Válka proti cigaretám – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Tom Iss
Čas: 2021-04-30 00:00:02

Válka proti cigaretám

Kouření. Metla lidstva. Vlády a politici téměř celého světa se snaží kouření omezit, protože přeci není zdravé a zatěžuje socialistické zdravotnictví (nekuřáci mohou doplácet na kuřáky). A jak už to s každou regulací bývá, mnoho lidí s těmito kroky souhlasí a podporuje je. A jak už to taktéž s každou regulací bývá, má hluboké následky a často dosáhne zcela opačného výsledku. Příběhy o protikuřáckém zákonu a zákazu mentolových cigaret jsou poměrně známé, ale další – mnohem aktuálnější – máme v USA. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zvažuje regulaci pro tabákové společnosti, v rámci které po nich chce žádat, aby povinně snížili množství nikotinu v cigaretách. Prý aby cigarety nebyly tolik návykové. Pominu-li naprostou absurditu této regulace (nechápu proč si zákazníci sami nerozhodnou, jak silné cigarety chtějí), tak ačkoliv možná bude méně nových kuřáků, již závislí začnou kouřit více cigaret, a tím se jim do těla dostane více škodlivých látek. Ale i tak se najdou miliony lidí, kteří této regulaci tleskají. Protože cigarety jsou špatné, áno!
Přečtení: 3592

Autor: Cartlliw Čas: 2021-04-30 11:08:04
Web: neuveden Mail: Hu85ha v doméně seznam.cz
Na světě bude méně nových kuřáků a ty stávající rychleji pochcípají... To jsou dvě mouchy jednou ranou. Já v tom žádnou nelogičnost nevidím.
(Sarkasmus)
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Nechať na závislákovi aby rozhodol čo je pre neho najlepšie? A nedochádza Vám že jeho rozhodovanie bude ovplyvnené tou závislosťou?
Web: neuveden Mail: schován
Ovšem, že bude, ale rozhodování úředníků je zase ovlivněné etatismem, takže si nemají co vyčítat :)
Web: neuveden Mail: schován
V daném případě ale rozhodnutí závisláka kouřit bez regulace dál 20 cigaret denně bude ale pro něj mnohem zdravější, než rozhodnutí téhož závisláka vykouřit těch cigaret 40, protože regulace snížila obsah nikotinu na 50% oproti původnímu standardu. Ke stejné dávce nikotinu akorát přidáte dvojnásobnou dávku dehtu a jiných škodlivých látek vznikajících při hoření cigaret. Pokud má být daná regulace ve prospěch zdraví kuřáků, pak se tedy ale hodně nepovedla. :-)
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale to by tých nových cigariet musel naozaj vyfajčiť 40. Čo je len domnienka, nie neodškriepiteľný fakt. Nehovoriac o tom že menej nikotínu prinesie do budúcna menej závislých.
Web: neuveden Mail: schován
To není jen domněnka. To je logický závěr vycházející z toho, že závislý kuřák bude chtít do těla dostat dávku nikotinu, na kterou je jeho tělo zvyklé.
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Je to záver, ktorý logicky vychádza z domnienky že závislý fajčiar si presne počíta dávku nikotínu.
Web: neuveden Mail: schován
Asi nastane zázrak a tělo si nevšimne že z 20 novými cigaretami dostane jen půlku obvyklá dávky. Že by bylo řešení závislosti na kouření tak jednoduché?
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
No veď práve tak sa odvyká, postupným znižovaním dávky.
Web: neuveden Mail: schován
Postupným? To jde při snižování počtu vykouřených cigaret, které mají stále stejný obsah nikotinu. Pokud ale ze dne na den dojde k redukci nikotinu v jedné cigaretě např. o 90%, pak postupné snižování dávky nikotinu např. o 10% za týden zahájíte navýšením počtu cigaret z 20 na 180. :-) Toho dehtu, co do sebe chudák bude muset vpravit. :-(
Web: neuveden Mail: schován
Ne. Je to závěr, který počítá s tím, že tělo navyklé na určitou dávku nikotinu neoblbnete dávkou poloviční nebo dokonce pouhým malým zlomkem té dávky. Závislému diktuje kolik toho vykouží právě jeho konkrétní závislost. Není to závislákova svobodná vůle, která rozhoduje, kolik cigaret závislák vykouří.
Web: neuveden Mail: schován
Naprostý souhlas! Tahle regulace je naprosto špatná. To bychom se mohli dožít toho, že si budeme moci koupit například jene nízkotučné mléko, které v podstatě už ani za mléko nelze považovat. Mohli bychom se dožít povinných obrovských stínících plachet nad všemi plážemi světa, protože ultrafialové záření může způsobovat rakovinu kůže.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky