Červnová anarchie (nejen) pro rodiče v Ježku bez klece 2024 – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2024-06-03 00:00:02

Červnová anarchie (nejen) pro rodiče v Ježku bez klece 2024

Zajímá vás, jak to chodí v JbK? Chcete si vyzkoušet, jak byste se cítili v prostředí sebeřízení? Plánujete zápis/přestup do Ježka? Souzníte s našimi principy? Přijďte tedy a vyzkoušejte si na vlastní kůži, jaké to je, když vás nikdo celý den nevede, neustále něco nenabízí, nemotivuje známkami, odměnami, tresty či úžasnými projekty. Vžijte se do pocitů člověka, který si svůj den řídí a organizuje sám, který si hledá vlastní cesty objevování, určuje si, co, kdy a jak vlastně potřebuje. Umíme to? Dovolíme si to? Dopřejeme to i dětem? Budeme se na Vás těšit! Přihlašujte se, prosím, zde (další informace jsou na Fb Ježka). Bez přihlášení není možné se akce zúčastnit. Akce je určena pro zájemce starší 15 let – nejedná se o návštěvu školy pro zájemce o přestup na ZŠ a zápis do první třídy (pro tyto případy nabízíme návštěvu JbK v běžné dny). Děkujeme.
Přečtení: 1402

Reagujete na tento komentář:
Autor: yyyy Čas: 2024-06-03 13:44:48
Jsem slepý nebo nikde není napsáno, kdy se akce koná? :)

A menší bugreport: formulář má v záhlaví rok 2023
Autor: Wexys Čas: 2024-06-03 03:08:41 Titulek: Jsou lidé hloupí?
Web: neuveden Mail: schován
Častým argumentem proti anarchii je tvrzení, že lidé nejsou dostatečně inteligentní na to, aby si sami bez státu poradili. Tento argument je často doprovázen komentářem, že "my" bychom si sice poradili, ale "oni" potřebují vládce. Na to lze odpovědět například tím, že skrze demokracii se k moci dostanou spíše ti horší z nás, kteří skrze stát prosadí populistické a/nebo totalitní zákony. Nicméně anarchisté často používají ještě jeden argument, který mi osobně přijde velmi slabý.

Ve zkratce: každý rozumí něčemu jinému, a když kolem sebe vidíme lidi, kteří se věnují jiným věcem a nerozumí "našim tématům", máme pocit, že kolem sebe máme samé blbce. Přitom vidíme jen lidi, kteří nesdílí všechny naše zájmy.

Tím ale úplně nereagujeme na původní tezi. To, že každý vyniká v něčem jiném, samo o sobě ještě neznamená, že ve výsledku neskončíme u klasické gaussovky, když sečteme u každého člověka všechny jeho schopnosti. A úplně stejně lze argumentovat i u nějakých hypotetických předpokladů pro vládnutí. To, že lidi "hodící se k vládnutí" neumíme v demokracii vybírat, samo o sobě nevyvrací, že takoví lidé neexistují. Na to by šlo samozřejmě dále reagovat - z pozice anarchisty např. tím, že bez ohledu na předpoklady moc nakonec zkorumpuje každého... Já chtěl ovšem především poukázat na to, že debata o tom, jestli jsou lidé hloupí natolik, že anarchie nikdy nebude fungovat, je mnohem komplexnější, než jak bývá obvykle prezentována.
Web: neuveden Mail: schován
Pardon, omlouvám se za off-topic, zvolil jsem špatné vlákno :D - jdou tady ve stokách nějak mazat komentáře?
Autor: Urza Čas: 2024-06-03 14:11:46 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ale vždyť to se přece nevylučuje, ne? My můžeme i v anarchii vybrat lidi na "vládnutí" (v uvozovkách), akorát by to bylo na základě doporučení, nikoliv nařízení (což by reálně testovalo schopnost těch "vladařů").
Web: neuveden Mail: schován
schopných lidí existuje spoustu. jen třeba nechtějí nikomu vládnout, nemají potřebu lidem rozkazovat. naopak jim nabízejí řešení například ke koupi za peníze a nebo třeba i formou neziskovou.
Autor: yyyy Čas: 2024-06-03 13:44:48
Web: neuveden Mail: schován
Jsem slepý nebo nikde není napsáno, kdy se akce koná? :)

A menší bugreport: formulář má v záhlaví rok 2023
Autor: Urza Čas: 2024-06-03 14:14:59 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Pardon; je to na Fb (a ve formuláři je chyba).
logo Urza.cz
kapky