Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2019-06-13 00:00:02

Stát proti chudým LIV: Daň z přidané hodnoty

Daň z přidané hodnoty je velmi často obhajována tím, že se jedná o zásadní příjem do státního rozpočtu a jednoduše se vymáhá a odvádí ji v podstatě jen plátci DPH. Navíc lze u daně uplatňovat odpočty a nechat si daň vracet. Jak ale DPH poškozuje (nejen) chudé?

Především tím, že velká část koncových produktů a služeb je nejméně o DPH dražší. To zásadním způsobem ovlivňuje dostupnost právě pro spotřebitele, hlavně pro ty chudé, pro které je zhruba pětinové navýšení ceny velmi zásadní. Kromě samotné finanční zátěže daň komplikuje systém a zanáší větší míru byrokracie, která sebou nese další náklady, které se projeví v ceně koncových produktů. Navíc kvůli velmi přísnému vymáhacímu aparátu vzniká bariéra na trhu, protože podnikatel musí splnit podmínky pro plátcovství DPH, což ho může do té doby obchodně znevýhodňovat ve vztahu k dodavatelům. To má za následek horší konkurenci a horší konkurence menší tlak na optimalizaci služeb v podobě levnějšího nebo lepšího plnění. To opět nejvíce dopadá na chudé, kteří jsou na plnění a jeho cenu velmi citliví.

Řešení je daň zrušit a s ní i byrokracii, která zbytečně lidem svazuje ruce. Všichni včetně chudých lidí pocítí zlevnění služeb a lepší plnění.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Čas: 2019-06-13 00:18:09 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale houby, ceny neklesnú a ľudia navyše pocítia výpadok služieb ktoré štát z DPH platí.
Čas: 2019-06-13 01:08:14 Autor: pavel77 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak neklesnou pochopitelne hned. Ale v důsledku konkurence postupně ano.
Čas: 2019-06-13 06:28:54 Autor: Roman Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: roman.hocke v doméně gmail.com
Znamená to, že právě teď pociťují výpadek služeb, které by stát poskytoval, kdyby bylo DPH třeba dvojnásobné?
Čas: 2019-06-13 08:36:24 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Čo pociťujete je subjektívne, ale odhadujem že nič, keďže dvojnásobné zvýšenie DPH je len hypotetické.
Čas: 2019-06-13 08:39:03 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale tak nenápadne že to nikto ani nezbadal :-).
Čas: 2019-06-13 11:36:21 Autor: Marťan Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já bych teda rád pocítil výpadek služeb, které stát z DPH platí. A rád je platil přímo. A nenutil jiné, co službu nečerpají, aby mi na ní nedopláceli. A naopak, já nemusel doplácet na služby jiným, které zas nečerpám já ale oni.

Důsledky by byly zajímavé, protože bychom všichni měli informace, jakou mají ty které zdroje hodnotu a neplýtvali s nimi. Mělo by to blahodárný účinek jak na čerpání zdrojů tak na užitky lidí. Měli by zkrátka správné informace k tomu, aby si mohli ze svých omezených zdrojů namíchat lepší portfólio výdajů, vedoucí k lepšímu užitku, než jim to udělají úředníci, kteří jejich potřeby neznají, jen je hádají a navíc si z těch peněz část odkloní pro potřeby své.
Čas: 2019-06-13 11:48:20 Autor: pavel77 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
To děláte schválně hloupého? Na cenu čehokoliv má vliv spousta věcí - náklady na výrobu, cena vstupních surovin, daně, samozřejmě záleží jaká je po věci poptávka atd atd. Těžko se vám podaří zjistíte vliv jen jednoho faktoru (snížení DPH např.) když ostatní náklady rostou (např.). Pokud podle vás snížení/zrušení DPH nemá žádný vliv, tak snížení ceny vstupních surovin nebo jiných nákladů na výrobu taky nemá žádný vliv? Fakt nevěřím, že to myslíte vážně.
Čas: 2019-06-13 14:25:43 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Bastiat - Co je a co není vidět.
Čas: 2019-06-13 16:48:11 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Presne, ak DPH stúpne tak vidno že ceny stúpnu, ak DPH klesne tak nevidieť že by ceny klesli :-). Ale tipujem že tak si to s tým Bastiatom nemyslel.
Čas: 2019-06-13 17:34:32 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ne. To, že jsi pitomec už vím.
Čas: 2019-06-13 17:49:49 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
5-
Čas: 2019-06-13 18:01:41 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Správně ses oznámkoval. :-)
Čas: 2019-06-13 22:38:47 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Zase nedávaš pozor? Zaslúžiš si ďalšiu nedostatočnú :-D
Čas: 2019-06-13 08:58:16 Autor: vch (neregistrovaný) Titulek:
DPH považuji za relativně spravedlivou daň. Svou spotřebou určujeme míru spotřebovávání vzácných zdrojů a tedy zátěž na celý systém. Je to spravedlivější než by byla daň z hlavy, kterou občas někteří libertariáni propagují. Navíc DPH před vstupem do EU byla snad nejjednodušší daní. Nesouhlasím ani s tím, že je proti chudým. Právě chudí nejvíc z ní těží tím, že nemusí platit za mnohé služby, které by si jinak v bezstátním tržním systému platit museli.
Čas: 2019-06-13 09:02:16 Autor: Enemy Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nemuseli platit kdyby ty služby nechtěly takhle chudí platí i za to co reálně nepotřebují ale někdo jinej si myslí že je potřebují a chtějí ..
Čas: 2019-06-13 10:05:40 Autor: Honza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Musí platit daně, aby měli zdarma něco, co by si bez daní museli platit. Hmmmm...?
Čas: 2019-06-13 10:09:35 Autor: Honza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Čas: 2019-06-13 10:30:53 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Len či by potom neplatili omnoho vyššiu sumu než dnes.
Čas: 2019-06-13 10:43:53 Autor: Honza Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Platili by jen za věci, které chtějí.
Platili by zisk firmám za ty věci/služby v konkurenčním prostředí místo platu politikům, kteří pak stejně za ty služby platí firmám a na rozhodování o stavění si drží silou monopol (viz stavba silnic, které stejně staví soukromé firmy, které pro získání zakázky leckdy kalkulují i všimné těm, kdo o stavbě rozhodují).

Navíc podnikatel si může dát spoustu věcí do nákladů a reálně tak DPH neplatí, zatímco chudý člověk platí DPH pokaždé, když si něco pořídí.
DPH pořád roste - já pamatuju ještě 5 %. Dneska je to 3x - 4x tolik.

Je levnější si něco koupit přímo, nebo tu věc + platit politiky, kteří tu věc zdražují nejen svým platem, ale i regulacemi, daněmi, cly, všimným, inflací a nestálým právním prostředím?
Čas: 2019-06-13 14:45:24 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Chudí za to platí už dnes víc než plnou pálku - na rozdíl od bohatých nemají možnost na optimalizaci daní - pod hrozbou násilí je nucen jejich daně odvádět státu jejich zaměstnavatel - a platí je v plné výši, ze kterých je to sociálno pro ně saturováno. A najednou s nezdaněným příjmem by na to samé neměli a se spotřebou nezatíženou DPH by tato byla dražší. ???

Ale mně je jasné, že za situace, kdy někteří jsou nevyhnutelně okrádáni a někteří se mohou zlodějně vyhnout (třeba i jen legálním odpočtem DPH), pro tebe není řešením přestat okrádat. I když přistoupím na tvůj argument, že to není krádež, pořád mi nejde do hlavy, proč by stát neměl omezit svá práva ve prospěch chudých zrušením DPH. Když právě u těch chudých je pětina příjmu (21% DPH) dost podstatná částka, která je hodně ochuzuje.
Čas: 2019-06-13 16:58:13 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
DPH za zamestnanca neodvádza zamestnávateľ, pletieš si to s daňou z príjmu a odvodmi.
Čas: 2019-06-13 17:33:30 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Když nerozumíš psanému textu, tak na něj nereaguj.
Čas: 2019-06-13 17:51:19 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Tvojim bludom sa ani nedá rozumieť.
Čas: 2019-06-19 09:45:19 Autor: vch (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Mám pocit, že diskuse je o DPH jako takové a ne o její sazbě. Samozřejmě že 21% je pro ty nejchudší pálka. Ale na služby, které je efektivnější ponechat na státu by možná stačilo jen 1% DPH. Jako je ve firmě lepší centrálně řešit věci týkající se celé firmy a lokálně věci týkající se jednoho pracoviště, tak je to samé lepší i ve společnosti. Proto je lepší mít stát a případně nějakou nižší správní jednotku než všechno řešit individuálními smlouvami. A na to abychom mohli mít tyto správní jednotky se vybírají daně. A mně přijde v tomhle DPH nejideálnější právě proto, že víceméně kopíruje míru spotřeby zdrojů. To, jaké pravomoci pak státu udělíme je už jenom na nás. Mezi státem a bezpečnostní agenturou, jak si ji představují anarchokapitalisté není příliš velký rozdíl. Když se nebudete o svá práva starat a necháte rozhodovat zástupce nějaké agentury, tak vás o ta práva připraví stejně jako stát.
Čas: 2019-06-13 10:20:33 Autor: Marcusant (neregistrovaný) Titulek:
V článku postrádám základní analýzu jaké ekonomické chování DPH trestá, jaké tím nepřímo podporuje a jaké jsou její další dopady ve srovnání s jinými způsoby zdanění. Do té doby je to jen volání: Zrušme daně! (Super, ale to už je revoluce)
Čas: 2019-06-13 11:22:57 Autor: Marťan Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Základní literatura k tomu: https://www.youtube.com/watch?v=hm7JpU6ocvo
Bohatý táta, chudý táta audiokniha (Robert Kiyosaki)
kromě toho, že daně nakonec zaplatí koncový spotřebitel a relativně poškodí nejvíc ty nejchudší, je v knize vysvětleno mnoho dalších, pro finanční gramotnost podstatných věcí, uvádí třeba zajímavou definici, co to znamená, když je člověk bohatý, rozdíl mezi pasivy a aktivy a vysvětluje, proč a jak si to bohatí umí zařídit, aby nemuseli platit vůbec žádné daně a dokonce ti nejschopnější (u nás máme jeden dobře známý exemplární příklad) si to zařídí tak, že se navážou na erár a jsou čistými příjemci. Platí mu to právě relativně ke svým příjmům právě nejvíc ti nejchudší. Takový dost zajímavý paradox sociálního státu, který si třeba Špidla nebude chtít připustit (jednou se tohle nejspíš bude všeobecně vědět, jako se ví, že je špatné někoho zotročit, protože tohle je jen zotročení v soft formě).

Škoda, že tyhle mechanismy neumí Svobodní voličům vysvětlit, protože nižší a střední třída by je volila bezvýhradně právě z tohoto důvodu. Ale zkrátka pro pochopení je třeba ta finanční gramotnost.
Čas: 2019-06-13 15:40:17 Autor: náhodnejpárek (neregistrovaný) Titulek: Re: [↑]
Super koment. o Knize slycham uz dlouho doporuceni, uz si ji musim precist. Dik
Čas: 2019-06-13 17:36:26 Autor: Marťan Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pro doplnění, v čase 1:11 se dozvíte tu zajímavou definici bohatství, která nezávisí na paritě kupní síly a lze s ní porovnávat lidi napříč kulturami.
Čas: 2019-06-13 18:02:23 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Takže bohatý je o to menej bohatý, o čo míňa viacej??