Trh vyřeší vše! – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2024-06-17 00:00:02

Trh vyřeší vše!

„Trh nevyřeší všechny problémy, proto by měl být regulovaný a nelze se na něj vždy spolehnout,“ je jen zbytečně dlouze napsané: „Nemůžu si na trhu dovolit koupit řešení, které mi vyhovuje.“
Přečtení: 1856

Autor: Rakusak Čas: 2024-06-17 09:15:46
Web: neuveden Mail: schován
Vetsina socialistu, etatistu a kolektivistu si definuje trzni selhani jako stav trhu, ktery se jim z nejakeho duvodu nelibi. Je to opet klasika - aplikujeme sve subjektivni preference a nasilim vnutime statem celemu trhu neco, co je podle nas spravne. Ale kdyz si to nekde nepreje, tak jeho problem, my jej silou donutime!
Web: neuveden Mail: schován
Amen, bratře!
Web: neuveden Mail: schován
Což nic nemění na tom, že kdyby to dělal stát tak je to ještě dražší a méně efektivní řešení. Klasické "utopie VS trh", porovnání neporovnatelného. Trh selhal, protože se nemůžu zadarmo teleportovat na Mars.
Autor: Rakusak Čas: 2024-06-25 16:32:57
Web: neuveden Mail: schován
Hnusni etatiste argumentuji treba tim, ze na volnem trhu by bylo drahe zdravotni pojisteni, ergo by si jej nekdo nemohl dovolit, ergo to musi resit stat. Uz si ale neuvedomuji, ze pokud by jejich argument byl pravdivy, znamena to, ze ve statnim reseni se musi nasili skladat ostatni na ty, kteri by si to nemohli dovolit. To jejich reseni znamena nasili na lidech, ale s tim jsou v pohode.
Web: neuveden Mail: neuveden
Problém je, že tržní řešení nemá pro průměrného občana valnou přitažlivost, protože částky placené pojišťovnou za i poměrně banální zákroky a ošetření dosahují astronomických hodnot. Dokud nedojde k úplné deregulaci povolání, snížení studijních nároků na lékaře, zrušení chechovních organizací a výraznému snížení nároků na testování nových léků a dalších bezpečnostních požadavků, které si vylobovali samotné farmaceutické firmy jako zásadní způsob boje s konkurencí, budou přímé platby mimo stále dosah většiny obyvatel. Na základě těchto změn by ale platilo americké kdo má smůlu, má smůlu. Lid, který ochutnal blaho všeobecné dostupnosti zdravotní péče, nechce nikdy jinak.
Web: neuveden Mail: schován
Ano, castecne mate pravdu. Soukrome zdravotni pojisteni by vsak bylo mnohem efektivnejsi i ve stavajicim zdravotnictvi, kdy lecit smi jen lekar zapsany v komore a kdy se musi dodrzovat miliony norem a narizeni.
Web: neuveden Mail: schován
Ale uznavam, ze lide, kteri si mysli, ze maji peci zadarmo, za ni proste platit nebudou chtit. Ono ale k tomu stejne dojde. Statnimu systemu dochazi dech, klesa uroven pece, ktera je proplacena, a neco neni proplaceno vubec.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky