Autor: v6ak
Čas: 2023-11-17 00:00:02
Agnostický pohled na etatismus
Spousta lidí dělí libertariány do dvou skupin – minarchisté a anarchokapitalisté. Dlouho jsem se však neřadil ani do jedné z nich, a přesto jsem se považoval za libertariána. Jak je to možné? Minarchisté mají aspoň jednu oblast, o které jsou přesvědčeni, že by měla být v rukou státu. Anarchokapitalisté jsou přesvědčeni, že žádná taková oblast neexistuje. Mezi tím ovšem existuje poměrně dost prostoru. Co když u některé oblasti prostě zatím nemáte názor, jestli se bez státu obejde? Nebo si jen nejste dostatečně jisti, že neexistuje oblast, kterou byste radši svěřili státu? Nebo možná jste sice přesvědčeni o nějakých výhodách státu, ale netušíte, jestli jej lze vůbec udržet na uzdě? Potom je naprosto v pořádku říct „nevím“. Je to takový agnostický pohled. Běžně se pojem agnosticismus sice používá v souvislosti s náboženstvím, ale pokud za náboženství považujeme i etatismus, vlastně to celkem sedí.
Přečtení: 3254
Komentáře
Komentář 98320
Agnosticismus je spíš postoj k otázce boha = je to otevřené, protože existence boha není dokázaná ani vyvrácená, čili je nám to skryté. Podle našeho postoje k metafyzickým otázkám nicméně ale jednáme, tím pádem jedná každý na základě své víry.
***
Pokud z nějakého důvodu označíme víru v etatismus za náboženství, tak na zcela stejné úrovni bude anarchokapitalismus též náboženstvím.
Pokud se ale bavíme o reálných konceptech jako je stát nebo nestátní společnost, tak už můžeme jisté věci predikovat – a můžeme sledovat trendy, tlaky a zákonitosti...
Pokud právo a aparát na násilí nebude v rukou státu, pak bude plně v rukou EU... centrálně plánované "velebnosti" :)
Komentář 98365
Samo o sobě není náboženství ani jedno z toho, ale spíš určité pojetí etatismu/anarchokapitalismu. A v případě etatismu je to asi častější, což ale odpovídá způsobu, jak se k tomu lidé dostanou.
Jinak žádná analogie není dokonalá. V případě postoji ke státu může agnosticismus mířit minimálně dvěma směry (klidně oběma současně):
1. Jak by která varianta dopadla? Svět je komplexní a nic nedokážeme předvídat dokonale (to z principu není argument ani pro ankap, ani proti). Agnosticismus zde znamená, že to nemůžeme vědět.
2. Hodnotová otázka – i kdybychom měli dokonalou predikci, může být těžké rozhodnout, která varianta je lepší.
Komentář 98337
Mým idolem už není Urza ale Ron Swanson :-D.
Komentář 98369
Komentář 104678
proto se identifikuji jako agnostik, skeptik, utilitarista, libertarián, umírněná progresivista (chcete-li nedogmatický konzervativec) snad jsem na nic nezapomněl :)
Komentář 104766
To zní hodně nebinárně 😉
(Vím, zjevně překlep, ale vtipný…)
Komentář 104774
něco jako polycysta :))
Nastavení zobrazení uživateli nechtěných a neschválených komentářů
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.