Dvojí metr právního systému – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Blackie
Čas: 2022-10-20 00:00:02

Dvojí metr právního systému

Nerovnost. Slýcháme o ní stále častěji. V televizi, rádiu, diskusích – nerovnost gayů, pohlaví, států, platů, moci a dalších. Dnes mi připadá fascinující, že o jedné z největších nerovností se vůbec nemluví – i když v důsledku indoktrinace jsem ji dřív sám neviděl. Skvěle ji ilustruje tato otázka, kterou jsem dostal u zkoušky z práva: „Pro právo veřejné a soukromé platí:“ Správné odpovědi pak zní: „Ve veřejném právu je typická nadřazenost orgánů veřejné moci.“ a „Pro právo soukromé je typická rovnost subjektů.“ Kdo je „orgán veřejné moci“? Nakonec vždycky člověk (nebo lidé). A jak se z „člověka“ stane „orgán“? Příchodem do práce. Jenže změnil se tím nějak ten člověk? Ne. Změnil svoje názory, hodnoty, je spravedlivější či víc fér? Těžko. Trochu mi to připomíná příběh z fyziky, kdy se muž sám tahal za vlasy tak dlouho, až se vytáhl z bažiny.
Přečtení: 10025

Autor: li Čas: 2022-10-20 00:27:37
Web: neuveden Mail: schován
Jenže on nějaký podobný "orgán" by byl i v ankapu... A tam ještě není vůbec zřejmé podle jakého práva – a podle jaké morálky budeme souzeni... to je velký otazník...
Web: neuveden Mail: neuveden
Me prijde, ze uz jsou vsichni zblbli z toho, jak se snazi si predstavit, jak by ten ancap mohl fungovat, aby to vlastne bylo stejne, jako dnes...
Jaky organ, zeptam se? V ancapu zadny organ imho nemuze byt uz z principu, protoze v ancapu nikdo nema zadna vetsi prava, nez kdokoliv jiny. NIKDO.
Kazdy porad resi nejake agentury, soudce a podobne, ale nikdo z nich nema zadne pravo, ktere nema kazdy. A predevsim, sakra, zadne agentury ani soudy a podobne veci vubec nemusi existovat, to je jen predstava nejakych lidi, jak by to MOHLO BYT. Ale take vubec nemuselo...
Btw, kdyz uz by tedy nekdo mel byt souzen nejakym "soudem", tak to bude podle takove moralky, podle jake bude chtit, protoze jinak pravdepodobne si toho soudce nevybere. Teda, ja osobne si neumim moc predstavit, proc bych se nechal dobrovolne soudit nekym, s jehoz moralkou nesouhlasim.
Autor: li Čas: 2022-10-20 08:31:14 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
"zadne agentury ani soudy a podobne veci vubec nemusi existovat, to je jen predstava nejakych lidi, jak by to MOHLO BYT. Ale take vubec nemuselo..."
Jak se tedy bude vymáhat právo???
"kdyz uz by tedy nekdo mel byt souzen nejakym "soudem", tak to bude podle takove moralky, podle jake bude chtit"
Co je to za absurditu??? Na daném území se musí soudit podle určité morálky a "hodnot", jinak to nedává smysl...
Pokud by bylo právo absolutně nepředvídatelné, tak nežijeme ve svobodě, ale v šíleném bordelu...
Autor: JH (neregistrovaný) Čas: 2022-10-20 08:55:15 Titulek: soudy [↑]
Pan Urza v jedné přednášce říkal, že v anarchokapitalismu budou volnotržní soudci/arbitři rozhodovat podle toho, co si přejete většina, protože kdyby tak nečinili, přišli by o zákazníky.Takže určitá morálka se tímto vykrystalizuje. Soudci vlastně budou rozhodovat demokraticky :-)
Autor: li Čas: 2022-10-20 09:07:08 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To by chtělo určitě probrat víc! :) Většina na daném území by hlasovala referendem o jednotlivých zásadních hodnotách, kterých se bude při rozhodování vždy držet? Pokud nebudeme mít v určitých zásadních etických otázkách na daném území jasno, tak není možné soudit.
Web: neuveden Mail: neuveden
Odpověď je podle mě dost jednoduchá : Jak kdo bude chtít. Proc by si člověk nemohl právo vymáhat sám? Například....mě když dneska nekdo bude chtít okrást a já ho chytnu, ideálně bych ho také vyřešil sám a nepotřeboval k tomu žádné další instituce.
Proč by se na daném území museli jakkoliv "soudit"? Respektive, co si pod tím slovem představuješ? Rozhodně v ancapu by jakýkoliv soud vypadal zcela jinak, než vypadá dnes, protože by byl založen na ZCELA jiných principech.
Mě přijde, že lidí prostě pořád nechápou, že v ancapu z principu nikdo nemá žádná další práva, než kdokoliv jiný. Žádný soudce, agentura, nikdo. Všichni můžou být soudce, agentura, stejně jako výrobce zmrzliny. Přijde mi, že tohle lidí vůbec nechápou....
Autor: li Čas: 2022-10-20 10:31:25 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Lojzo - jsme stále na ankap fóru nebo zavoláme Jolandu? Tohle je na mě takový EZO, že už se tomu ani nechci smát :)

"Proč by se na daném území museli jakkoliv "soudit"? Respektive, co si pod tím slovem představuješ? Rozhodně v ancapu by jakýkoliv soud vypadal zcela jinak, než vypadá dnes, protože by byl založen na ZCELA jiných principech."

"Všichni můžou být soudce, agentura, stejně jako výrobce zmrzliny. Přijde mi, že tohle lidí vůbec nechápou...."

Wow, takový ankap fakt nechci! :)
Web: neuveden Mail: neuveden
A jako jak si takovy ancap predstavujes? Znovu se ptam...
Ancap = neexistuje zadny "nadrazeny organ" , nic takoveho. NIKDO nema zadna vetsi prava, nez KDOKOLIV jiny. Jak bys tam pak chtela mit nekoho, kdo bude mit nejaka vetsi prava, nez nekdo jiny? Pouze tak, ze mu lide ty prava dobrovolne priznaji. Jasne, ciste teoreticky by bylo mozne, ze clovek nekdy v zivote podepise smlouvu, ze do konce zivota se vzdy bude ridit tim, co ten a ten clovek rekne, ale nemyslim si, ze by to prilis mnoho lidi delalo (a pokud ano, tak to tak bude, ale neni to zadna nutna podminka, proto pro nase ucely muzeme klidne predpokladat, ze tomu tak vetsinove nebude)
Autor: li Čas: 2022-10-20 11:16:21 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
PS: "Trochu mi to připomíná příběh z fyziky, kdy se muž sám tahal za vlasy tak dlouho, až se vytáhl z bažiny."
Přesně takto by vypadalo vymáhání práva v ankapu, kdyby nás soudil každý zelinář či prodejce zmrzliny – podle svých hodnot :)
Web: neuveden Mail: neuveden
Ale bez orgánů lidstvo vyhyne.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky