Individuální vzdělávání v praxi – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Thevar
Čas: 2022-09-26 00:00:02

Individuální vzdělávání v praxi

Přes léto jsem nelenil a téměř obden jsem se vídal s rodinami, které se rozhodly vzdělávat své děti jinak než v klasických školách. Ano – jde to – individuální vzdělávání je relativně možné – ale – snad všechny rodiny mi popisovaly všemožné problémy, které na této cestě mají. Napíši prozatím dva. Kvůli legislativě je extrémní problém založit svoji vlastní oficiální svobodnou školu. Mnoho lidí to i po letech snah raději vzdá, jelikož už prostě neví jak dál. Děti tedy vzdělávají doma nebo v různých komunitách, ale následně je velký problém povinné přezkušování, se kterým má většina rodičů i dětí opravdu špatné zkušenosti. Někteří učitelé s tím totiž mají problém, a dávají to dětem dost „sežrat“. Je jedno, že šesťák má některé znalosti deváťáka, když u přezkušování nezná nějaké učivo šesté třídy. Často se přezkušuje i několik hodin v kuse a děti odcházejí s pláčem.
Přečtení: 3258

Autor: li Čas: 2022-09-26 13:03:16
Web: neuveden Mail: schován
Škoda, že sem vůbec nepřispívají žádní lidé, kteří by měli opravdu zájem nějakou svobodnou školu založit. Hrozně ráda bych s nimi vedla nějakou diskuzi, hrozně ráda bych si poslechla jakým způsobem by chtěli děti vést... Myslím, že je to hodně zajímavé a inspirativní téma.
***
Naprostá většina příspěvků bohužel jen na něco nadává, ale nic nenavrhuje... To je škoda, protože bez toho se člověk nikam neposune... Mnohem užitečnější je bavit se o nějaké vizi.
Autor: Urza Čas: 2022-09-26 19:51:06 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Já v takové škole učím; zrovna teď tu sedím.
Autor: li Čas: 2022-09-26 20:05:03 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To je fajn! Bylo by hezké sem dávat spíš příspěvky o tom, jak může být škola super místo.
Mám ráda rozmanitost a různé přístupy, takže bych ocenila nějaké vize, postřehy a nápady.
Autor: Urza Čas: 2022-09-26 20:56:02 [↑]
Web: https://www.urza.cz/ Mail: urza v doméně urza.cz
Autor: li Čas: 2022-09-26 21:21:46 [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Supr, na to se těším! :)
Autor: Baph0met Čas: 2022-10-01 00:14:36 Titulek: Individuál. přístup x reálný živ
Web: neuveden Mail: schován
Často slýchávám, že školy na bázi individuálního přístupu jsou vlastně špatné, protože děti nenaučí "Jak to v životě chodí", že tito lidé vycházejí v osmnácti do světa a v první práci kterou sehnají se psychicky zhroutí protože nejsou zvyklí na stres.

Mou odpovědí je že:

zaprvé není na škole aby připravila člověka na život a životní situace, a už vůbec ne na stres, je to místo kam se člověk chodí učit práci v kolektivu, přijímání informací a rozvoj dovedností. Na život mají člověka připravit rodiče a zkušenosti.

A zadruhé že kdyby tyto školy absolvovalo více lidí, objevila by se mnohem větší poptávka po pracích s menším "levelem" stresu. Změnil by se přístup k zaměstnancům, protože když vám vystuduje milion lidí kteří nejsou na vaše podmínky schopni přistoupit tak je holt prostě musíte změnit, jinak vám do té práce nikdo nepřijde.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky