Trestání za nevyhnutelné – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: David B.
Čas: 2026-06-01 00:00:02

Trestání za nevyhnutelné

Snad všichni se shodnem na tom, že chyby při učení se čehokoliv jsou nevyhnutelné, a dokonce prospěšné k získávání informací. Chyby jsou efektivní prostředek učení. I když je to obecně příjmaný fakt, nesvobodné školství, kterým jsme prošli téměř všichni, k tomu přistupuje jinak – u dětí děláme výjimku. U dětí nám trestání za chybu přijde mnohem přijatelnější než u dospělých. Ale proč? Ve škole jsme proto, abychom nabyli informace, které jsme dříve neměli, což v podstatě vyžaduje dělání chyb. Proč tedy trestat za něco, co je vlastně nutné a nevyhnutelné?
Přečtení: 2109

Autor: Klára21 Čas: 2026-06-01 20:29:15
Web: neuveden Mail: schován
Co myslíte tím trestáním za chyby? Dneska se typicky za chyby při učení netrestá, pokud učitel není debil. Pouze se (i když třeba nevyžádaně) hodnotí a testuje co se žák naučil, ale to až po uplynutí času, který měl mít na naučení. Ani nevím, jestli bych hodnocení, samo o sobě, brala jako trest, asi spíš ne...
Web: neuveden Mail: schován
Známkování se tváří, že není trestem, ale ve skutečnosti nejenže je a někdy i dvojitým.
Prostě to emocionálně prochází a citově zanechá stopu.
Web: neuveden Mail: schován
Byla bych ráda, kdybychom mohli začít prostě odpovídat na otázky. Tohle mi situaci taky fakt neosvětlilo. Nejlépe kdyby autor textu napsal, jestli tedy mluví o známkování, nebo o čem.
Autor: Vajo Čas: 2026-06-02 19:29:43 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Známkování je hodnocením dle jasných kritérií. Je to zpětná vazba rodičům (potažmo známkovaným dětem), jak jsou úspěšní v procesu výuky. Procesy bez zpětné vazby mívají často nečekané výsledky. Později slouží hodnocení jako informace pro případný výběr k přijetí na výběrovou školu, potažmo do zaměstnání.
Trestem je až následný neúspěch, pokud se dotyčný nepoučí (nedoučí). Je to ovšem naprosto adekvátní a přirozený trest vzor Darwin.
Emocionálně a citově to jistě může být problém. Ovšem nesrovnatelný s pocity osoby, o které hovoříme za použití tvarů zájména on, a "on" je ve skutečnosti ono.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky