Argumentujete proti utilitarismu dobře? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: v6ak
Čas: 2022-06-27 00:00:02

Argumentujete proti utilitarismu dobře?

Co byste řekli na to, kdybychom zabili jednoho člověka, aby se stal dárcem orgánů pro několik dalších lidí? Jeden život bude ztracen, několik jich bude zachráněno. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by to někdo obhajoval. Lze to ale použít jako argument proti utilitarismu? Zachránit několik životů na úkor jednoho může znít podle utilitaristické morálky přijatelně. Má ale každý život stejnou hodnotu? Máme počítat životy, člověkoroky, nebo ještě něco jiného? Jak by to ovlivnilo kvalitu života – chtěli byste žít s vědomím, že tím vybraným můžete být zítra vy? Stálo by to za to? Problém utilitarismu tedy nevidím v tom, že by nutně obhajoval ono obětování jednoho člověka. Podle utilitarismu lze toto obětování jak hájit, tak kritizovat. Utilitarismus vyžaduje nějakou arbitrární definici užitku, jinak na jeho základě můžeme hájit v podstatě cokoliv.
Přečtení: 7141

Autor: Potulný ankapák (neregistrovaný) Čas: 2022-06-27 12:04:35
Teoreticky by s tím utilitaristé mohli souhlasit. Stejně tak teoreticky mohou anarchokapitalisti souhlasit s principem neagrese. Bude se ale 100% dodržovat v praxi? Toť otázka. Jsem přesvědčením ankapák. NAP (doufám) nikdy nebude 100%. Souhlasili by s tímto konkrétním příkladem i utilitaristé? Doufám, že ne, protože mi to osobně přijde děsivé, žít v takovéto společnosti.
Web: neuveden Mail: neuveden
U čeho přesněji nechceš ten 100% NAP?
Autor: Potulný ankapák (neregistrovaný) Čas: 2022-06-28 08:25:38 [↑]
Jako příklad bych uvedl tonoucí v rybníce a cizí loďku u hráze. Abych je zachránil, potřebuji loď "ukrást", abych mohl zachránit tonoucí. To je jasné porušení NAPu, nicméně v tomto konkrétním případě zcela ospravedlnitelné. Samozřejmě bych pak loďku vrátil na původní místo a pokusil se kontaktovat majitele.

A takových podobných příkladů by se našlo víc. Urza o tom má super přednášku na téma Princip neagrese v (de)centrále.
Autor: v6ak Čas: 2022-06-27 21:50:16 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
> Souhlasili by s tímto konkrétním příkladem i utilitaristé?

Nerozumím. S čím jestli by souhlasili? Resp. co by ten příklad měl u utilitaristů ukazovat?
Autor: Usedlý cestovate (neregistrovaný) Čas: 2022-06-28 07:42:59 [↑]
Otázkou pochybuje nad tím, že by utilitaristé souhlasili se zabitím člověka kvůli orgánům, tak jako on coby ankap nesouhlasí vždy s napem.
Autor: Potulný ankapák (neregistrovaný) Čas: 2022-06-28 08:32:17 [↑]
Zapomněl jsem to napsat do původního příspěvku.

Vycházím z porovnání příkladů mezi NAPem (tonoucí ve vodě, cizí loď u mola) a Utilitarismem (zabít člověka na orgány).

NAP jako ideál je hoden následovat, ale 100% bych ho jako ideál nechtěl, protože by mi pak v příkladu s tonoucími a loďkou nedovolil zrekvírovat loďku a zachránit tonoucí. Protože NAP neřeší tresty.

Utilitarismus je dle mého špatný směr. Příklad, který jste uvedl, je velice dobrý. Jak by na něj argumentovali utilitaristé? Podobně jako ankapáci s loďkou a tonoucím? Byla by tohle jedna z výjimek? (<- Řečnická otázka. Netuším.)
Autor: jakuza Čas: 2022-06-27 13:01:47
Web: neuveden Mail: schován
Zajímavá otázka, díky. Podobně se vlastně lze ptát: je možné člověka okrást, nebo zotročit pro dobro většiny? Jestli okrást a zotročit je v pohodě, proč zabít třeba už není?
Web: neuveden Mail: neuveden
Dost záleží na tom jak bereš to dobro. Ale spíš jo v některých situacích.
Web: neuveden Mail: schován
Můžeš dát příklad? Pro mě je to nepřípustné všeobecně. Něco ukrást v krajní nouzi pro rychlé řešení ojedinělého případu je asi řekněme ospravedlnitelné, ale i tak je potřeba očekávat a uznávat aktivní nesouhlas.
Web: neuveden Mail: neuveden
Určitě např některé útěky ze smluvního otroctví. A asi i některé krádeže nebo zábory v případě velké nerovnosti. Ale dost to záleží na některých vztahových detailech typu způsobu nabytí a užívání kradeného majetku i situace těch co kradou, takže nearbitrální objektivní hranice se stanovit imho nedá.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky