Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: FrantzVonLibrntaun
Čas: 2019-06-20 00:00:02

Stát proti chudým LV: Důchodový systém

Státní důchodový systém garantuje lidem důstojné stáří v podobě doživotní renty za to, že celý život pracovali a tvořili hodnoty pro společnost. Bez státu by lidé žili ve stáří v bídě, protože na stáří by si nikdo nespořil.

Státní důchodový systém je „letadlo“. Systém totiž funguje na bází průběžného financování, což znamená, že peníze, která teď odvádíte státu na důchod jsou ihned využity pro současné důchody. Nic se nespoří a naděje na váš důchod spočívá ve víře, že až vy budete v důchodu, tak stát dokáže z pracujících lidí v té době vytáhnout dostatek peněz na pokrytí vašeho důchodu.

Pomineme-li zcela amorální stránku věci, tak systém trpí především tím, že nevychází matematicky. Je zcela patrné, že vzhledem k demografické křivce a delší době dožití se současným nastavením parametrů nebude fungovat. To logicky povede k vyšší daňové zátěži v budoucnu a delším odchodům do důchodu.

Na chudé to dopadá nejvíce v tom, že právě oni jsou nejvíce závislí na státním důchodu a současný systém pro ně tedy znamená do budoucna velmi velké riziko, proti kterému se nijak nezajišťují, protože důvěřují státu (a navíc efektivně ani nemohou, protože stát i jim bere obrovskou část jejich příjmů). Pokud to tedy stát nevyřeší, doplatí na to právě nejvíce chudí, pokud to ale stát vyřeší, velmi pravděpodobně to budou vyšší daňovou zátěží a posouváním odchodu do důchodu. To ale znamená opět největší problém pro chudé, protože z jejich práce jim v budoucnu zbude menší část a budou muset pravděpodobně pracovat delší část života. Vyšší zdanění se také projeví snížením kupní síly.

Řešení je liberalizace systému s možností se alespoň opt-outovat. Privátní důchodové fondy běžně fungují velmi dobře a riziko se v nich dá mnohem lépe diverzifikovat.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Komentář, na který reagujete:
Úspory všech, které obírá o peníze, které si poctivě vydělali a pod lžinálepkou "důchodového pojištění" je s časovou preferencí tříletého děcka rozdal pensistům; a těch, které ještě obere a ožebračí, aby udržel tento zhoubný proces až do hořkého konce.

Pozor, toto není floskule, toto je přesný popis toho mechanismu a důvodu, proč je to problém (byť jsem si neodpustil jeho odsouzení). Pokud jste to nepochopil, dám Vám ještě nápovědu: Spotřeba úspor po dovršení důchodového věku není z ekonomického hlediska totéž, jako jejich projezení okamžitě po vydělání (a vlastně lhostejno, zda tím, kdo je vydělal, nebo pensisty po přerozdělení státem). Pokud to stále nechápete, přečtěte si příspěvek znovu, da capo al fine, dokud to nepochopíte; protože bez jeho pochopení se nehnete dál.
Čas: 2019-06-20 07:51:24 Autor: norbertsnv Titulek:
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Predlžujúci sa priemerný vek odchodu do dôchodku ovplyvní každý dôchodkový systém. Hociakým spôsobom si budete šetriť na dôchodok tak je rozdiel či si napr. šetríte 40 rokov a čerpáte 8 rokov a rozdiel či si šetríte 40 rokov a čerpáte 12 či 16 rokov. Navyše individuálne riešenie dôchodku má ten problém že dopredu neviete akého veku sa dožijete.
Čas: 2019-06-20 08:04:37 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Pokud se např. zajistím na důchod investicemi do nemovitostí, je docela jedno, kolika let se v důchodu dožiju, protože až umřu, nemovitosti zdědí potomci.
Čas: 2019-06-20 08:51:24 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Pokiaľ si chcete nakúpiť niekoľko nehnuteľností, aby ste vyžil z príjmu z nájmu tak áno, lenže na to zase potrebujete nadpriemerný príjem a tento článok má tému "štát proti chudobným". Nehovoriac už o tom že skupovanie nehnuteľností ako investícií zvyšuje ich cenu pre chudobných ktorí tiež potrebujú niekde bývať, čím ich oberáte o prostriedky na ich dôchodkové zabezpečenie.
Čas: 2019-06-20 09:34:41 Autor: velkej Ká Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak investuju do dětí. Nebo do těch blbých kryptoměn.
Čas: 2019-06-20 09:51:39 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
V Afrike "investujú do detí" ostošesť a žeby vďaka tomu mali na penzii prepychový život sa nedá povedať. A do kryptomien si veselo investujte, ja Vám to prajem :-).
Čas: 2019-06-20 10:20:02 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Investovat do dětí neznamená šukat a šukat nové a nové děti a nemít jim co dát nažrat. Investovat do dětí znamená zaplatit jim vzdělání (v té Africe třeba i jen kvalifikované řemeslo), díky kterému pak mají děti šanci na kvalifikovanější práci a vyšší příjem.

Když jsem se o krypto začal zajímat, prodával se BTC za 20 dolarů. Dneska po všech propadech, praskání bublin a "tulipánových" předpovědí stojí kolem 10.000 dolarů. Vsadím se, že ještě nějakou dobu bude propadat, praskat a "tulipánit" k finální hodnotě zhruba tak ještě o 3 řády vyšší v dnešních dolarech. Pak bude norek and melody boys (odkázaní na pytle státního důchodu v bezcenných papírcích) rozprodávat za hubičku svůj majetek, aby nechcípl hlady. Protože takových prodejců bude mraky a zájemců o spoustu té "veteše" (nemovitosti, umělecká díla, autoveteráni, starožitnosti po babičkách...) bude pomálu, budou řvát něco o zneužívání situace spekulanty, protože např. byt, který někdo na hypo pořídil za 3 mio, prodá na trhu s ukrutným převisem nabídky s bídou za 0,3 mio v kryptu nebo Ag.

BTC nemám ani jeden dodnes :-)
Čas: 2019-06-21 08:06:13 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Fiala, keby si bol taký finančný génius ako sa tváriš tak si dnes podávaš ruky z Buffetom a Sorošom, sídlo fondu máš v daňovom raji a existencia ČR na čele s Babišom by ťa ani trochu netrápila. Lenže ty kecáš, v reále si looser ktorý vinu za svoj vlastný posratý život zvaľuje na štát.
Čas: 2019-06-21 21:42:31 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Soroše a Buffeta a jejich fašistických způsobů se štítím. Mně stačí ke štěstí, že jsem se zvedl z bezdomovectví jedině a zásadně produktivním způsobem.

Těch Těch 75% vyžírků, které solidárně, sociálně, monetárně-ekonomicky, ze zákona a z jakýchkoli dalších výmyslů krmím, mi to nijak neusnadňuje. Tak 70% z nich vůbec nikdy potřebovat nebudu. Těch zbylých 30% bych si rád našel na volném trhu, kterého bych byl spoluorganizátorem - tím, že bych si vybíral ty pro mě výhodné kooperace. Pomlouvejte mi ho, vyvracejte ho. Pakliže je tak nesmyslný, musí nutně v soutěži se souběžné provozovaným regulovaným/licencovaným trhem jít do kopru. Tím rozhodně nikomu účastníci volného trhu neublíží.
Čas: 2019-06-20 08:22:56 Autor: Odpověď (neregistrovaný) Titulek: Řešení
Dvě věci.

1) V čem spočívá amorálnost důchodu?
2) Jaké je skutečné řešení? Autor má v rukou moc, co udělá? Liberalizace a opt-out to je hezká fráze. Jak to provést?

Píšu to jako člověk, který je pro zmenšování role státu v důchodovém systému, ale popravdě sám nevím, jak by reforma mohla být proveditelná.

Díky.
Čas: 2019-06-20 09:01:08 Autor: Marcusant (neregistrovaný) Titulek: Re: Řešení [↑]
Za současné naprosto pokřivené ekonomické situace to zřejmě řešení nemá. Dokud budou nasazovány takové finanční nástroje jako záporné úrokové sazby, které v podstatě neumožňují málo rizikové formy spoření neb jsou ztrátové, privátní důchodové fondy nejsou nejlepší alternativou. Dokud nebudou banky poskytovat úroky vyšší než inflace, jak poskytovaly většinu historie, rozumné řešení není. Ekonomiku tímto způsobem zkurvily státy.
Čas: 2019-06-20 09:22:21 Autor: Glande Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ad 1) Amorálnost spočívá IMO v násilném vybírání tzv. sociálního pojištění, aby se z toho mohly platit důchody současným důchodcům. Lépe by to mohlo být tak, aby si každý spořil na nějaký účet (tř. státní), ze kterého by se pak důchod vyplácel - např. jako úroky. Oproti soukr firmám by to mohlo být třeba zaručeno státem. Takhle to ale není, protože stát chce víc a víc peněz, tudíž na podobné prkotiny nezbývá.

Ad 2)Řešením je postupný přechod na spoření soukromé s postupným dovyplácením důchodů z výnosů prodeje státního majetku.
Lze se možná inspirovat někde v zahraničí.

Za současné situace je patrně nejlepším řešením spoření soukromé formou diverzifikace portfolia na zahraniční spoř. účty, drahé kovy, kryptoměny, nemovitosti, investice do umění apod.

Nic není samozřejmě 100%, ale spoléhat se jenom na stát (politiky), který lusknutím prstu může vaše úspory odčarovat je dle mě dost riskantní.
Čas: 2019-06-20 09:29:49 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já bych navrhoval plynulý opt-out. Současní noví důchodci ještě plnou pálku až do konce života, stejně tak třeba za pět let, a pak lineárně snižovat důchody novým důchodcům i (s desetiletým odstupem) odvody až na 0 za dalších 20 let. Jenže ouha, mandát je jen 4 roky. Tohle prostě v demokracii nemá šanci projít. Už je pozdě. Takže to letadlo zhavaruje samo. Budou se zvedat daně, aby bylo na důchody, bude se škrtit ekonomika, přijde krize, a důchodci nedostanou nic, ani ti současní. Reforma se provede sama, ale zařve při ní zbytečně moc lidí.
Čas: 2019-06-20 09:33:42 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mám v ruce moc a jsem etatista-minarchista:
Zruším sociální odvody. Snížím daně z příjmu na čtvrtinu (propustím 9/10 státních zaměstnanců bez náhrady) a zruším všechny DPH a spotřebky (i tak budou státy dostávat víc, než před WWI, kterou za ty daně rozpoutaly). A nechám zcela na Vás, co se svými penězi uděláte. Jestli si za ně koupíte stříbrňáky, nastrkáte je do matrace, nemovitostí, akcií nebo proherních automatů, investujete do nějakého zajišťovacího fondu, diverzifikujete nebo nahrnete všechno na jednu hromadu, necháte za ně vystudovat své děti, aby Vás ve stáří živili, cokoli jiného. Pro zájemce-pitomce bych klidně nechal v provozu dobrovolné důchodové letadlo.
Čas: 2019-06-20 10:24:57 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A až sa o pár rokov zistí že mnohí dôchodcovia nemajú na živobytie tak už budeš na Belize :-)
Čas: 2019-06-20 10:35:51 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Belize bude asi zbytečně předražený ráj pro snoby. Kdo ví, jak to bude vypadat ve Vietnamu, na Kubě, ... Ale já mám přes (nebo právě pro?) veškerou poničenost rád svou vlast - Sudety. Radši bych ve stáří zůstal doma a viděl, jak produktivní lidi vykopou do (_!_) všemožné vyžírky štítící se služby dobrovolně platícímu zákazníkovi a postaví tenhle kraj na nohy.
Čas: 2019-06-20 12:35:46 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
S takým hlúpym programom by si sa mohol stať hlavou štátu jedine násilným uchopením moci a v takom prípade by si bol v bezpečí pred spravodlivosťou jedine v nejakom štáte ktorý nevydáva zločincov ( ako Belize ).
Čas: 2019-06-20 12:39:43 Autor: Lojza Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Mohu se prosim zeptat, co konkretne na tom, co kolega diskuter psal, je "hlupy program" a proc?
Dekuji.
Čas: 2019-06-20 12:48:04 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Žádné rozumné řešení už neexistuje. To jsme o cca 25 let propásli. Proto klidně můžu psát takovéhle radikální způsoby řešení, protože stejně žádné řešení nikdo neudělá a nějaké budoucí generaci (s pravděpodobností hraničící s jistotou té naší +/-50) zůstane v ruce Černý Petr v podobě 0 prostředků na obživu. To je nevyhnutelné. Protože se současnými penzisty nemám žádnou smlouvu, jsou mi v podstatě lhostejní. Ale není mi lhostejný vlastní osud, kdy mi žádný důchod nikdo nedá tak zcela nekompromisně - ať současní penzisti pomřou hlady, mě to nezajímá, já musím zabezpečit sám sebe, abych neumřel hlady já.
Čas: 2019-06-20 12:59:23 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já sám uznávám, že je to drsné pro současné důchodce. V tom zřejmě norek spatřuje "hloupost" toho řešení.
Čas: 2019-06-20 13:02:14 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Konkrétne všetko, počnúc nezmyslom že prepustením 9/10 štátnych zamestnancov sa ušetria 3/4 príjmov štátu, cez zatajenie že znížením príjmov štátu o 3/4 stratí štát možnosť poskytovať niektoré služby a ľudia si ich budú musieť platiť zvlastného, cez zamlčanie skutočnosti že zrušením prerozdeľovania pomôžete pár ľuďom a poškodíte mnohonásobne viac obyvateľov až po neuvedomenie si skutočnosti že niektoré uvádzané možnosti sú vhodné iba pre nadpriemerne zarábajúcich. Napríklad tie nehnuteľnosti, mnoho rodín má problém utiahnuť hypotéku na vlastný byt, z čoho by platili ten investičný?
Čas: 2019-06-20 13:14:49 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Nezájem. Nemají právo žrát a mlaskat z mojí peněženky. Tak ať ty socky klidně pochcípají hlady teď hned. Nic mi do nich není. Nevím, proč bych kvůli tvým dementním bolševickým kydům a jejich neschopnosti se uživit, měl chcípat hlady já někdy v budoucnu ve svých 70 letech.
Čas: 2019-06-20 14:27:21 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
znížením príjmov štátu o 3/4 stratí štát možnosť poskytovať niektoré služby a ľudia si ich budú musieť platiť z vlastného

Konečně ty lidi začne sakra zajímat, jaké služby konzumují, jaké služby vůbec chtějí a jak je pořídit levně a v dostatečné kvalitě. Konečně. Ale Vy jste proti, Vy chcete, aby lidi trpěli nekvalitními státními službami, podobně jako si kdysi za totáče museli kupovat nekvalitní auta. A nejenom, že chcete, abyste trpěl Vy, Vy chcete, aby trpěli i všichni ostatní.
Čas: 2019-06-20 15:42:51 Autor: pz100000 Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Mohu se prosim zeptat, co konkretne na tom, co kolega diskuter psal, je "hlupy program" a proc?

Konkretne "a viděl, jak produktivní lidi vykopou do (_!_) všemožné vyžírky". Protoze pri bezne lidske anatomii je kopani do (_!_) jedna z mala veci, kterou prave videt nemuzes.
(I kdyz, pravda, u lidi, kteri maji hlavu ve vlastni zadnici cely zivot, to muze byt jinak.)
Čas: 2019-06-20 15:59:38 Autor: Odpověď (neregistrovaný) Titulek: Re: Řešení [↑]
Důchody jsou položkou za stovky miliard ročně. Jak byste stanovil hranici, od které část do sociálního systému přispívat nebude a myslíte, že dovyplacení z prodeje státního majetku bude stačit? Podle UZSVM má stát majetek za pár desítek miliard.

Čas: 2019-06-20 16:06:56 Autor: Odpověď (neregistrovaný) Titulek: Re: Řešení [↑]
Takže váš plán je vzít státu nějakých 400 miliard a nechat důchodce umřít. Slušný.

Jen tak btw, DPH vzniklo v roce 1953, v USA. Těžko mohlo způsobit první světovou.

Čas: 2019-06-20 17:39:21 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
Stát vlastní i své proxy --- instituce, obce, státní podniky, památky. Když prožral úspory příštích generací, bude nutné dluh doplatit prodejem skutečně všecho. Fangličkáři se mohou složit, aby vykoupili pražský hrad, pokud to je pro ně důležitý symbol.
Čas: 2019-06-20 18:08:24 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak ten plán neuskutečníme a hlady bude chcípat naše generace. Děkuju za řešení...

No tak se vraťme před rok 1953.
Čas: 2019-06-20 18:12:37 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Penzijní letadlo = dobrovolná účast. Jak to provozovatel (třeba stát nebo soukromník) bude provozovat, je mi dokonale u šaška, já bych se toho nezúčastňoval. Nepotřebuju tedy nic takového řešit. Já zase nepožaduju, aby měli účastníci tohoto letadla starost o to, jak bude fungovat to všechno, do čeho bych diverzifikoval já.
Čas: 2019-06-20 20:53:58 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já bych na místě pražského hradu s radostí postavil vepřín. Bylo by to takové symbolické.
Čas: 2019-06-20 20:58:14 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale víc to vidím na byty. Rezidence Pražský hrad Park. Moderní vilabyty v centru prahy, vhodné pro rodiny. K nastěhování ihned. Výhled na vepřín, pardon, Petřín.
Čas: 2019-06-20 23:23:11 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Aké úspory budúcich generácií prežral štát? Čo ja viem tak prežral akurát to čo v socializme vybudovali predchádzajúce generácie, na ktoré sa vy "moralisti" chcete zo zištných dôvodov vysrať.
Čas: 2019-06-20 23:36:43 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Tak určite zlacnejú :-D. Možno pre nejakého ajťáka či managera s platom vo výške niekoľkonásobku priemernej mzdy áno, ale pre väčšinu zamestnancov, ich deti a dôchodcov ( teda pre tých Fialových 75-80% údajných vyžírkov ) určite zdražejú. Alebo ak nezdražejú, tak ich kvalita klesne.
Čas: 2019-06-20 23:41:50 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ak budeš chcípať v 70 rokoch od hladu tak jedine kvôli tomu že investuješ do bublín, blbečku.
Čas: 2019-06-21 00:09:45 Autor: velkej Ká Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Na Tomášův důchod už nebudou peníze. Produktivních bude málo oproti důchodcům, důchody budou nízké.
Čas: 2019-06-21 01:11:12 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
Úspory všech, které obírá o peníze, které si poctivě vydělali a pod lžinálepkou "důchodového pojištění" je s časovou preferencí tříletého děcka rozdal pensistům; a těch, které ještě obere a ožebračí, aby udržel tento zhoubný proces až do hořkého konce.

Pozor, toto není floskule, toto je přesný popis toho mechanismu a důvodu, proč je to problém (byť jsem si neodpustil jeho odsouzení). Pokud jste to nepochopil, dám Vám ještě nápovědu: Spotřeba úspor po dovršení důchodového věku není z ekonomického hlediska totéž, jako jejich projezení okamžitě po vydělání (a vlastně lhostejno, zda tím, kdo je vydělal, nebo pensisty po přerozdělení státem). Pokud to stále nechápete, přečtěte si příspěvek znovu, da capo al fine, dokud to nepochopíte; protože bez jeho pochopení se nehnete dál.
Čas: 2019-06-21 01:13:32 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
Naprosto největší bublinou v historii lidstva jsou fiktivní měny (fiat money)... a tato bublina se právě chystá prasknout.
Čas: 2019-06-21 01:22:01 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
...a ještě něco, co tady bude zřejmě přijato se značnou nevolí: Kryptoměny si vymysleli a implementovali vesměs mocenské špičky, protože ke své další existenci potřebují fungující platidlo, což dosavadní fiktivní měny přestávají splňovat. Kryptoměny jsou součástí systému, jen se někteří jeho exponenti dočasně tváří, že je tomu jinak.
Čas: 2019-06-21 03:59:43 Autor: pz100000 Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Stát vlastní i své proxy --- instituce, obce, státní podniky, památky.
Prodat obce? To zni zajimave.
Čas: 2019-06-21 04:01:27 Autor: pz100000 Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Já bych na místě pražského hradu s radostí postavil vepřín.
Jste zbytecne radikalni a trochu moc hrr. Proc hned stavet novy?
Čas: 2019-06-21 04:03:46 Autor: pz100000 Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> No tak se vraťme před rok 1953.
To by jiste ocenil kazdy. Tak o pet let, to zrovna zacinalo byt dobre. Vlastne spis o deset, tihle soudruzi by Vam jiste byli sympatictejsi.
Čas: 2019-06-21 08:15:23 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale houby, budú aj na moju a to som od Tomáša o pár rokov mladší.
Čas: 2019-06-21 08:24:30 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Samozrejme že sporenie nie je to isté ako priebežné vyplácanie dôchodkov, sporenie podlieha inflácii a priebežný systém nie. A navyše hromadenie úspor láka defraudantov.
Čas: 2019-06-21 08:32:22 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Tešíte sa aj s Fialom zbytočne, nič také v dohľadnom čase nebude. Kríza raz príde, to nepopieram, veď hospodárske krízy sú neoddeliteľnou súčasťou kapitalizmu, ale nie je dôvod sa domnievať že by spôsobila rozvrat menovej sústavy.
Čas: 2019-06-21 08:37:35 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Nie som priaznivcom konšpiračných teórií, ale nemusí to byť úplný nezmysel, vysvetľovalo by to skutočnosť že prečo proti kryptomenám štáty nezasiahnu razantnejšie.
Čas: 2019-06-21 14:18:16 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek: Re: Řešení [↑]
Něco podobného jsem taky navrhoval. Ti co by v 18-ti nastupovali do práce, by platili jak sociální tak i povinně na vlastní státní spoření. Při zavádění toho systému by platilo, že čím starší by člověk byl, tím menší procento by musel od začátku spořit, takže šedesátníci by už ani se spořením nezačínali. Povinné spoření by platilo pro každého až do okamžiku, kdy se mu narodí potomci. Rodiče, kteří by vychovávali alespoň 2 děti, by z povinného spořícího systému začali naopak dostávat vyplaceno to, co si do té doby naspořili (100% zásluhovost). Rodiče, kteří by vychovali 2 a více dětí by tak zůstávali na 100% v průběžném důchodě. Pokud by měli jen jedno dítě, pak by rodiče povinně spořili dál 50% povinně ale současně by ji bylo vypláceno měsíčně z poloviny toho, co doposud naspořili.

Ti, kteří by děti neměli nikdy, by pak měli důchod jen z povinného spořícího pilíře, v němž by panovala obdobná zásluhovost jako v průběžném pilíři. Páry, které by měly jen jedno dítě, by měli 50% důchod z průběžného systému a zbytek ze spořícího pilíře.
Čas: 2019-06-21 19:27:04 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
No tak pokud v nich bydlí ti, kteří nechápou, že byly myšleny pozemky, representativní budovy či infrastruktura městu patřící, tak snad i celé obce.
Čas: 2019-06-21 19:29:22 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
Existuje jediný scénář, kdy je toto možné. A to v případě, že se přestane prodlužovat průměrná doba dožití a naopak se o něco zkrátí, zatímco věk odchodu do státního důchodu zůstane zachován.

Nemyslím, že to je něco, co by si rozumný člověk měl přát.
Čas: 2019-06-21 19:38:49 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
A průběžný systém snad defraudanty neláká?? Spad jste snad z višně, že máte o lidech takové nesmyslné iluse? Díváte se, co se kolem Vás děje??

Zásadní rozdíl mezi spořením (individuálním nebo kolektivním) a projídáním obratem (individuálním nebo kolektivním) je možnost spořených peněz se kapitalisovat, měnit v investice, zvyšovat tak produktivitu práce a přinášet bohatství (klidně i až těm pensistům v podobě pokročilejší péče atd., to je jedno). Znehodnocování úspor inflací je výsadou systému nekryté fiktivní měny (která ne že by nemohla existovat bez státu se socialistickým bankovnictvím, ale tento její existenci dramaticky usnadňuje skrze zákony o zákonném platidle).
Čas: 2019-06-21 19:41:14 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
Nezáleží na tom, jestli se těším nebo jestli se obávám. Systém fiktivních měn je předlužen; jestli odmítáte vidět nutné důsledky této skutečnosti, je to Vaše věc, ale až se ozve ten ohlušivý svist vypouštějící se bubliny, tak si nestěžujte.
Čas: 2019-06-21 19:42:49 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
A hospodářské cykly nejsou charakteristikou kapitalismu, ty jsou charakteristikou systému fiktivních měn s manipulovanými úrokovými sazbami (ale to tu již, myslím, více z nás vysvětlovalo; zdá se, že marně).
Čas: 2019-06-21 21:29:11 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Navrhujte si co chcete. Máte na to právo. Máte právo něco takového zorganizovat. Brání-li Vám v tom někdo, poškozuje on Vaše právo. Je-li ten Váš návrh spojen s tím, že když se mu budu bránit hodně moc, tak mě nakonec Vámi poslaní "zbrojnoši" odpraví, jste zločinec.
Čas: 2019-06-22 00:01:27 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Samozrejme že nie, predsa ak to čo vyberiete pracujúcim obratom vyplatíte dôchodcom tak nie je čo zdefraudovať.
Čas: 2019-06-22 00:24:30 Autor: cerno Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: cerno v doméně cerno.cz
Jenomže k důchodcům doputuje o desítky a desítky miliard méně!
Čas: 2019-06-22 00:46:17 Autor: norbertsnv Titulek: Re: Řešení [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale houby.
Čas: 2019-06-20 11:33:38 Autor: Tomáš Fiala Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/seniori-duchodci-najem-cinze-praha-brno.A190618_482927_ekonomika_rts

Od revoluce se mluví o nutnosti zreformovat důchodový systém. Od revoluce nikdo žádnou skutečnou reformu neprovedl. Co s bandou kokotů, kteří se spolehli na státní důchodové zabezpečení přes všechna varování i socanských politiků?

Moje máma - vdova zůstala v družstevním bytě 3+1 a lítala si letadlem každoročně v létě na Krétu, do Španěl, do Řecka... Zabezpečena byli rodiče nějak z dob předrevolučních v České spořitelně (kde taky jinde za komoušů) a po revoluci v nějakých spořících produktech. Penzijní produkty a státní dluhopisy obcházeli po revoluci oba rodiče velkým obloukem. Státní důchod měla máma skutečně především na ten nájem a nejzákladnější spotřebu (chleba, máslo, brambory, hořčice a toaleťák :-) ). Na zbytek měla vlastní zdroje.
Čas: 2019-06-20 12:49:08 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Pletieš si príčinu a následok, nie dôchodky sú nízke, ale nájmy vysoké. Prečo sa asi v článku spomínajú práve veľké mestá?
Čas: 2019-06-20 13:07:55 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
1) Co s kokoty, kteří v penzi chtějí žít ve velkých městech v drahých bytech jen ze státní penze? Nasrat jim.
2) Cena i za současné situace vzniká z poměru nabídky a poptávky na trhu. Nabídka je malá. Kdo ji omezuje a čím? Města svými územními plány a složitost a nákladnost stavebního řízení, tudíž se nevyplatí stavět levné byty.
Čas: 2019-06-20 15:52:23 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Moje máma - vdova zůstala v družstevním bytě 3+1 a lítala si letadlem

Pocitam, ze alespon s vdovskym duchodem poslala ty etatisticky srace hezky po ankapacku do patricnych mist, neni-liz pravda?
Čas: 2019-06-20 18:15:43 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Proč? Na důchod rodiče nespoléhali a zajistili se svýma silama, jak to bylo tehdy (za komoušů a po ´89) možné. Nemuseli nikoho nikam posílat, ale taky nemuseli brečet, že nemají na slušný život. Ani máma, když pak zůstala sama.
Čas: 2019-06-21 04:05:44 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Nemuseli nikoho nikam posílat, ale taky nemuseli brečet, že nemají na slušný život.
Dik, to je rovna odpoved, takova chlapska, ankapacka. Vase mama si sice lita duchodovym letadlem do Spanel, ale ti ostatni at vychcipaj. OK.
Čas: 2019-06-21 10:16:00 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Za co myslíš ty svině bolševická nechutná závistivá svině, že na ty "vejlety" v létě lítala? Za svoje peníze, které si spolu s mým tátou dávali stranou ze své několikrát zdaněné výplaty (navíc po většinu života za komoušů), aby jim bobtnaly na nějakém účtu v České spořitelně, aby měli na stáří na přilepšenou a nebyli odkázáni na státní starobní důchod. Klasická bolševická mrdka někomu, kdo se o sebe postará, bude předhazovat lůzu, která všechny svoje peníze v době, kdy chodila do práce, probendila a teď má prdlajs. Tak ať pochcípají, když všechno prošustrovali. Snad si nemyslíš, že měla moje máma ze svých úspor ve stáří živit nějaké ty tvoje chcípající vyžírky? Nasrat! Nasrat a rozmazat!
Čas: 2019-06-21 11:35:07 Autor: pz100000 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
>> Za co myslíš ty svině bolševická nechutná závistivá svině, že na ty "vejlety" v létě lítala?

Svini si uzijte, ze nemame stejne chute, to zase naopak tesi me. Ale do te vasi bolsevicke party me laskave netahejte - po navratu do tech casu jste si tu zrovna nedavno velmi explicitne styskal prave Vy.

Co se tyce zavisti, i pokud bych nejakou citil, zcela jiste to nebude vuci Vasi ctene pani matce. Neznam ji, hodlam u toho setrvat a na ty vejlety at si za moje penize klidne lita dal. Zato znam Vas a kdybych uz ji neco vycitat chtel, tak spis ze misto rajzovani Vam obcas nedala pres hubu.

>> Nasrat! Nasrat a rozmazat!

Ale jo, ja vim ze to je Vas oblibeny (a nejspis i jediny) spusob reseni problemu. Zas v techdlenctech vedrech mate aspon vyhodu, ze Vam to rychle oschne a opada.
Čas: 2019-06-21 12:05:07 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Už je bohužel po smrti, ale za to, cos napsal, by nejradši rozbila držku tobě. Lidi, kteří ve stáří neměli víc, než starobní důchod (pokud to nebylo tím, že je komouši okradli, tak jako třeba její rodiče), považovala za pitomce. A bylo jí buřt, jestli mají co jíst. K jakémukoli socanství měla odpor až takový, že neměla ráda ani Wericha s Voskovcem.

Já jsem si stýskal po návratu do komoušské doby a dokonce explicitně??? Ty jsi fakt degeš.
Čas: 2019-06-21 13:50:11 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek:
No opt-out bohatých ze systému určeného zejména pro chudé, určitě těm chudým náramně pomůžete. Leda do hrobu.
Čas: 2019-06-21 13:59:56 Autor: Richard Fuld (neregistrovaný) Titulek:
Průběžný systém není amorální. Průběžný systém je naopak přirozený (já vím tohle slovo je trošku problematické). Naopak za amorální považuji snahy o nahrazení průběžného systému individuálním spořením. Průběžný systém totiž není jen o tom, že potomci platí důchody generacím jejich rodičů a prarodičů. To je jen ta druhá (polovina) systému. První (zcela neoddělitelná polovina) tohoto systému spočívá v tom, že se rodiče cca 18 - 26 let starají o své potomky. To, že pak potomci hradí svým rodičům důchod, je velmi morální. Naopak zcela nemorální by bylo, pokud by si ty peníze potomci nechali pro sebe.
Čas: 2019-06-21 21:09:30 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Vymezujete se proti něčemu, co nikdo netvrdí.
Čas: 2019-06-22 00:06:04 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Ale houby, práve naopak. Ekonómovia čo kritizujú priebežný systém navrhujú ako riešenie práve dôchodkové sporenie, to iba vy diletanti si vymýšľate nezmysly.
Čas: 2019-06-22 14:03:27 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Myslím, že by to mělo být na výběru těch budoucích důchodců. Vy snad na odvodech platíte konkrétně svým rodičům či prarodičům? Já ve výpisu ze sociálky nic takového nevidím. Vidím jen přebobtnalé ministerstvo, které s velkou režií rozděluje mě pod hrozbou vybrané peníze nějakým úplně neznámým lidem a mým rodičům z toho připadně nesmyslně malá částka a z odvedeného podílo za jeho aktivního života dostane velmi nepoměrně sníženou částku. A když by z toho něco po jeho smrti ještě na tzv. důchodovém účtu zbylo, tak to propadá státu. No koupil byste si takový finanční produkt od nějaké komerční pojištovny/spořitelny? Já ne. Pokud vy ano, tak ale nevidím morální ospravedlnění pro to, abyste mě do toho nutil (třeba přes stát).
Čas: 2019-06-22 14:03:56 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Kteří ekonomové konkrétně prosím?
Čas: 2019-06-22 14:32:05 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Sorry, ale ich zoznam presahuje rozsah diskusného príspevku:-D
Čas: 2019-06-22 15:01:37 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Robíte si srandu? Ve
Čas: 2019-06-22 15:07:08 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Veď súkromné dôchodkové poistenie funguje presne rovnako, z peňazí ušetrených na skôr zomrelých poistencoch sa financujú penzie dlhovekým klientom. A áno, dá sa dohodnúť aj nejaká suma či vdovský dôchodok pre pozostalých, ale na úkor výšky dôchodku! Súkromná poisťovňa nie je charita.
Čas: 2019-06-22 15:09:02 Autor: Vostál Petr Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Sice vo morálce vím hovno,

ale neměli by spíše rodiče sklízet plody své výchovy ???
takže jestliže vychovaj hajzlíky co se na ně vyserou, pak budou mít nic či velmi málo,
a naopak, pokud vychovaj schopné jedince, pak budou mít spíše více než by potřebovali...


Nu a pokud by si rodiče ještě něco na ten důchod nějako naspořili (spíše nainvestovali) pak jen dobře pro ně samotné...
Čas: 2019-06-23 15:31:53 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Zajistit se na stáří by bez státu člověk mohl jakkoli. Pro mě za mě třeba spořením do starožitného porcelánu, stříbrňáků, akcií, nemovitostí, ... Nepotřeboval by nutně nějaké soukromé penzijní fondy. Takže soukromá zajišťovna na stáří i se svým jakýmkoli fungováním a jakýmikoli podmínkami k dohodě by mohla být lidem ukradená. Nehloupí lidi by navíc nestrčili veškeré své zabezpečení do "jednoho pytle", ale nějak by diverzifikovali.
Čas: 2019-06-23 20:32:02 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Jak která pojišťovna. Ono je totiž jaksi konkurenční výhoda, pokud nabídne lepší podmínky (třeba zbytek peněz zpět pozůstalým) a to znamená více klientů a tím víc vaty pro pojišťovnu.
Ale hlavní rozdíl je, že ti lidé se tam přihlásili DOBROVOLNĚ! A ta pojišťovna jaksi z principu nevybírá od všech obyvatel pod hrozbou trestů. A vyjímečně máte pravdu - pojišťovna není charita..., ale musí se snažit uspět na trhu - narozdíl od sociální správy. Ta má svůj čtvrt bilion jistej(možná už i víc) každý rok. Ale to samozřejmě znáte.
Čas: 2019-06-24 08:30:45 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Iste, formálne to človek môže skúšať hociakým spôsobom, ale nie každý spôsob je výhodný. Teraz napríklad spomínaš kupovanie komodít. Tak mi skús povedať že čo sa na trhu stane s cenou nejakej komodity, ak ju viac ľudí bude predávať než kupovať? A v situácii že by dôchodcov bolo skutočne viac než pracujúcich ( a navyše v priemere prežije človek na dôchodku ani nie polovicu rokov než koľko pracoval, takže predávať bude rýchlejším tempom než nakupovať ) by presne taká situácia nastala, prevaha ponuky nad dopytom.
A k tej diverzifikácii, koľko pracujúcich má také vysoké zárobky že môže aj kúpiť investičnú nehnuteľnosť, aj akcie, aj kryptomeny, aj komodity, aj platiť deťom trhové školné, aj sebe hypotéku s trhovým úrokom či trhový nájom? Všetky tie tvoje zázračné metódy sú výhodné jedine pre "horných desaťtisíc".
Čas: 2019-06-24 08:52:13 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
A preto nevidíme že by sa trh poisťovní nejako výrazne menil :-D. Poisťovne nie sú blbé, vedia že ak zlacní jedna tak zlacnia aj ostatné a budú na tom všetky škodné a preto sa do žiadneho veľkého cenového boja púšťať nebudú. Skôr sa predháňajú v marketingu, reklame.
Čas: 2019-06-24 10:21:53 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
No tak budeš muset v 70 chcípnout hlady. Ti, kteří se nezabývají levičáckými hovny, nespoléhají se na penzijní letadlo a nějaký ten stříbrňák si koupí, se doufám na takového kokota, jako jsi ty, vyserou.
Čas: 2019-06-24 10:23:46 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Na pojišťovacím trhu je státními zákony a předpisy zabetonovánpojišťovací kartelový systém se všemi tebou popisovanými negativy.
Čas: 2019-06-24 10:26:57 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Jaqsné, kde trh funguje tak je to vďaka trhu a kde nefunguje tak za to údajne môžu štátne regulácie. LOL.
Čas: 2019-06-24 11:12:27 Autor: Tomáš Fiala Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ne. Už nemám sílu to po bambiliontý vysvětlovat.
Čas: 2019-06-24 15:56:55 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Tu ani nie je čo vysvetľovať, jednoducho sa priznaj že používaš dvojitý meter a je to.
Čas: 2019-06-24 19:09:09 Autor: Glande Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Socialisti ho rádi používají.Ale rozhodně stát svými regulacemi ten trhkurví tak, že opravdu špatně funguje. Viz Clintonmade hypoteční bublina před 2008.
Je to standart. I když někde trh "selže" - např. zbankrotuje hodně firem, protože se chovaly nezodpovědně a je krátkodobě spousta chudých, tak přijde stát, ohromně všechny zadluží a zreguluje, aby to pak vytvořilo další průsery v budoucnu, neboť si spousta lidí zvykne, že průšvihy řeší stát a vždy se postará...mizerně a ke škodě milionů nejchudších (např. při stavbě Hoverovy přehrady v rámci New deal byl vyvlastněn bez náhrady majetek tisícům černých farmářů a zákazníci byli nuceni díky FDR platit vyšší než tržní ceny), ale marketingově se to uvede jako úspěch a lid tomu klidně i po desítkách let věří.
Čas: 2019-06-24 21:22:58 Autor: norbertsnv Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
Máte to presne naopak, za hypotekárnu krízu 2008 môže trh, aj keď Bill Clinton tomu dopomohol dereguláciou bankovníctva zrušením Glass-Steagall Act. A pochopiteľne je iba dobre že štát obetiam trhu pomáha, ale mohol by aj prísnejšie trestať vinníkov. Práve prísne potrestanie vinníkov ( a nie ponechanie nevinných obetí napospas chudobe ) je jediný spôsob ako znížiť riziko nezodpovedného konania.
A k Hooverovej priehrade: pokiaľ viem tak je v kaňone rieky Colorado, kde si dosť dobre neviem predstaviť tisíce fariem. Máte k svojmu tvrdeniu nejaký zdroj?