Omlouvám se za výpadek Stok i jiných částí webu Urza.cz; pracuji na nápravě.
Autor: HynekRk
Čas: 2018-03-09 00:00:02

Cenzura internetu v Německu

Od 1. 1. 2018 byla v sousedním Německu zavedena zákonem určitá cenzura internetu. Podle tohoto zákona jsou sociální sítě, které mají v Německu aspoň dva miliony registrovaných uživatelů, povinny mazat příspěvky, které odporují určitým paragrafům trestního zákona. Lhůty pro mazání jsou tyto: pro zjevně odporující zákonu je to 24 hodin, pro nikoliv zjevně odporující zákonu sedm dní. Mezi paragrafy najdeme i takovéto vágní skvosty: § 130 – Rozeštvávání (Volksverhetzung), § 160 – Urážení vyznání a náboženských společností, § 185 – Nactiutrhání, § 90 – Hanobení spolkového prezidenta, § 90a – Hanobení státu a jeho symbolů, § 90b – Hanobení ústavních orgánů (např. vlády) , § 100a – Padělání s cílem vlastizrady atd. Tento zákon vynucovaný až obřími pokutami je primárně zřejmě namířen proti opoziční Alternativě pro Německo (AfD), ale může být vzhledem ke své vágnosti použit i proti jiným skupinám a lidem. Německým libertariánům by nemělo uniknout, že by se mohl týkat i jich (§130, §90, §90a+b, pro ateisty-libertariány i § 160, a co takové nactiutrhání vůči policistům? Možná i §100a a jiné). Co to znamená pro české libertariány a jiné příznivce svobody? Zatím asi nic moc, ale Německo je nejen velmi blízko, ale často slouží i jako jistý vzor. Ještě aspoň štěstí, že praxe takové Číny, Ruska, Turecka anebo Iránu ukazuje, že cenzura ve světě internetu není zase tak moc účinná. Ale i tak jde o nepříjemnost.
Komentář (lze psát i [b]tučně[/b] či [i]kurzívou[/i]):
Uživatelské jméno:     Titulek:
Zaregistrovaný a přihlášený uživatel nemusí opisovat kód z obrázku a získá přístup i některým dalším funkcím.
Registrace je extrémně rychlá, stačí zadat login a heslo (ani e-mailová adresa není povinná).
Čas: 2018-03-09 00:19:05 Autor: marek28 Titulek:
Web: neuveden Mail: neuveden
Diskuse na toto téma za 15 let: "No jo, celá západní Evropa má takové zákony, zas jen Češi musí být pozadu a obhajovat právo na schvalování holocaustu, ty nácku!"

Mimochodem z právního hlediska, je to vůbec závazné pro společnost, která v Německu nesídlí? Dejme tomu, že se Němci začnou hromadně registrovat na turkménskou obdobu Facebooku. Nemusí to být náhodou té soc. síti úplně u prdele, že někde na druhé straně světa porušuje zákony nějakého státu?
Čas: 2018-03-09 09:30:17 Autor: etatista (neregistrovaný) Titulek:
Dnes to chce nejaký poriadny masaker a tak som na to vybral moju lásku z ranej mladosti :-)


https://www.youtube.com/watch?v=c4qNuGJpnCA
Čas: 2018-03-09 11:58:24 Autor: Pjotr Fostál (neregistrovaný) Titulek: Toto mě připomíná
Toto mě připomíná pokusy obviňovat LvM Institut, Rothbarda a Misese z rasismu a jakéhosi bílého supremacismu, na které jsem nedávno narazil.
Pro příklad zde: http://www.facebook.com/The-Ludwig-von-Mises-Institute-and-Racism-150006785205126/

Dost to dělají někeří ekonomové hlavního proudu a pak lidi z Cato institutu. Že by příprava na zakázání jejich knih?
Čas: 2018-03-09 13:19:41 Autor: NH3 Titulek: Soudy vs. administrátoři
Web: neuveden Mail: NH3 v doméně centrum.cz
Dost by mě zajímalo, jaké limity mají pro tyto paragrafy německé soudy - jestli dokážou případ, který "zjevně odporuje zákonu" rozsoudit do 24 hodin a ostatní do 7 dní. Samozřejmě by to soudy měly stihnout dříve, protože administrátoři sociálních sítí jsou přeci jen "amatéři", ne soudci profesionálové. A nedalo by se třeba v případě "nejasností" obrátit na nějakou Bundespersonu, která bude rozhodovat, co je a co není protizákonné? Samozřejmě nijak nenaznačuji, že by se takové osobě měly automaticky elektronicky přeposílat úplně všechny nahlášené příspěvky, aby o nich rozhodla :-).

Německý FB na to má speciální formulář. Ještě, že jsou data určitě v bezpečí a nemohlo by dojít k úniku databáze nahlašovatelů :-).
Čas: 2018-03-09 16:08:27 Autor: Vostál Petr Titulek:
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Zatím asi nic moc, ale Německo je nejen velmi blízko, ale často slouží i jako jistý vzor.
..........................................................................................

Tak jsem volal Andrejovi (známe se z dob působení v STB)
a říkal, že u nás se nic takového nechystá,
prej by se to ani Milošovi nelíbilo, kdyby jej někdo měl cenzurovat,


jediný co se prej chystá je to, že pod jeho vládou konečně doženěme to Německo v životní úrovni...