Vliv státem zdeformovaných cen pozemků na kvalitu orné půdy – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2023-01-09 00:00:02

Vliv státem zdeformovaných cen pozemků na kvalitu orné půdy

Metr čtvereční orné půdy dnes stojí méně než půllitr točeného piva. Dva sousedící pozemky mohou mít o více jak dva řády jinou cenu jen proto, že na jednom je státem zakázáno stavět. Orné půdy je tedy „netržně“ mnoho, což vede k plýtvání: Pozemky držené s očekáváním budoucí (čistě úřední) změny z orné půdy na stavební se mnohdy vyloženě plundrují. Majitele stav půdy netrápí, jelikož očekává zisk z prodeje a nikoliv úrodnosti, která kupujícího nezajímá. To všechno vede ke snížené ceně potravin. Ty však nejsou „levnější zadarmo“. Cenou je snížení kvality půdy a dražší stavební pozemky. Projídáme budoucnost a směňujeme bydlení za jídlo. A čeho že máme nadostatek? Bydlení, nebo rohlíků?
Přečtení: 2275

Autor: Jardaa Čas: 2023-01-09 09:00:19
Web: neuveden Mail: neuveden
Jestli se plundrují jen pozemky, na kterých se chce stavět, tak je to z pohledu kvality půdy jedno, pokud druhou variantou je zástavbou je zcela zneúrodnit. A není zas tak jisté, jak úspěšně by jinde zvedla cena pozemků udržitelnost hospodaření. S nelidsky složitým papírováním a státními požadavky kolem stavění, zvedajícím jeho cenu, ale nezbývá než souhlasit.
Autor: Rakusak Čas: 2023-01-10 12:14:42
Web: neuveden Mail: schován
Kvalitu pudy znicila zejmena nasilna kolektivizace, likvidace selskeho stavu a zpretrhani rodoveho spojeni s pudou. Statni uzemni planovani deformuje trh zejmena s bydlenim!
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky