Autor: Tardan Bizonov
Čas: 2019-10-14 00:00:02
A co když…
Oblíbená kratochvíle zastánců státního aparátu je vymýšlení absurdních scénářů, k nimž by na volném trhu jistě došlo nebýt státní moci, která nás před touto katastrofou ubrání. Typickým příkladem je skoupení všech pozemků kolem dokola našeho domova nepřátelskou entitou a následné vymáhání drakonických poplatků za průchod, v lepším případě rovnou vyhladovění k smrti. Nedávno jsem se však dostal do sporu, ve kterém jsem zastával názor, že žiju-li ve svém bytě a nemám v plánu využívat žádné veřejné služby, neměl bych být nucen je platit. Byl jsem však oponentem (vedle úsměvných perliček, jako že výhled na pěkné město je veřejná služba) poučen, že chci-li byt opustit, musím využít veřejného chodníku, který však nelze uhradit zvlášť, neboť provozovatel jej pronajímá pouze v jedné kolekci se školstvím, zdravotnictvím, zemědělstvím, kulturou, důchodovým a dotačním systémem, a pokud se mi to nelíbí, nepřekvapivě se mám odstěhovat.
Beru to tedy za potvrzení, že i zdánlivě groteskní scénáře se mohou naplnit. Jenže zatímco volný trh viníkem být hypoteticky může, stát jím už je.
Beru to tedy za potvrzení, že i zdánlivě groteskní scénáře se mohou naplnit. Jenže zatímco volný trh viníkem být hypoteticky může, stát jím už je.
Přečtení: 43693
Komentáře
Komentář 42549
........................................................................
Já osobně nahlížím stát spíše jako pojištovnu,
nežli nějakou firmu jenž vám poskytuje služby,
a v případě pojištovny je naopak žádoucí, jste-li pojištěn ve více směrech či oblastech, tady už pak ten balíček není až tak překvapivý...
Navíc stát je pojištovna která nejen že vás jistí, ale i nutí druhé aby se chovali tak, aby vám nezpůsobovali škody, což už je služba kterou vám privátní pojištovny nemohou poskytnout...
Komentář 42550
Komentář 42551
Pod stejnou pohrůžkou násilím byste musel přijmout balíček služeb i v ankapu. Ano mohl byste odejít ke konkurenci, ale to můžete i dnes.
Komentář 42554
Ja nemam problem debatovat nad vecma, resit problemy, zjistovat, co je lepsi a horsi, atd. Ale jak se sakra da rozumne debatovat s nekym, kdo systematicky dela toto?
A pokud nekdo nevi, o cem pisu…
Urcite jevy zalezi docela dost na MIRE, pripadne na mnozstvi. Pokud budu mit konkurenci ve znacnem poctu, da se predpokladat, ze tato se bude ruzne lisit jedna od druhe a bude na vyber - a zaroven se nebudu muset stehovat pres pul planety, protoze diky tomu vetsimu poctu subjektu ji najdu zde.
Zatimco toto u statu rozhodne neplati. Na obrovskem uzemi je jeden, a kdyz bych chtel nejakou jeho konkurenci, tak se tezko bude hledat nejake misto na planete, kde ten stat bude tak zasadne jiny, aby to vubec melo smysl resit. A kdyz ho najdu, bude typicky nekde pres pul sveta.
Ano, teoreticky existuje reseni, ale prakticky neni prilis pouzitelne. (a i s tou teorii opatrne, protoze mist bez statu uz na tehle planete neni az tak moc)
V pripade velkeho mnozstvi konkurentu MUZE teoreticky nastat situace, ze se to zvrhne zpet ke statu, ci necemu podobnemu. Asi malo kdo tvrdi, ze to neni ani teoreticky mozne. No, ok. Ale je vetsi pravdepodobnost, ze tak spis nestane a bude na vyber z vetsiho mnozstvi moznosti.
Prosim lidi prestante uz porovnavat neporovnatelne.
A nebo to delejte ferove - pokud rikate, ze v ancapu je mozne i tohle a tohle(nejaky extremni scenar), tak ja vam na to reknu, ze ve state je nejen mozne, ale dokonce skutecne to, ze nejaky stat napadne jiny stat a zemrou u toho desitky milionu lidi, a klidne by to mohly byt i stovky milionu lidi. Takze co je lepsi? Je opravdu lepsi ten vas stat, ktery muze zabit stovky milionu lidi? Fakt?
Komentář 42557
Tak to jistě myslel vch.
Komentář 42558
Ve skutecnosti v okamziku, kdy by neexistoval stat, bude na jeho soucasnem uzemi radove vice konkurentu a bude na vyber.
Nechapu, co na tehle jednoduche veci porad nekdo nechape.
Komentář 42559
- Přece tyto důsledky může mít i konkurence států, pokud budou hodně malé.
2. Konkurence se přece nemusí zvýšit jen vznikem ankapu, ale také rozpadem států na menší státy.
Každopádně by se měly odlišovat důsledky bezstátnosti a důsledky decentralizace. Když chcete mluvit o blahodárných důsledcích decentralizace, kterou přinese ankap, měl byste mluvit o decentralizované společnosti, ne o ankapu, protože ankap nutně decentralizovaný být nemusí.
Komentář 42560
Paneboze, co ty jses za dementa
To neni mozny.
Ze ty jses zenska? Tam bych to jeste chapal.
Ale jinak souhlas, az tu bude na nejakem uzemi moznost mit ruzne staty, libovolnych velikosti, ktere si budou trzne konkurovat, vznikat, zanikat, kazdy si bude moct svuj stat zalozit, zrusit, koupit, prodat...Tak pak to zacne byt docela fajn.
Komentář 42561
Reálne napríklad na konci 1. tisícročia n.l. v strednej Európe takéto možnosti boli, jednak nebolo každé územie obsadené a dvak si konkurovali rôzne kniežatstvá a družiny. Ale z "nejakého" dôvodu to išlo smerom centralizácie a nie naopak, a takýto vývoj prebiehal všade, t.j. sú indície, že je to "prirodzené" (územie dnešného Nemecka ešte v 1500 bolo rozdelené na množstvo navzájom si konkurujúcich štátov, ale aj to je už viacmenej minulosť).
Komentář 42563
Napriklad je lidem prirozene zabijet jine lidi/zvirata/a podobne - presto se tak nejak bere, ze zabijet jine lidi neni spravne. Lide zcela prirozene zotrocovali jine lidi (a leckde to delaji doted), jen se to dnes (alespon v "civilizovanem svete") bere, jako ze to neni spravne.
Lidi prirozene za dobu sve existence delali spoustu hroznych veci. To neznamena, ze je budeme delat i nadale, ne?
Ta centralizace a vznik statu a podobne veci byly v podstate vzdy vyvoj, ktery byl lidem vnuceny nasilim. Nemyslim si, ze by se to tak melo delat i dnes. Ba naopak
Komentář 42567
- Tohle je jedna z nejhorších věcí na anarchokapitalistech: že místo aby uznali, že člověk přirozeně pociťuje příslušnost ke skupině a to je substrát pro vznik současných států, tak radši udělají ze všech lidí, co kdy žili, baby, které pár vládců donutilo žít zcela proti jejich přesvědčení…
Komentář 42564
Komentář 42566
Jak jednou stat je (protoze jeho vznik je pomerne slozity a neni to vec par minut), tak je "zabetonovany"
Takze to srovnani, bohuzel, neplati :-(
Komentář 42568
Komentář 42565
Komentář 42569
Komentář 42571
Komentář 42573
Lebo šikanovať sa nemusia vzájomne, ale len tých, čo sa vymykajú tomu, "čo sa patrí". Trebárs že nevyznáva to "správne" náboženstvo, alebo nepije s ostatnými, alebo odmieta prispievať na spoločné oslavy slnovratu alebo jeho dcéra má nemanželské dieťa alebo čokoľvek iné. Totalita komunity je silnejšia než si zjavne vieš predstaviť. Ostatne na zapadlých dedinách niekde v československých horách toto bolo (a z časti ešte stále aj je) donedávna realitou. A nepotrebovali k tomu ani nijaké štátne zákony.
Toto nie je vecou spoločenského zriadenia ale spoločenskou mentalitou človeka.
Komentář 42574
Komentář 42577
Komentář 42578
Komentář 42582
proto je taky stát organizovaným násilím,
páč jinak by ti kluci pitomí lezli po stromech jak ty vopice...
Komentář 42581
Komentář 42570
Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/nejbohatsich-26-lidi-sveta-vlastni-stejne-majetku-jako-polovina-populace-varuje-oxfam.A190121_171754_ln_zahranici_mha
Komentář 42572
Komentář 42575
Co z toho ale má plynout? To Bezosovi a spol. nespravedlivě nabytý majetek seberete, "zanarchokapitalizujete", nebo co?
Komentář 42576
Komentář 42580
Komentář 42583
Maximálně decentralizovaný svět: Každý člověk vlastní jednu 7,6 miliardtinu Země.
Maximálně centralizovaný svět: Jeden člověk vlastní celou Zemi.
Dnes 26 lidí vlastní tolik majetku jako polovina světové populace. To znamená, že kdyby teď bylo všechno na prodej, tak by si těch 26 lidí mohlo koupit polovinu Země.
Tento stav se bude měnit jen k větší centralizaci. Ze dvou důvodů: 1. Růstem populace. 2. Jednosměrným tokem pozemků od chudších k bohatším: vlastník pozemku ho prodá tomu, kdo nabídne VÍC, ne míň.
Takže by mě hodně zajímalo, jak chcete dosáhnout ankapu, který by se po pár generacích byť jen TROCHU BLÍŽIL tomu maximálně decentralizovaném světu, o kterém mluvíte jako o ankapu.
P.S. Nemluvě o neřešitelnostech jako jak TRŽNĚ rozdělit pralesy, ledovce, oceány, řeky, jezera a prameny. Na to se ani neptám. Jak známo, je oblíbenou kratochvílí anarchokapitalistů donekonečna mudrovat, jakýže mentální defekt státistům brání prozřít, místo aby řešili praktické otázky.
Komentář 42602
Komentář 42605
..................................
Řek bych, že tady se moc netrefil,
což mě u židovských filozofů přijde již jako historická klasika,
možná jako vyjímku z pravidla bych pak viděl asi jen Spinozu,
coby brusič čoček si alespon viděl na svůj vlastní nos...
Komentář 42610
Komentář 42562
Komentář 42552
Jenže to nic nemění na tom, že je taková služba vymáhána pod pohrůžkou násilí nedobrovolně.
............................................................................
Samozřejmě,
ale to je právě ta výhoda, že vás může státní pojištovna jebat i za to, že vaše pneu jsou sjetý, či máte nákou jinou závadu již dopředu na STK nebo při kontrole na silnici aniž jste zpúůsobili nehodu, čímž pak chrání ty druhé...
V podstatě se to votáčí vůči druhým ale i vůči vám,
ale na druhou stranu i ve váš či jejich prospěch,
povinná školní docházka vám dává jak právo, tak i povinnost,
tedy v podstatě to násilí můžete brát budto negativně nebo pozitivně...
Já osobně považuji pojištování za plánování budoucnosti a za projev strachu,
kdy již dopředu vymýšlíte nějaké negativní scénáře,
což si myslím že je v rozporu s laissez faire (wu wei)
Komentář 42553
problém není v tom násilí,
problém je v tom plánování budoucnosti, pak zcela zákonitě musíte vymýšlet a zavádět násilí jako něco oprávněného,
aby ta budoucnost byla dle vašich představ...
Nemám nic proti násilí, pokud jej použijete v právě probíhající situaci,
ale pokud násilí plánujete a ospravedlnujete, to pak je již něco jiného,
přičemž je jedno zda jde o zákon či právo...
Komentář 42555
to je opět to samý co zákony a práva,
vymýšlíte dopředu scénáře a plánujete budoucnost,
takže moralisté bývají dost často zastánci násilí,
samozřejmě vobranného, jak jinak...
Komentář 42556
zákony, právo a morálka jsou koncepty rozumu a pocitů,
laissez faire je metoda postavená na intuici,
něco na způsob improvizace,
ale intuice je popis celku,
zatímco pocity a rozum jsou spíše popis vás samotných, vašeho stavu mysli...
Lidem se dost často pletou pocity s intuicí,
pocity vám říkají co má nebo nemá hodnotu,
v intuici pak nevíte vůbec nic...
Komentář 42579
A ozbrojené agentury nejsou takovým podpůrným mechanismem?
Komentář 42600
Komentář 42611
Komentář 42584
2. Nepřekvapivě jste nepochopil smysl těch otázek. Státisté se tak dotazují, protože je zajímá, zda je to skutečně tak, jak to vypadá: že anarchokapitalisté nadřazují vlastnictví nad život.
3) Beru to tedy za potvrzení, že i zdánlivě groteskní scénáře se mohou naplnit. Jenže zatímco volný trh viníkem být hypoteticky může, stát jím už je.
- Jaký groteskní scénář se naplnil? Vámi vylíčený scénář se nenaplnil, když se můžete bez drakonického poplatku odstěhovat.
4) Nedávno jsem se však dostal do sporu, ve kterém jsem zastával názor, že žiju-li ve svém bytě a nemám v plánu využívat žádné veřejné služby, neměl bych být nucen je platit. Byl jsem však oponentem poučen, že chci-li byt opustit, musím využít veřejného chodníku, který však nelze uhradit zvlášť…
- Zde vidíme, že oblíbenou kratochvílí zastánců diktatury vlastnictví je zanášet internet bezcennými články o tom, jak někdo v diskuzi s nimi použil špatný argument. Jediné co měl onen státista říct, že Váš byt není Vaším majetkem v tom anarchokapitalistickém smyslu (nepřekvapivě v ne-anarchokapitalistické společnosti), ale že ho máte pronajatý od státu za jím stanovených podmínek.
Komentář 42601
Komentář 42612
Komentář 42613
Komentář 42626
Komentář 42854