Autor: Maphara
Čas: 2020-02-18 00:00:02
Demokracie: pojmy a dojmy
Velmi často se setkávám s přístupem, že pokud jste proti Babišovi, ostatní vás automaticky berou jako stoupence Milionu chvilek. Jako někoho, kdo je s touto iniciativou zajedno, co se týče stylu jejich ‚revolty‘ a obsahu jejich projevů a prohlášení. To je docela zavádějící, já osobně bych našla dost dalších bodů, které se dají spolku vytknout. Na webu spolku je ve stanoviskách uvedené mimo jiné to, že demokracie je civilizační výdobytek, který umožňuje lidem žít svobodně. O pár slov dál je jako jeden z demokratických pilířů jmenovaná moudrá vláda. Tohle je zajímavé, protože moudrá vláda je něco, co demokracie určitě nemůže zaručit, vzhledem k tomu, že vláda lidu je podle jedné z definic založená na tom, že jediné, co lidé v demokracii mají společné pro to vládnout a rozhodovat, je absence jakéhokoli speciálního oprávnění. To moc požadavek moudrosti nenaplňuje. Moudrou vládou by tedy Milion chvilek volal spíš po sofokracii? Dále Milion chvilek vypichuje demokratické hodnoty: laskavost, kritické myšlení a odvahu. Kde je však ta přímá spojitost s demokracií? Tyto hodnoty jsou bezpochyby chvályhodné, ale jako nerozlučně spjaté s demokracií bych je neviděla. Co tedy Milion chvilek pro demokracii vlastně prosazuje? Je to ještě vůbec demokracie? Ač mnoho lidí se s jeho pojetím ztotožní, je otázka, jestli se dnes v mainstreamové společnosti nerozumí demokracie automaticky jako opak nesvobody a jediný protiklad zla. Za mě, kdyby si Milion chvilek pro demokracii vyměnil ve většině textů výraz ‚demokracie‘ za ‚humanita‘, tak by to obsahově odpovídalo mnohem víc.
Přečtení: 21702
Komentáře
Komentář 50521
Komentář 50523
Komentář 50529
popisovat svět pomocí jen dvou pojmů a dojmů je poměrně nedokonalé,
i v pohádkách pro nejmenší filozofy vidíme, že nesmiřitelný boj dobra a zla může být úspěšně vyřešen jen tehdy, pokud se něco zopakuje třikráte...
Naučit se počítat do tří může být malým krokem pro člověka,
ale velkým skokem pro lidstvo,
většina lidí totiž žije v etatisticko náboženské indokrinaci a mylně se domnívá, že "každá mince má dvě strany" což pak vede k dalšímu fatálnímu přesvědčení, že "peníze jsou až na prvním místě"
Každý správný anarchista by tedy měl umět počítat do tří,
bez tohoto umění není anarchista anarchistou,
nýbrž jen pouhým věřícím...
Komentář 50543
Komentář 50545
...............................................................
Vono to taky není jednoduché,
páč člověk nežije ani tak v realitě jako ve ztotožnování s pocity a myšlenkami které považuje nejen za pravdu, ale i za něco, co je jeho součástí.
Takže ono "nechat se vzájemně na pokoji" je spíše stav duchovního osvícení,
než obvyklý stav člověka...
Proto je tam ta trojka, stav jenž je mimo kategorie dobra a zla (mimo protiklady)
Proto o praktické ženě prakticky nic nevíme,
i když já si myslím, že je to kočka...
(kočka je vždy uvolněná a proto je taky "vyvážená" a nepadá z větve)
Von ten Schrödinger zcela intuitivně do krabice umístil kočku, nikoliv psa, opici nebo morče, páč kočka má vlastnosti vyváženosti)
Komentář 50528
Komentář 50524
poté Urzove kotrbe!
Refugís welkam!
Komentář 50525
Komentář 50530
...............................................................
Filozof není moudrý člověk, je to jen člověk který "miluje moudrost",
proto ani vláda filozofů nemůže být moudrou vládou,
největší probém s moudrou vládou bude nejspíše v tom, že moudrý člověk vládne světu zcela jiným způsobem, než to co se považuje za vládnutí...
Za poměrně úspěšný popis moudrého vládce bych považoval popis vládce vesmíru v známé knize "Stopařův průvodce po galaxii"
Komentář 50531
Komentář 50532
Komentář 50534
Komentář 50536
.................
To vám závidím, mě nějako furt nechtěli, nikdy mně to nenavrhli a nikdy nevnucovali, přitom původ jsem měl dobrej, dělnickorolnickej,
a jakej já bych byl skvělej komunista !!!
Proto asi se jim to sesypalo, neměli ty správný kádry...
Komentář 50533
Stejně tak uvedené hodnoty sice nejsou exkluzivní pro demokracii (to nikdo netvrdí), avšak čím více jsou naplňovány, tím lépe to umožňuje i demokracii fungovat. Jinak je pravda, že moudrou vládu není demokracie schopná zaručit, stejně jako jakýkoli jiný systém. To ale také nikdo (ani Milion) netvrdí. To ale absolutně nijak nemůže nikomu bránit k moudrosti vybízet.
Pojem "humanita" by byl zcela nevýstižným názvem pro to, o co Milion chvilek usiluje. Babiš není viditelně nehumánní. Přesto viditelně oslabuje principy spojené s ochranou demokracie. Jde tedy skutečně o ochranu demokracie, humánnost je úplně samozřejmá.
Komentář 50535
Komentář 50538
že kdo si co uvaří to si i sní...
Ale na druhou stranu, takový kobercový bombardování by bylo vo moc horší...
Komentář 50537
.........................................................................
Tenhle názor znám spíše z duchovní oblasti,
ale je to naprosto špatně a prakticky to nemůže ani fungovat,
v podstatě to je naivní pozitivismus čili dobroserství...
Principem vyvažování není vyvažování ale uvolnění,
k tomu ovšem je třeba dojít spíše samotnou praxí (jakéhokoliv konání)
nežli názorově...
Něco chránit vyjadřuje situaci, že to co chráníte není skutečnost (ta ochranu nepotřebuje) a zároven máte pak oprávněný strach o tento umělý výtvor, což pak vede k agresivnímu konání maskovanému dobroserstvím...
Ale klidně vyvažujte, dokud je zde obava z pádu (opak uvolnění)
tak stejně jinak nemůžete..
Komentář 50539
k tomu ovšem je třeba dojít spíše samotnou praxí (jakéhokoliv konání)
nežli názorově...</i>
Principem vyvažování může být jak tlak dvou stran proti sobě, tak i uvolňování. Srovnejte s rovnováhou sil! Dva předměty působící na sebe nulovou silou budou setrvávat v klidu stejně jako dva předměty působící silou jakkoli velkou opačného směru (dokud nedojde ke zhroucení jejich vnitřní struktury). Toliko logický argument k principu "vyvažování".
Avšak názor na to, zda tlačit proti sobě nebo uvolňovat už JE čistě duchovní povahy, přesně jak píšete! Pokud uvolníte, potřebujete nějak "duchovně" odhadnout, zda když druhá strana přitlačí, zda systém bude vyveden z rovnováhy z rovnováhy (někdy to může být i žádoucí, ale to teď pomiňme!). Nebo zda druhá strana bude následovat vaše uvolnění a rovnováhu zachová. K tomu poslouží ale dohoda a důvěra. Čili opět končíme u věcí duchovní povahy. Na obecné nebo logické úrovni bez duchovna pojmy jako morálka, dobro a další pozbývají zcela smyslu.
Na základě předchozího vysvětlení bych mohl i snahu o uvolňování sil považovat za naivní pozitivismus nebo dobroserství. Budete se divit, ale i z vašeho projevu mohu jen čistě duchovně odhadnout, že nejspíš budete člověkem morálním i inteligentním. A nemám pro to logický důkaz. A to bez ohledu na to, že duchovní aspekt zatím neuznáváte. Jinak duchovno není v žádném případě dobroserství. Duchovnem nazývám spíše uvědomování si aspektů, které jsou logickou myslí neuchopitelné. Od existence a významu lidského prožívání až po individuální smysl pro vnitřní spravedlnost. V žádném případě tím nemyslím žádná vymyšlená náboženství. Představte si jen věci, které i Vy osobně máte jisto jistě v sobě bez ohledu na to, jakou podobu jste jim svými myšlenkami dal.
<I>Něco chránit vyjadřuje situaci, že to co chráníte není skutečnost (ta ochranu nepotřebuje) a zároven máte pak oprávněný strach o tento umělý výtvor, což pak vede k agresivnímu konání maskovanému dobroserstvím...</i>
Z duchovní podstaty nic není skutečnost. Všichni jsme shluk atomů a dalších částic (a i to je jen umělý model). Nemá tedy smysl nic chránit. Přesto budete nejspíš bránit svůj život, svou rodinu. Další úrovní je ochrana majetku. Další úrovní pak jsou právě i nějaké hodnoty, které dokáží opět efektivněji bránit to předchozí. A ano, strach je součástí. A neopodstatněný strach je logický nesmysl. Strach má vždy svou podstatu. A to duchovní, umí ho vyvolat i chorá mysl bránící nesmyslné. Ale chápu Vás, že některé věci byste Vy osobně asi nebránil. Ale i základní ochrana života a majetku civilizovaným způsobem je úplně stejně umělá. Tou přidanou hodnotou je, že funguje lépe než primitivní formy. Kmeny tato základní přirozená práva chránily také, avšak moderní společnost to dokáže lépe. Ano je to umělé, a musí to být prosazováno s jistou nutnou minimální agresí. Nikdy bych nevyměnil přímé ohrožení rodiny na životě ve prospěch vyššího stupně svobody. A jsem ochoten být agresivní v tom smyslu, že podpořím tyto duchovnější hodnoty nejen osvětou, ale i mírným omezením na svobodě kohokoli, jehož jedinou náplní je tyto hodnoty devalvovat. Např. ten, kdo druhého slovně vulgárně uráží nezaslouží svobodu slova, ale umlčení.
Abysme si rozuměli. Třeba Urzu nebo jemu podobným bych umožnil okamžitě se od státu odstřihnout. Ať neplatí žádné daně. Ať mu zdravotní péči vyúčtují ex-post. Odpovědný a schopný člověk je na svobodu zralý a lidí, kteří si zaslouží více svobody je poměrně hodně. Ale bohužel to neplatí zdaleka o všech a ani si nejsem jist, že o většině.
Komentář 50548
...........................................................................
No vidíte,
vždyt vám to říkám, že je to třeba řešit prakticky,
spíše než logicky, prostě nějakou praxí nějakého konání..
Jinak já tedy nejsem stavitelem nějakých nehybných předmětů,
takže pokud jde o dva předměty proti sobě působící,
tak pak nejlepší praxí jsou "bojová umění" kde se to učí,
to ovšem ale vůbec neznamená nějaký statický klid,
nýbrž naopak dymanický boj...
V duchovnu se obvykle hledá "věčné a neměnné" a ale ono je zároven "neměnně proměnné" tedy neustále se mění...
Pokud uvolníte, potřebujete nějak "duchovně" odhadnout, zda když druhá strana přitlačí, zda systém bude vyveden z rovnováhy z rovnováhy (někdy to může být i žádoucí, ale to teď pomiňme!).
..........................................................................
Uvolnit neznamená nebojovat,
uvolnit znamená být uvolněný, být v rovnováze...
Nejsem Ježíš aby doporučoval "nastavit druhou tvář" nebo "milovat nepřítele"
já nevím co máte dělat, prostě budte uvolněný...
Uvolněnost znamená nevolit (nejen v případě voleb), ale vy už jste
(demokraticky) zvolili Babiše, takže ted sklízíte plody své volby...
Proto říkám, kdo si co uvaří to si i sní a vám do toho moc nechce,
což chápu (každej děláme blbosti svými volbami)...
Babiš je prostě výsledek vaší volby hrát demokracii, takže si neztěžujte na druhý, ale pouze na sebe...
Abysme si rozuměli. Třeba Urzu nebo jemu podobným bych umožnil okamžitě se od státu odstřihnout. Ať neplatí žádné daně. Ať mu zdravotní péči vyúčtují ex-post. Odpovědný a schopný člověk je na svobodu zralý a lidí, kteří si zaslouží více svobody je poměrně hodně. Ale bohužel to neplatí zdaleka o všech a ani si nejsem jist, že o většině.
..........................................................................
Nikdo není zralý na svobodu,
ale každý k ní svým (někdy hodně nepochopitelným) způsobem směřuje,
ovšem k svobodě se nesměřuje pomocí poznání, ale pomocí omylů...
Omyly jsou hrozně důležitý,
a příkazy a zákazy jsou prostě voblbováním lidí a kontraproduktivní snaha je nějako vylepšit, viz např. ty Ježíšovy doporučení a moráka a pak ty zákony...
Komentář 50552
Komentář 50558
Komentář 50563
Komentář 50567
Komentář 50571
Komentář 50541
Komentář 50546
Je to sice poněkud jiný technologický přístup, ale známý český hrdina "hloupý Honza" s tím slavil docela úspěch, když slezl z pece a vyrazil do světa za princeznou. Vony pohádky nejsou jen voblbovačky pro děti před spaním, ale mají svůj archetypální základ v lidském nevědomí...
A navíc, koho by bavilo počítat chvilky a ještě k tomu do milionu ?
Jedině snad Řeháka...