Javier Milei – argentinský „ankap“ prezident – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: CJ
Čas: 2023-11-24 00:00:02

Javier Milei – argentinský „ankap“ prezident

Javier Milei vyhrál prezidentské volby v Argentině. Za mě skvělá zpráva – a možná i první vlaštovka povstání libertariánské politiky. I když se nejedná přímo o anarchokapitalistického kandidáta (byť jej tak média označují), ale spíše o minarchistu, chce zrušit povinou školní docházku a zavést vouchery na vzdělavání, povolit prodej vlastních orgánů nebo zrušit centrální argentinskou banku a samozřejmě zrušit většinu ministerstev, snížit daně a výdaje státu a podobně. Jak to dopadne? Co všechno se mu (ne)povede?
Přečtení: 4099

Autor: v6ak Čas: 2023-11-24 00:09:49
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
On se jako ankap označuje i sám. Nechám stranou, jestli tomu tak skutečně je, jeho program je spíše minarchistický. (Program může být kompromisem mezi přesvědčením a realizovatelností.)
Zrušení centrální banky zní lépe, než tož co prosazuje – on ji chce v podstatě nahradit Fedem.
Přišel mi trochu jako konzerva, ale pokud se bude věnovat primárně ekonomickým tématům, tak to nemusí vadit.
Na konec nezapomínejme, že jde o prezidenta, ne o diktátora. Ať bude chtít sebevíc, sám nejspíš nemůže prosadit všechno. Podporu v parlamentu má malou, na druhou stranu, někteří politici se mohou chtít svézt na jeho úspěchu a podpořit jej.
Web: neuveden Mail: schován
Je to k nevíře, ale tady vlastně souhlasím s Norberetem. Wilders je hlavně populista a v lecčems (spíš asi tak ve všem) má k libertariánství opravdu daleko. Přijde mi zvláštní, když někdo kdo posílá učitelky za kasu do Lidlu, protože menší zlo je furt zlo, najednou píše, že je někdo takový super. No, překvapuje mě to, to nemohu říci.
Web: neuveden Mail: schován
Nebudu do detailu studovat celý jeho program. Ale přeložil jsem si google translatorem aspoň tu část o vzdělávání (str. 32 z .pdf programu PVV), tvoje oblíbnené téma, abych věděl jak to bude super. Určitě chce deregulaci skolství, volný trh, zrušit všemožné požadavky na kvalifikaci učitele, na to co se děti smí nebo nesmí učit etc.
Namátkou:
"We want to return to the core of education: back to the pedagogy of 'direct instruction' in the classroom. A teacher who tells, explains and checks instead of figure-it-out-yourself education. We want structure, safety, peace and regularity in the classroom again."
A chvíli na to: "Teachers must teach children how to think and not what to think." LOL
"We want to preserve special education and Article 23 of the Constitution. Freedom of education is a great asset. However, there is no room for education that is at odds with the most important principles on which our society is based"
"We want to strengthen the education column for vocational education, from pre-vocational secondary education to secondary vocational education and higher professional education. That is why we do not want a merger of higher professional education and university education."
"• More teachers for the classroom
• No more unqualified teachers in the classroom"
"• Ban on Islamic education, because it threatens our freedom and values"
 
Takže zatímco učitelka, co má na systém zanedbatelný vliv, má jít za pokladnu, člověk co prosazuje zachování a ještě větší utužení systému je super. "Mensi zlo je vsak stale zlem. ... Ja jen proste neslevim ze svych postoju." LOL. Buď seš hlupák co neví co říká, nebo seš ukázkovej pokrytec. Nevím co je horší.
Některé uživateli nechtěné či neschválené komentáře mohou být skryty; zobrazit je můžete po přihlášení.
logo Urza.cz
kapky