Glum, Erdogan a svoboda slova v Turecku – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Urza
Čas: 2015-12-14 00:00:02

Glum, Erdogan a svoboda slova v Turecku

Zrovna v pátek jsem do Stok vylil text o scestné společenské diskusi, abych záhy zjistil, že jinde (konkrétně v Turecku) to dotáhli na další level (což můžeme brát i jako vhled do naší temné budoucnosti); jistý Bilgin Čiftči přirovnal tureckého premiéra Erdogana ke Glumovi z Pána prstenů, za což může jít až na dva roky natvrdo bručet, přičemž na nějakou svobodu slova u soudu defekuje canis lupus familiaris, místo toho bylo k procesu pozváno pět znalců z oboru filmu a psychologie (soudce prý Pána prstenů nečetl), jejichž úkol spočívá v kvalifikovaném rozhodnutí o tom, zda je Glum skutečně zlá postava, neboť obhájce pana Čiftči přišel s tím, že by tomu tak nemuselo být, ergo to srovnání vlastně nebylo nezbytně urážlivé. Bizarní? Vskutku.

Předpokládám, že drtivá většina Čechů bude kauzu považovat za zcela absurdní a otázku Glumovy dobroty za marginální v porovnání s naprosto zásadním potlačením svobody slova, neboť na tom skutečně záleží; na druhou stranu přesně titíž lidé jsou pak schopni v diskusi o zákazech kouření v restauracích zcela pominout kruciální pošlapání svobody majitele rozhodovat si o svém lokále a místo toho zabřednout do debaty o škodlivosti či smradu cigaret, což je úplně stejně od věci jako rozbor Glumovy povahy. Jak je to možné? Inu, tito lidé sice už absolvovali státní nalévárnu na téma regulací podnikatelů, nikoli však o společenské škodlivosti urážky veřejného činitele; buďte si ale jistí, že jestli se z toho stane téma, někdo to prosadí do školních osnov a proběhne indoktrinace v rámci vzdělávacího procesu (kam se na tohle hrabou média), během jedné jediné generace se může zcela vážně u českých soudů začít řešit povaha Jabby, ke kterému je s oblibou přirovnáván Zeman.
Přečtení: 9687

Reagujete na tento komentář:
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-12-14 14:15:35 Titulek: Re:
Zlym a hloupym deckam uz se nemuze dyl nechat ridit nas autobus.Seda ekonomika z toho realne vyplyne,to se asi fakt zorganizovat neda(to jste kdysi psal,to vim).
Bude to mit tu vyhodu,ze se bude spolupracovat jen se slusnymi a osvedcenymi firmami,takze se to zase trosku vic proseje,to zrno od plev.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-12-14 11:24:31
Moznosti,co muze tahle internacionalni levicova pakaz jeste vymyslet ,jsou miliony.Uz nevidim jiny zpusob,jak muze zmensujici se mensina prehrat zvetsujici se vetsinu,nez pretat jim tu tragikomedii platit
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-12-14 11:37:00 Titulek: Re: [↑]
Autor: Urza Čas: 2015-12-14 12:24:21 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Z toho bych ale vinil daleko spíše politiky, než ty novináře.
Autor: Urza Čas: 2015-12-14 12:23:50 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ano, to by sice bylo skvělé, ale myslím, že už jsme tady řešili, že to není reálné.
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-12-14 14:15:35 Titulek: Re: [↑]
Zlym a hloupym deckam uz se nemuze dyl nechat ridit nas autobus.Seda ekonomika z toho realne vyplyne,to se asi fakt zorganizovat neda(to jste kdysi psal,to vim).
Bude to mit tu vyhodu,ze se bude spolupracovat jen se slusnymi a osvedcenymi firmami,takze se to zase trosku vic proseje,to zrno od plev.
Autor: Urza Čas: 2015-12-14 15:05:21 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Ale jo, šedá ekonomika vzkvétá, jen bohužel když to porovnáte se Sovětským svazem, pořád nám ještě chybí dlouhá cesta k pádu (a otázka je, zda je tato cesta vůbec žádoucí, ačkoliv její cíl ano).
Autor: Vlach (neregistrovaný) Čas: 2015-12-14 16:17:50 Titulek: Re: [↑]
nemyslim hned na pad;jen by mi stacilo omezit bohatstvi,co maji urednici k dispozici a tim omezeni jejich moci.A postupne odchazeni z uradu...toho bych se chtel dozit,jak se vystehovava ministerstvo.
Presvedcit sobecke duchodce nejde(mozna "Presvedc babu" byl dobrej for),
Autor: Urza Čas: 2015-12-14 16:25:21 Titulek: Re: [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
No, ono by to sice "jen" stačilo, ale bohužel k tomu není vůle.
Autor: Garfield (neregistrovaný) Čas: 2015-12-14 19:09:39 Titulek: svoboda? pro koho?
S Ruskem bych nesrovnával ani Turecko, natož nás. V Rusku když jseš na špatném místě (jdeš přes náměstí kde zrovna probíhá demonstrace), tak dostaneš nakládačku a strávíš noc v cele. Když se to opakuje 4x, jdeš do kriminálu.
Vzpomínám si na podobnou situaci, když jsem v lednu r. 1989 šel ze zkoušky koupit do Diamantu na Václavák žárovky. Musel jsem tam, protože jinde je neměli. Jenže na Václaváku zrovna probíhal Palachův týden a demonstrovalo se tam furt. Fašistická zelená svině chtěla vědět co tam dělám, občanku, atd. Mám dojem, že jen fakt, že jsem byl v obleku a s kufříkem mě zachránil od naložení do antonu po tom, kam jsem ho poslal. A na tohle u nás půlka lidí vzpomíná jako na zlatý časy a v jednom kuse ty bolševiky volí.
U voleb si tu svobodu nezískáme, vážení, tam ne.
Autor: Urza Čas: 2015-12-14 22:42:28 Titulek: Re: svoboda? pro koho? [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Nezískáme, v tom máte pravdu; maximálně si můžeme trošičku pomoci. Otázka zní, kde ji získáme.
logo Urza.cz
kapky