Zpátky do školy – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2022-09-19 00:00:02

Zpátky do školy

Po prázdninách jsem se vrátil zpět do školy, kde mám možnost pozorovat systém školství zevnitř. Rád bych se podělil o pár poznatků. Tak třeba – mezi učiteli prakticky neexistuje konkurence. Potřebují učit jen tak, aby nepřišli o zaměstnaní. S tabulkovými platy nemusejí řešit, zda učí lépe nebo hůř než kolegové. Nebo mocenský rozdíl mezi žáky a učiteli. Pokud student učitele zkritizuje za jeho chování či neznalost, je to vnímáno jako drzost. Naopak je to nejen běžné, ale i žádoucí. Ve školním řádu je napsáno, že žák musí poslouchat pokynu vyučujícího. Student je tak už od malička vystavován autoritě, kterou musí poslouchat.
Přečtení: 1015

Autor: li Čas: 2022-09-19 00:26:46
Web: neuveden Mail: schován
Bylo by hrozně fajn, kdyby učitel měl též možnost žáka nevyučovat (z důvodu vzájemné antipatie). Věřím, že většina učitelů opravdu chce dětem předat dětem to nejlepší, ale v současném systému je to velký problém... zejména pokud se mu ve třídě objeví nějaký žák, který je obecně problematický (trpí tím pak i ostatní děti, které daný člověk ruší)... Systém bohužel v tomto ohledu nedává učiteli příliš na výběr. Proto věřím, že v ankapu by do škol chodily jen děti, které by si vzdělání (a celého školního zázemí) vážily. Školní prostředí by pak bylo pro všechny mnohem lepší.
Autor: Zdenál Čas: 2022-09-20 16:20:59 Titulek: kamarád učitel
Web: neuveden Mail: zdenek.gardelka v doméně seznam.cz
Nedávno jsem byl na pivu s kamarádem, který projevil zájem o libertariánství a anarchii, tak jsme pokecali o různých věcech a i o práci. Je učitel na soukromé základní škole. Poměrně dost oceňovanej jak zaměstnavatelem, tak ho mají rádi děti. Ale má dilema. Je unavenej, vyfluslej. Čím dál unavenější. Domů se vrací totálně vyšťavenej - protože práci dělá naplno podle svýho nejlepšího svědomí a s nasazením. A doma čeká žena a tři děti, kteří čekají že se jim bude věnovat. Po tom, co je 8+ hodin skoro bez přestávky zapřaženej v práci s dětma. A to prostě nejde.

Přiznal se že reálně uvažuje o návratu do státního. Říkal, že tam byl dřív a učiteli stačí jedny přípravy, který pak klidně točí 30 let. Rodičům dětí je to taky všechno tak nějak jedno. Dělat tam je prostě míň náročný. Ne že by se na to chtěl až tak vysrat, ale tam kde je teď by mu bylo blbé nedělat naplno. Nějak jsme o tom pokecali, nebudu to tu uplně rozebírat co jsme si o tom řekli.

Píšu to jen jako další střípek problemu.
logo Urza.cz
kapky