Vlastní přesvědčení – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Ad. Albert
Čas: 2024-01-02 00:00:02

Vlastní přesvědčení

Jaké to asi je žít s vědomím, že vám doktor „zakázal“ nejíst čokoládu? Asi to znamená, že vám neudělá dobře. Ale co si z toho nařízení člověk odnese? Je to další omezení, jež mu visí na krku. Měl by je dodržovat, ale má na práci spoustu jiných věcí. Jako když vám zubní hygienik řekne, že si máte čistit zuby pečlivěji – kolik pacientů tak činí? Rozhodnutí provedená z vlastní iniciativy fungují lépe. Je rozdíl, když je vám „nařízeno“, abyste nejedli čokoládu, a když se pro to rozhodnete sami. Je to rozdíl v přístupu k věci, kdy je nařízena externě a kdy vychází z vnitra. Málokdy jsou vnější doporučení efektivnější než interní přesvědčení či minulá zkušenost. I proto se děti ve svobodných školách učí efektivněji než v nesvobodných.
Přečtení: 2238

Autor: li Čas: 2024-01-02 00:34:30
Web: neuveden Mail: schován
Důležité je tedy chápat smysl. Pokud máte špatné zuby, tak byste měl vědět, že se sladkostmi obecně je lepší šetřit a hlavně, že zuby je vhodné vyčistit ráno i večer... A že i na kartáčku a délce čištění záleží... ale že někdo má i přes všechnu snahu prostě větší náchylnost ke kazivosti geneticky :) (že tam je souvztažnost)
***
Nejdůležitější je tedy naučit děti chápat smysl vzdělávání – a co je snad ještě více důležité, chápat smysl morálního jednání. Protože pokud dětem tyto základní informace pravidelně neposkytujeme, tak je defacto duševně mrzačíme. Pak z nich vyrostou slabé, egoistické chudinky bez hrdosti... (je tam rovněž souvztažnost)
Společnost "vnitřně svobodných lidí" totiž souvisí svobodným společenstvím – a naopak, "duševní mrzáci" generují totalitu, která nakonec sama sebe požere... :)
Web: neuveden Mail: schován
Jaký je podle Vás smysl morálního jednání? A co považujete za morální? (upřímně mě to zajímá)
Autor: li Čas: 2024-01-03 00:29:54 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Smysl morálního jednání je ten, že chceme tady spolu nějak v klidu žít, proto bylo o morálce napsáno nespočet knih – a lidstvo se tím po celou existenci zabývá. A pokud člověk má určité informace a zkušenosti se "zákonitostmi" v této oblasti, tak je schopen nahlížet věci více objektivně. Pokud se o tento životní rozměr vůbec nezajímá, tak je často vláčen nahodilými emocemi a podněty, protože jeho mysl nemá ani s čím pracovat... tím pádem skutečně jen něco subjektivně chce a posuzuje to z té pozice, nepodřizuje to ještě "superegu" či "nadjá" (Freudova terminologie)... Pokud člověk "superego" vůbec nebuduje, tak vnitřně neroste a sleduje zájmy ega, tj. svoji podstatu není schopen od ega oddělit a nahlédnout "z nadhledu". Ve zkratce: Člověk může žít podobným způsobem jako zvíře (čistě pudově), svým opakovaným jednáním se skutečně podstatě zvířete přibližuje – a naopak... :)
***
„Myšlenka, že svět má pouze fyzický, nikoli morální význam, je nejzoufalejší omyl vyvěrající z největší perverzity ducha.“
(Arthur Schopenhauer)
logo Urza.cz
kapky