Záleží státním školám na obsahu učiva? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2022-01-24 00:00:02

Záleží státním školám na obsahu učiva?

Pro zajímavost dnes začnu známým citátem: „Ve zdravém těle zdravý duch,“ jenž má ve skutečnosti původ v cca 2000 let starém textu – a zní: „Je žádoucí, aby ve zdravém těle byl i zdravý duch.“ Text pochází od Juvenalise, který již tehdy sarkasticky poukazoval na sportovce, kteří zušlechťovali pouze své tělo, avšak ducha nikoliv.

Tělesná výchova nás na škole provází takřka po celou dobu studia. Vždy mi přišlo zvláštní, proč je tento předmět zaměřen na činnosti, které většina z nás v reálním životě nevyužije, což mi potvrdilo i mnoho desítek dotazovaných lidí. Osobně bych kupříkladu uvítal vzdělání, jak mám své tělo opravdu cvičit. Jak často mám cvičit, abych si udržel co nejlepší zdraví? Jednou týdně? Dvakrát, třikrát či každý den? A jak cvičit? S činkami? Jak těžkými? Nebo jen s vlastní vahou? A jak dlouhé má takové cvičení být? Mám cvičit celé tělo najednou, nebo cvičit rozfázovaně? Jak správně regenerovat, abych zbytečně nezatěžoval tělo? Mám cvičit více, když mám sedavé zaměstnání? Mám si zacvičit pokaždé, když sedím hodinu, dvě, nebo tři? Nestačí jen procházky? A tak dále. Bohužel však nevidím důvod, proč by státním základním školám mělo záležet na obsahu učiva, který předávají svým žákům, když nejsou provozovány v konkurenčním prostředí.
Přečtení: 2130

Web: neuveden Mail: schován
Nejvíce mě na obsahu současného školství vadí absolutní absence tak podstatné finanční gramotnosti a základů ekonomie. Ne jako bezvýznamná hodina jednou týdně ve druhém pololetí 9. ročníku, ale jako základní předmět několikrát do týdne od začátku do konce druhého stupně. Na druhou stranu se nedivím, možná by to dost zamávalo s politickou reprezentací a přístupem ke státu vůbec.
Web: neuveden Mail: schován
Len aby ste nebol sklamaný. Lebo výučba finančnej gramotnosti a základov ekonómie vôbec nemusí byť podľa Rakúskej školy.
Autor: li Čas: 2022-01-24 09:32:12
Web: neuveden Mail: schován
Zajímavé je i porovnání těch dvou tvrzení, co myslíte?

1. "Ve zdravém těle zdravý duch." Skoro jako by to znamenalo: "Když budete mít zdravé tělo, i duch bude automaticky zdravý (a když ne, tak ani duch zdravý nebude)..."

2. "Je žádoucí, aby ve zdravém těle byl i zdravý duch." Toto tvrzení mi přijde mnohem lepší.... Tělesná výuka ve školách nás ale nic o zdravém duchu neučí, není to škoda? :)
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky