Jděte k volbám. Dám vám důvod, který jste neslyšeli. – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: PieTrail
Čas: 2021-10-05 00:00:02

Jděte k volbám. Dám vám důvod, který jste neslyšeli.

Nemusíte mít rádi vládu, nemusíte mít rádi opozici. I přesto existuje důvod, proč je užitečné jít k volbám: Čím více hlasů získá nějaká strana, tím (procentuálně) méně hlasů získají všechny ostatní strany. Proč je to důležité? Díky tomu můžete pomoci dostat strany jako ČSSD či KSČM pod 5% hranici vstupu do sněmovny. Právě tyto strany se podle průzkumů umisťují poblíž 5% hranice a zároveň se jedná o strany, které mají na svědomí největší zásahy do svobody nás všech. Věřím, že mnoho z nás dalo někdy hlas straně, která se kvůli 5% hranici nedostala do sněmovny. 5% hranice je ale dvousečnou zbraní, kterou lze využít i k našemu prospěchu. Nelíbí se vám vláda, ale nelíbí se vám ani opozice? Klidně to hoďte nějaké malé straně, která se do sněmovny určitě nedostane.
Přečtení: 4099

Autor: v6ak Čas: 2021-10-05 00:32:28
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Pokud jsem dobře pochopil volební zákon, je jedno, kolik má ta vybraná mala strana kandidátů; pro 5% hranici se použije počet odevzdaných hlasovacích lístků. Nenašel jsem to v https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-247 explicitně zmíněno, ale pochopil jsem to tak při čtení paragrafů 48—50. Kdyby hlas byl za každého kandidáta na volebním lístku, některá ustanovení by tu neseděla.
Autor: Ondřej Paul (neregistrovaný) Čas: 2021-10-05 13:06:11 [↑]
Ano, jenže procenta fungují tak, že 5% z vyššího čísla je vyšší číslo.
Pokud tedy by bylo voličů KSČM 5 ze 100, tak tím, že já a dalších třeba 19 lidí půjde k volbám, tak najednou šlo k volbám 120 lidí, což znamená, že najednou už nebude stačit 5 lidí, ale je potřeba 6.

Krátce řečeno: hranice procent se samozřejmě nemění, ale zvyšuje se počet potřebných lidí na to, aby se dostali na hranici 5%.
Čistě matematika.
Autor: v6ak Čas: 2021-10-05 15:31:37 [↑]
Web: https://v6ak.com Mail: cz.urza v doméně reg.v6ak.com
Řekl bych, že oba píšeme o něčem jiném. Jde mi o to, jestli strana s deseti kandidáty poslouží k tomuto účelu stejně dobře jako strana s jedním kandidátem. S tím jsem si nebyl jist, protože si vzpomínám, jak strany doplňovaly kandidáty i na nevolitelná místa, aby nebyly volebním systémem znevýhodněny. Pokud by se podobný princip uplatňoval i u hranice pro vstup do sněmovny, nejspíš by strana s deseti kandidáty měla na strany kolem 5 % větší dopad.

Proto jsem si pročetl zákon. Nenašel jsem tam bohužel přesný vztah mezi hlasem pro stranu a správně odevzdaným volebním lístkem, vypadá to ale, že je to 1:1, nezávisle na počtu kandidátů na lístku. Dokonce patrně to už ani neznevýhodňuje strany, které nevyplnily nevolitelná místa, možná to bude tou letošní změnou. Ale nedělal jsem nějakou důkladnou právní analýzu, jen jsem to v rychlosti proletěl a prohledal, mohl jsem něco podstatného minout.
Web: neuveden Mail: schován
A nedá se to vidět zas tak, že případným vyšoupnutím malých stran kolem 5 procent dojde k tomu, že ty větší co tym zůstanou budou mít větší klid na "práci", jejiž plody asi taky příliš neoceníme? Než když víc času promarní handrkováním se s těmi malými oponenty o nějaké případné klíčové hlasy a podobně.
Web: neuveden Mail: neuveden
souhlas, za me taky nejlepsi, kdyby tam bylo alespon 10 stran :-D
Web: neuveden Mail: schován
spíš pro pobavení: kdysi jsem slyšel takový lidový návrh zákona, že množství nevoličů bylo zohledněno procentuelním množstvím prázných křesel v parlamentu - říkalo se tomu pavučinový zákon, protože ta neobsazená křesla by časem mohly pokrýt pavučiny.
(Všechny ostatní parametry jako např. procenta nutná pro usnášeníschopnost sněmovny by se neměnily, takže při dostatečném množství nevoličů by pak parlament vypadl z provozu.)
Web: neuveden Mail: norbertsnv v doméně gmail.com
To je taká pasca. Voliť veľké strany s istotou že môj hlas neprepadne vedie k tomu že v parlamente bude málo strán a ľahšie sa dohodnú. Na druhej strane voliť menšiu stranu je riziko že môj hlas prepadne a fakticky som volil zbytočne.
Autor: mirefek (neregistrovaný) Čas: 2021-10-06 13:37:45
Heh, a co by vlastně se stalo, kdyby byly všechny strany pod pětiprocentní hranicí (na což v principu stačí aby se voleb účastnilo víc než 20 stran)? Myslí na to zákon?
logo Urza.cz
kapky