Důležitost důvěry – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Čas: 2021-06-04 00:00:02

Důležitost důvěry

Zdravá míra nedůvěry v člověka souvisí se skepticismem – ostatně, lidé jsou tvorové nedokonalí a sotva dohlédnou na leckterý důsledek svých činů. Ostatním je logické nevěřit minimálně natolik, nakolik nevěříme sobě: Přeci jen jsme v té nedokonalosti spolu. Za důležité považuji pojistit se pro situace, ve kterých by nám mohli druzí udělat něco špatného – i na opravdu zlé scénáře. Věřím však, že přiměřená důvěra v lidi okolo nás je nakonec jediné rozumné východisko. Pokud totiž fundamentálně nedůvěřujeme lidem a předpokládáme jejich nepoctivost a duševní omezenost, začnou nám to oni zrcadlit nazpět. Dopadne to tak, že v našich vzájemných vztazích, dohodách, nakonec i společenských uspořádáních oni svážou ruce nám a my svážeme ruce jim – právě kvůli představě, že pokud bychom druhé straně nechali volnost, udělala by něco hrozného. Nakonec se snad i vlivem této nálepky skutečně mnozí lidé nedůvěryhodnými stanou, protože tak k nim bude přistupováno. Na naší podezíravosti nakonec budeme všichni tratit. Proto jsem se rozhodl důvěřovat lidem.
Přečtení: 4791

Web: neuveden Mail: neuveden
Je jistě nebetyčná pitomost důvěřovat lidem, ovšem jako daleko větší pitomost se mi jeví důvěřovat státu, který je reprezentovaný nejnedůvěryhodnějším vzorkem ze všech lidí. Je to logické, když mám plošnou nedůvěru ke všem lidem, tak k těm, co mi chtějí vládnout, bych ji měl mít pochopitelně největší, protože z této pozice mě mohou poškodit nejvíce, aniž bych se mohl bránit. Politikům se nevěří, politici se kontrolují.
Web: neuveden Mail: schován
Veď ale to ani nikto netvrdí že politikom treba bezvýhradne dôverovať, ale opačný extrém, apriori ich odsudzovať, je tiež hlúpy.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky