by se tak choval soukromý subjekt bez státní licence, zavřou jej až zčerná. Jinak ten vláček akcí a reakcí máte dle máho názoru v souladu s realitou. Nicméně, pokud začnete zdražovat moc brzo, lidé nejprve vykoupí konkurenci a vy můžete v tomto mezidobí krachnout. Záleží na tom, jak masivní je uvolňôvání tohoto nového oběživa.

„A áno, ak kapitalisti spôsobia hyperinfláciu tak sa úspory stanú bezcennými.“ – kapitalista nezpůsobí hyperinflaci. Tu způsobí ten, kdo papír, či paměť v počítačích pozmění a prohlásí je za hodnotné oběživo. Když to přežene, vystřelí mu inflace nahoru a my ji začneme říkat hyperinflace. Kapitalista jen reaguje cenami na to, jak hodnotné to bezcenné oběživo je. Na co stačila stovka nebude stačit milion. Protože každý, kdo měl stovku má nyní milion.

Natištěním měny společnost nezbohatne. Jen ten, kdo je utratí první legálně okrádá zbytek společnosti a zároveň postupnou inflací znehodnocuje jejich úspory v dané měně držené.

„To existuje extra ekonomika aj ekonómia pre bohatých a extra pre chudobných?“ – kolik máte Rolexek, vozů Lamborghini, Porsche či Ferrari? Máte soukromý tryskáč? Ostrov? Několik sídel, kde můžete trávit léto a zimu? Kam jezdíte na dovolenou? Základní potřeby máme společné, ale ti bohatí mohou snídat kaviár a zapíjet jej pravým šampaňským. Ano, je tu ekonomika, ve které se nepohybujeme, protože na ni nemáme zdroje a ona přesto funguje. Není to dvojí metr, jen jeden náš metr má třeba maximálně 2 metry a oni mají k dispotici 500 metrové pásmo. Naše milimetry jsou identické, oni jich mají k dispozici mnohem mnohem více.

„Drvivú väčšinu vynálezov nevymysleli kapitalisti ale vedci či zamestnanci tých kapitalistov. Ani na vynáleze chladničky nezbohatol najviac jej vynálezca.“ – vynález neznamená automaticky zisk. Musíte jej také umět produkovat, odmakat si marketing a zvládat obchod. To je spousta profesí, které mohou produkt vytáhnout na světlo, nebo potopit. Nápad stojí na začátku a je klíčový. Nicméně ty další profese jsou neméně důležité, pokud chcete potenciál využít naplno. A velcí kapitalisté se na toto specializují, hledají slibné startupy, získávají v nich podíl a na těch, které přežijí a začnou být profitabilní umí vydělat. To jsme u kapitaistů ve formě investora. On ale může být i podílníkem, nabídnout svou již existující infrastrukturu, styky, kontakty, distribuční síť, partnery, mozky pro klíčové oblasti, které nebyly doladěné. Není to tak jednoduché, že máte prachy a automaticky inkasujete zisky.

„To netuším ako zbohatol Babiš, Vy ako obyvateľ ČR by ste to mohol vedieť lepšie.“ – legálně kradl, co k tomu dodat :-D Byl šikovný, ale je to hajzlík.
Autor: Bratva Čas: 2022-09-25 19:15:38
Web: neuveden Mail: neuveden
A pro demagogické milovníky guláše je guláš dobro z definice, nebo demokracie zase dobro z definice pro její milovníky. Gratuluji že jste objevil kolo, teď se v něm můžete točit do zbláznění.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky