Teória konfliktu – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Rastislav
Čas: 2022-08-17 00:00:02

Teória konfliktu

Zaujala ma takzvaná teória konfliktu. Jedná sa o teóriu, s ktorou prišiel Karol Marx. Ten tvrdí, že počas celej histórie spolu bojujú rôzne utlačované a utláčateľské triedy. V kapitalistickej spoločnosti majú byť tieto bojujúce triedy buržoázia (podnikatelia, vlastníci továrni, obchodníci) a proletariát (robotníci). Podľa Marxa sú tieto triedy nepriatelia, medzi ktorými panuje nezmieriteľný boj, ktorý sa môže skončiť iba porážkou buržoázie a nastolením komunizmu. Vec, ktorá mi na tejto teórii vadí, je, že ide o dosť veľké zjednodušenie histórie, pretože históriu ovplyvňuje veľa faktorov: jednanie jednotlivcov, klimatické podmienky, naša schopnosť komunikácie a náš intelekt ktoré nám umožnili mať históriu v zmysle dejín ľudstva. Pričom nepopieram že konflikt tam určitú úlohu zohral, ale je to iba jedná z mnohých veci, ktoré ovplyvnili históriu.

Navyše táto teória rozdeľuje spoločnosť na skupiny ľudí, ktorých označuje za nepriateľov, a tvrdí, že jedine riešenie je, keď jedná skupina porazí druhu. Prečo je to nebezpečné? Pretože nepriateľ je človek, ktorý vás ohrozuje a ktorého musíte zničiť, ak nechcete byť zničení. To podľa môjho názoru do istej miery môže vysvetliť hrôzy, ktorých sa dopúšťali boľševické (marxistické) diktatúry v 20. storočí. Rád by som ešte dodal, že považujem za správne snažiť sa spoločnosť zbaviť útlaku, ale odmietam v spoločnosti hľadať nepriateľa, pretože to je začiatok útlaku.
Přečtení: 3910

Autor: li Čas: 2022-08-17 00:59:25
Web: neuveden Mail: schován
Nejhorší na tom všem je to, že teď je ve světě stejný trend jako tehdy... zase ten Marx...
***
"Menstruace není volba. Poskytovat bezplatný přístup k pomůckám, které tento nevyhnutelný proces vyžaduje, je podle mě základní předpoklad pro rovnost a důstojnost ve společnosti... Jsme vyspělá země a mělo by být samozřejmostí, že ženy napříč společností budou mít k tak základní a potřebné věci přístup!" Klára Kocmanová, Piráti
***
"Různá sexualita není volba. Nárok na manželství by ale měl mít každý dospělý (mimo příbuzné, proboha jen to ne!). To je podle mě základní předpoklad pro rovnost a důstojnost ve společnosti... Jsme vyspělá země a mělo by být samozřejmostí, že všichni napříč společností budou mít k tak základní a potřebné věci přístup!"
Autor: Mlicko Čas: 2022-08-17 13:02:22
Web: neuveden Mail: schován
Souhlasím s myšlenkou, že hledat nepřítele ve společnosti pro zbavení se pomyslného útlaku je hoden odmítnutí.
Takové myšlenky ale nelze jen odmítat - to samé může udělat náš oponent (např. marxista) a dojde pouze na hádku tvrzení VS tvrzení. Elegantnější je teorii konfliktu poctivě vyvrátit.

a) Stojím si za tvrzením, že Marxův konflikt (podobně jako dialektický materialismus) je rozvinut z logických chyb. Např. předpoklad existence vykořisťovatele a vykořisťovaného - hranice mezi těmito subjekty je vždy arbitrární, protože neexistuje hospodářství, ve kterém má každý subjekt stacionární (neměnnou s časem) roli. Tj. neexistuje systém, ve kterém lidé jsou: pouze investoři, pouze dělníci, pouze podnikatelé...

b) V tržní ekonomice podnikatel zastává roli "sluhy" - slouží svým zákazníkům, kteří hledají nejlepší zboží/službu za nejvýhodnější cenu. Neúspěšného podnikatele se nikdo nezastává - pokud není schopný naplnit svou roli na trhu, přechází do role zaměstnance.

c) Produkce, kterou požaduje jakákoli třída pro odstranění vlastní nespokojenosti (snaha zlepšit svůj současný stav = ekonomické jednání) je zařízena výrobními faktory, které jsou nejefektivnější v soukromém vlastnictví. (důkaz je zdlouhavý, na těchto diskuzních fórech snad stačí poukázat na důsledky zestátnění výrobních faktorů v historii).

Náročné postavení zaměstnance a zaměstnavatele vzniká působením "tržního útlaku", který je důsledkem lidského jednání (tj. sama společnost si ho přirozeně vytváří).

Pro funkci trhu je však nezbytný i aparát, který tržní podmínky vynucuje násilím. Proč? Protože bez ochrany vlastnictví a majetku přestává směnný obchod dávat smysl (důvod je zřejmý...).
Web: neuveden Mail: neuveden
Nesouhlas je možný, ale vyvrácení existence nefunguje. Jde o přirozeně existující druh konfliktu, který je jak sám píšeš arbitrální a vzniká působením tržního útlaku, který je důsledkem lidského jednání (tj. sama společnost si ho přirozeně vytváří).
Autor: Rastislav Liberr (neregistrovaný) Čas: 2022-08-17 21:37:43 [↑]
Nebolo by to tvrdenie vs tvrdenie.

Historicky v podstate vždy keď sa začal hľadať neprijatel v spoločnosti tak to skončilo zle. To je podľa mňa fakt.
Web: neuveden Mail: neuveden
Občas jo ale jindy nebylo podmínkou nepřítele vždy jen hledat, pozice nepřítele mnohdy vznikala z prosté vyhrocené konkurence.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky