Ještě horší socialismus? – Stoky Svobodného přístavu (Urza.cz); (S)toky myšlenek Svobodného přístavu (Urza.cz)

hamburger menu
Autor: Sgiath
Čas: 2020-07-09 00:00:02

Ještě horší socialismus?

Urza ve svých přednáškách (zvláště ve Stát je špatný sluha, ale zlý pán) ve své argumentaci kapitalismus versus socialismus mluví o ideální verzi socialismu jako o stavu, kdy se čestný a núplatný úředník snaží co nejlépe zjistit, co lide chtějí a to se pak snaží společnými penězi realizovat. Urzova argumentace spočívá v tom, že je nemožné zjistit, co lidé doopravdy preferují, a i kdyby to šlo, je nemožné toto přání ideálně centrálně vyplnit.

Ma kritika se týká toho, že toto není ideál socialismu. Kdyby to byl ideál socialismu, každého hned napadne, že to už rovnou může těm lidem ty peníze nechat a oni si s nimi udělají co chtějí, když to tak dobře vědí. Socialismus je ale ještě mnohem zrůdnější. Základní teze socialismu je, že lidi nevědí, co chtějí, a nevědí, co „mají chtít“, a právě proto musí přijít ten úředník a dostupné prostředky investovat do těch správných projektů, které by si lidé sami nezvolili, protože pro kažedého jednotlivce jsou nevýhodné, ale přinesou „prosperitu celé společnosti“.
Přečtení: 49295

Reagujete na tento komentář:
Autor: Sgiath Čas: 2020-07-09 09:06:50 Titulek: Re: Opět naprosto špatně
1. a 2. zajimava uvaha, skoro bych vam dal zapravdu, ale vsichni socialisti se, kterymi jsem mluvil, tak mi na to okamzite odpovedeli, ze ale ten urednik nepotrebuje zjistovat co lide chteji - on ma sve petiletky atp. ktere maji vytyceny cil pro celou spolecnost. Takze ano, z teoretickeho pohledu na socialismus mate pravdu, ale z me praxe se socialisty se toho oni sami nedrzi. Mozna zaver je, ze socialismus si sam sobe vnitrne odporuje.

3. ano, tak nejak jsem to myslel, jen jsem to nechtel cele rozepisovat, protoze to je uz v te prednasce, tak jsem to shrnul do jedne vety :)
Autor: Zdenál (neregistrovaný) Čas: 2020-07-09 04:52:39
V dobré víře cupujeme slaměného panáka a přitom bysme měli cupovat slaměnou svini.
Autor: Szaszián Čas: 2020-07-09 05:33:18 Titulek: Opět naprosto špatně
Web: neuveden Mail: neuveden
1) Ma kritika se týká toho, že toto není ideál socialismu. Kdyby to byl ideál socialismu, každého hned napadne, že to už rovnou může těm lidem ty peníze nechat a oni si s nimi udělají co chtějí, když to tak dobře vědí.
- To je špatně. V takovém případě by alokace peněz odrážela MAJETNOST osob, ne jejich POTŘEBY. Copak neznáte "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb"? To je heslo socialismu. Toho socialismu, ke kterému se vyjadřujete.

2) Základní teze socialismu je, že lidi nevědí, co chtějí, a nevědí, co „mají chtít“, a právě proto musí přijít ten úředník a dostupné prostředky investovat do těch správných projektů, které by si lidé sami nezvolili
- Z bodu 1 plyne, že je špatně i toto.

3) Urzova argumentace spočívá v tom, že je nemožné zjistit, co lidé doopravdy preferují, a i kdyby to šlo, je nemožné toto přání ideálně centrálně vyplnit.
- Ne, to je špatně. Ona argumentace zní, že ohledně sběru informací potřebných pro centrální plánování vyvstávají tyto neřešitelné problémy: 1. KOHO všeho se ptát 2. jak zjistit, JAK MOC osoba něco chce. Dodal bych spolu s Bastiatem ještě 3. KDO všechno by měl mít právo ovlivňovat podobu společnosti. Peníze tyto problémy řeší: 1. Zaangažován je kdokoliv, kdo chce zaplatit 2. Zaplatí podle toho, jak moc mu na věci záleží 3. Má na to právo, protože peníze nabyl legitimně, čímž prospěl společnosti.
Autor: Sgiath Čas: 2020-07-09 09:06:50 Titulek: Re: Opět naprosto špatně [↑]
Web: https://sgiath.dev Mail: FilipVavera v doméně sgiath.dev
1. a 2. zajimava uvaha, skoro bych vam dal zapravdu, ale vsichni socialisti se, kterymi jsem mluvil, tak mi na to okamzite odpovedeli, ze ale ten urednik nepotrebuje zjistovat co lide chteji - on ma sve petiletky atp. ktere maji vytyceny cil pro celou spolecnost. Takze ano, z teoretickeho pohledu na socialismus mate pravdu, ale z me praxe se socialisty se toho oni sami nedrzi. Mozna zaver je, ze socialismus si sam sobe vnitrne odporuje.

3. ano, tak nejak jsem to myslel, jen jsem to nechtel cele rozepisovat, protoze to je uz v te prednasce, tak jsem to shrnul do jedne vety :)
Autor: Sgiath Čas: 2020-07-09 09:52:35 Titulek: Re: [↑]
Web: https://sgiath.dev Mail: FilipVavera v doméně sgiath.dev
Zazivam pokazde, kdyz potrebuji napr. zdravotni peci v tomto state.

O socialismu vim take ze zkusenosti mych rodicu a prarodicu. A pak samozrejme z tech knih - doporucuju "Dear Reader" od autora Michael Malice a vlastne i veskere jeho prednasky na tema Severni Korea.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-09 10:53:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Čiže odpoveď je "B", o socializme viete len z kníh napísaných kapitalistami. Inak by ste dnešné zdravotníctvo nemohol nazývať socialistickým, keď sa na ňom priživuje hromada kapitalistov.
Autor: velkej Ká Čas: 2020-07-10 09:19:26 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Hromada kapitalistů se snažila nějakým způsobem pracovat i se socialistickým zřízením před 1989; pamatujete veksláky? Kolikrát to byl jediný způsob, jak tehdy něco zajímavého sehnat.

Dnešní zdravotnictví je socialistické. Zálohy povinného zdravotního pojištění se nijak neodvíjí od rizik potřeby zdravotní péče, tedy reálně nejde o pojištění, ale o daň. Ceny zdravotní péče i léků jsou stanovovány centrálně. Je stanovováno i jaké léky se mohou používat. Stát určuje, kdo může péči poskytovat.

Můžete mi, doprdele, napsat, kde ve výše uvedeném vidíte kapitalismus? Já tam vidím socík jako prase.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-10 09:49:58 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Osobne som žiadneho veksláka nestretol ale viem že existovali. Príživníci ako dnešní priekupníci. A áno, v tuzexe predávali tovary aké sa v bežných obchodoch nedali kúpiť. Ale práve kvôli chamtivosti vekslákov boli veľmi predražené, ak si dobre pamätám tak 1 tuzexová poukážka (bony) sa predávala za 5-6 Kčs.

Dnešné zdravotníctvo je väčšinovo kapitalistické, veď už máločo vlastní štát. Našťastie štát aspoň reguluje ceny, takže zdravie nie je luxusný tovar, ktorý by si málokto mohol dovoliť zaplatiť. A áno, našťastie aj reguluje aby sa z toho zdravotného poistenia zbytočne neplatilo podvodníkom šíriacim hoaxy ako napr. pitie Sava. Alebo nejakým samozvaným rádoby liečiteľom.
Autor: velkej Ká Čas: 2020-07-10 10:43:56 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Od toho veksláka ten bon šel aspoň koupit. Jinak jste mohl získat bon pouze výměnou za nějaké zahraniční peníze.

K tomu Vašemu druhému odstavci... právě, že to, co popisujete, je typický socialismus. Mnohá péče nejde sehnat. Chybí spousta obvodních lékařů... vlastně, doprdele, chybí spousta lidí, v nemocnicích jedou šílené přesčasy. V průběhu covidového bláznovství chyběly léky a pomůcky, protože stát přikázal, že se nesmí prodávat; později je dokonce začal zcela regulérně krást. Vlastně stát omezuje i výrobu těch věcí, takže když něco dojde, musíte se spoléhat na jednu firmu, že zase vyrobí. Mně to teda nepřijde kapitalistické ani náhodou. Nevidím trh. Nevidím konkurenci. Nevidím nic, co by sráželo ceny dolů a kvalitu nahoru.

A mastičkáři, Savaři, léčitelé? Opět, důsledek socialismu. Důsledek toho, že zdravotní pojištění je daň a neodvíjí se od Vašich zdravotních rizik. Pití Sava nebo návštěvy léčitele jsou kurva zdravotní riziko. Ale pojišťovny toto nijak zohlednit nesmí, protože to prostě nemá vliv na pojistné. Naopak nechápu, v čem je vyšší zdravotní riziko programátora, který má třeba 80 čistýho měsíčně, oproti dělníkovi s 25 čistýho měsíčně. A podle toho to dopadá, lidi mají slabou motivaci o svoje zdraví dbát. A z neřešení různých problémů vznikají problémy větší, které jsou k řešení dražší.

Pak se nedivte, že se bojíte drahé péče. Jenže obracíte příčinu a následek.
Autor: Alias (neregistrovaný) Čas: 2020-07-10 12:13:50 Titulek: Re: [↑]
Táhni ty kurwo a kryple Velkej Kokote!
Autor: Honza Čas: 2020-07-10 12:25:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Dnešné zdravotníctvo je väčšinovo kapitalistické, veď už máločo vlastní štát. Našťastie štát aspoň reguluje ceny, ...
Už chápu, proč tolik lidí ztratilo trpělivost s vámi debatovat. Vždyť vy si sám protiřečíte, respektive asi chápete nějak jinak pojmy kapitalismus a socialismus.

Kam vede to centrální řízení socialistického zdravotnictví?
https://zezdravotnictvi.cz/nazory/pokud-by-zdravotnici-dodrzovali-zakonik-prace-nemocnice-by-se-zhroutily/
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/zdravotnictvi-situace-neni-vazna-je-zoufala.A200115_235405_p_spolecnost_wag

Je jasné, že podle vašeho pojetí za to může zlý kapitalismus. Řekl bych, že si ho pletete s aktuálním korporativistickým fašismem. Takže máte pravdu, že na současném systému si spousta lidí nahrabe (např. kamarádi ministra zdravotnictví, jak vidíme z covid zakázek), jenže z toho viníte kapitalismus, který tam vlastně vůbec není...
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-10 14:24:33 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ja chápem pojmy socializmus a kapitalizmus rovnako ako drvivá väčšina obyvateľstva, iba v tejto bubline som v menšine.

A ovládam matematiku dosť na to aby mi bolo jasné že ak máme ceny liekov, prístrojov či zdravotníckeho materiálu približne rovnaké ako na Západe, ale zdravotnícke odvody platíme z našich nízkych platov tak sa z toho zázraky robiť nedajú. A tým skôr že pravicovým politikom sa "podarilo" ziskové časti zdravotníctva predať do rúk súkromníkov, takže zisky dnes tečú zo zdravotníctva preč.
Autor: Honza Čas: 2020-07-10 15:24:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
pravicovým politikom sa "podarilo" ziskové časti zdravotníctva predať do rúk súkromníkov
A to je přesně ten korporativistický fašismus. Vláda rozhodne, co je monopolně státní a co je (a za jakých podmínek) soukromé. Většinou to, na čem vydělají kamarádi, kteří mají včas informace...
Takže v kritice se shodneme, příčinu vidím v nedostatku kapitalismu. Asi tedy máme rozpor jen v definici :-)
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-10 17:48:46 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Áno, na definíciách sa asi zhodneme málokedy.
Autor: Vostál Petr Čas: 2020-07-13 07:19:36 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
příčinu vidím v nedostatku kapitalismu.
.......................................

Příčinou není nedostatek kapitalismu,
ale to, že nedostatkem kapitalismus není potřeba volného trhu,
ale naopak trhu který je skrze politiky ovlivnován kapitalisty tak, aby bohatší ještě více bohatli a konkurence neohrožovala monopoly...

V podstatě "socialistický kapitalismus"
což věděli i komouši a proto o socanech říkali, že zradili dělnickou třídu a jdou na ruku kapitalistům...
Autor: enemy (neregistrovaný) Čas: 2020-07-13 09:59:53 Titulek: Re: [↑]
Současně zdravotnictvím je tolik kapitalistický jako Severní Korea... Problém současného zdravotnictví je že je socialistické, "zdarma". Docela nedávno jsem měl zdravotní problémy a tak jsem tuto skvělou socialistickou službu využil. Do té doby jsem žil v tom že nemocnice jsou plne odborníků kde se člověku dostane skvělé péče od profesionálů. Rychle jsem se probudil z toho snů. Byl jsem součástí fabriky na nemocné, kde mě během jednoho dne prohnali vsemy možnými rychlotesty, všude se na mě dívali jako na simulanta, a nakonec mě řekli že jsem zdravej a vyhodili mě na ulici se stohem receptů... Za takovou službu bych dobrovolně nikdy nezaplatil ale musím a hrozim se dnu kdy budu jejich pomoc opravdu potřebovat.. kolik lidí se o svoje tělo a zdraví stará? Kolik lidí si hlídá co jí? Kolik lidí pravidelně sportuje? Takový lidé doktory celý život nepotřebují, nemocnice jsou plny nezodpovědných lidi kteří kašlou na svoje zdravý protože mají lékaře zadarmo, netahejme do toho lidi kteří si za svůj zdravotní stav nemohou ovšem ani některým z nich tohle zdravotnictví nijak nepomáhá. Smysl zdravotní péče na volném trhu pro mě je , nepotřebovat ji, tzn žít zdravě a starat se o svoje tělo protože to vyjde levněji než na to kašlat a pak platit. PS: tipnul bych si, že většina lidí které jsem v té nemocnic potkal, na tom oddělení, si za svoje zdravotní problémy může sama stejně jako já.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-13 12:33:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Bola tá nemocnica súkromná či štátna?

A s tým súkromným poistením je to samozrejme takisto blbosť. Myslíte si že sa poistenci budú hrnúť platiť takej poisťovni ktorá ich komanduje? Prečo asi je v USA napriek súkromnému zdravotnému poisteniu úroveň životosprávy horšia než u nás? Veď to vidno aj na povinnom zmluvnom poistení automobilov, všetky poisťovne sa boja uplatňovať malusy, lebo by im poistenci ušli ku konkurencii.
Autor: Alias (neregistrovaný) Čas: 2020-07-10 09:55:50 Titulek: Re: [↑]
Soukromé ambulance, soukromé kliniky... Třeba zubaři už se urvali ze řetězu skoro úplně, takže platíš, sotva překročíš práh ordinace. Fakt socík jako prase.
Autor: pavel77 Čas: 2020-07-10 10:04:34 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak to je sice pravda, ale volný trh to tu fakt není, ani v těch často v tomhle omílaných USA. A v tom je ten problém.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-10 10:09:04 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ale to ani nikto netvrdí že je tu voľný trh, len nie každý má pravo-ľavú stupnicu posunutú tak do extrému že aj fašistov/nacistov počíta ku ľavici. A všetko okrem ankapu za socík.
Autor: velkej Ká Čas: 2020-07-10 10:31:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tak zrovna národní socialisty není problém k levici zařadit, stačí porovnat programy s jinými socialisty. Že je dnešní politický mainstream pasuje na extrémní pravici, je jen pro zmatení nepřítele, a pozůstatek dob, kdy komunisté potřebovali udělat z nácků ty špatné.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-10 13:43:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Mňa nezaujímajú sľuby ale to ako v realite nacisti konali. Továrne nechali v rukách kapitalistov, zrušili odbory a zakázali ľavicové strany a navyše ešte tým kapitalistom zabezpečovali odbyt a dodávali lacnú pracovnú silu z pracovných táborov.
Autor: Fish (neregistrovaný) Čas: 2020-07-11 08:02:34 Titulek: Re: [↑]
To je jen půlka pravdy. Chodil jsem k zubařce, kde jsem vůbec nic neplatil. Objednání bylo dost orientační a vždy jsem ještě čekal. Když mi dělala plombu, tak bez anestezie, aby to bylo rychleji a poslední kapka byla když mi poškodila dáseň a já tam měl pak díru jako blázen.
V soukromé ordinaci chodím 2x ročně a mám vyhrazeny slot 30 minut - nečekám, 1x ročně rentgen a 1x ročně dentální hygienu a to za 1000kc ročně. Jo, plomba stojí taky asi 1500,ale zase mi to opichne (klidně víckrát, než to fakt neboli) a není to amalgam. Jo a je to v centru Prahy.
Za mě je jednoznačně pozitivní, že soukromý zubař existuje.
Autor: Bořík (neregistrovaný) Čas: 2020-07-12 19:28:29 Titulek: Re: [↑]
Jenže ne každý má na to, aby platil soukromým zubařům předražené plomby a roční poplatky. Senioři, matky samoživitelky, dělníci z továren... A když jdu cca 2x do roka k zubaři, opravdu neřeším, zda čekám v čekárně o půlhodinu déle. Ale chápu, že pro kapitalistického zbohatlíka je každá půlhodina na golfu, nebo na vlastní jachtě navíc dobrá :-))
Autor: Honza Čas: 2020-07-13 11:18:53 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Matka samoživitelka je asi moc ráda, že musí půl dne čekat u doktora, když má doma malý děti. A dělník z továrny si moc rád vezme volno k obíhání doktorů.
Snad jen ti senioři mají radost, že si mají v čekárně možnost pokecat :-)
Zkuste se méně vztekat a více přemýšlet aspoň nad vlastními "argumenty" ;-)
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-13 12:27:35 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No určite taká matka samoživiteľka, ktorá musí rátať každé Euro bude nadšená že ju v čakárni predbiehajú platiaci pacienti. To jej určite skráti dobu čakania :-D
A rovnako tak robotník z továrne. Čo ste ešte nepočuli o klesajúcom mernom úžitku? Z čoho vyplýva že čím viac niekto zarába ( a oproti robotníkovi z továrne či matke samoživiteľke je to skoro každý ) tým menej mu bude chýbať ten príplatok za prednostné ošetrenie.
Autor: Honza Čas: 2020-07-13 15:33:45 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Dneska tam čeká i bez předbíhání platícími pacienty. To je ten argument.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-13 15:45:21 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak to ste ho pôvodne naformuloval zle. Navyše nikde nevidím dôkaz že v ankape nebude treba čakať.
Autor: Honza Čas: 2020-07-13 15:49:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Jak psal Fish:
V soukromé ordinaci chodím 2x ročně a mám vyhrazeny slot 30 minut - nečekám, ...

Stačí trochu motivace pro péči o pacienty a najednou to bez front jde...
Autor: Marcusant (neregistrovaný) Čas: 2020-07-13 17:48:05 Titulek: Re: [↑]
Myslím, že oba hledáte příčinu tam, kde jsou až následky. Problém tkví v tom, že stát prostřednictvím lékařské komory a lékařských fakult, VZP, SÚKL atd. definuje zdravotnictví. Na straně nabídky v jiných oborech obvykle existuje rozvrstvení v poměru kvalita cena. V případě zdravotnictví je násilně určena minimální kvalita a zároveň systém plateb od pojišťoven má výrazně nivelizační efekt čili způsobuje snahu moc nevyčnívat, jinak se vám podívají na zoubek. Výsledkem je vysoká cena (kterou platíme ve zdravotním pojištění) vysoká vzácnost (narvané čekárny) a průměrná kvalita. Různí docenti a profesoři, kteří vyčnívají, jsou spíše výjimkou potvrzující pravidlo. Tito navíc většinou zužitkují svou výjimečnost na vědecké dráze, která dnes často nabízí různé zajímavé granty. Jediným funkčním řešením by bylo celou tuto hydru zrušit, zdravotnictví deregulovat, umožnit vznik dalších konkurenčních lékařských cechů (mimo LK) vedle kterých by vznikly konkurenční lékařské fakulty a třeba i úplně nové modely zdravotnictví nutně neobsahující klasické hierarchické schema s lékařem v čele. V USA k ničemu takovému nedošlo. Stát tam definuje zdravotnictví vcelku podobnými mechanizmy jako u nás, byť je ta definice rámcovější, jen do zdravotního pojištění zasahuje výrazně méně (krom plošného bombardování typu Obamacare).
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-14 09:21:20 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tým myslíte že keď budú rôzni šarlatáni legálni tak sa tým zlepší úroveň zdravotníctva? Alebo tým že sa zruší spodná hranica kvality poskytovaných služieb že to pacientom pomôže?
Autor: velkej Ká Čas: 2020-07-14 15:05:13 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Možná budou muset konečně lékaři přijít s přesvědčivými argumenty pro to či ono na místo dodnes stále často viděného přístupu "já jsem lékař, já jsem Bůh". Jinak faktem je, že spoustu věcí se léčit nedaří, takže se nejde divit, že lidi vyhledávají různé šarlatány. Obvykle je však hledají až poté, co selže lékař.

A jak přesvědčovat lidi o tom, co je dobré pro jejich zdraví? No já jako technik na to jdu možná moc vědecky. Pro mě vědění plyne z měření. Tedy zvolím nějaký postup léčby, a průběžně se měřím, abych viděl, zda to funguje. Bohužel dokud kvůli různým měřením musím na půl dne do nějaké ordinace, tak se mi moc měřit nechce. A co to blokuje? No, kdejaký medicínský zařízení vyžaduje kdejaký licence, patenty atd. Ten, kdo přijde se škatulkou umožňující automatizovanou každodenní domácí analýzu krve, moči apod., bude bohatý člověk... pokud jej nesemelou právě ty licence a patenty.

PS. Zase snad 10 obrázků captchy. Dorpdele, Urzo, pošli to do prdele ten krám.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-14 15:34:31 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Ja poznám skôr opačné prípady, že ľudia naletia šarlatánovi, ten im samozrejme nepomôže, a k lekárovi prídu až vtedy keď už je neskoro.
A s tými patentami to máte tiež naopak, ak bude niekto ochotný vraziť do výskumu takejto škatuľky hory peňazí tak iba vtedy ak bude mať vďaka patentom šancu že sa mu vložené prostriedky vrátia a že na tom nezarobia na jeho úkor plagiátori. Bez patentov ju nikto za vlastné vynachádzať nebude, jedine štátom či sponzormi financovaný výskumný ústav.
Autor: Marcusant (neregistrovaný) Čas: 2020-07-14 17:46:08 Titulek: Re: [↑]
No to je ten kapitalismus, že můžete občas někomu naletět. Problémem socialismu je, že vás berou na hůl pořád a ani se tím netají.
Výborně, definujete problém a zároveň nabídnete řešení "sponzormi financovaný výskum". S vámi je někdy radost debatovat.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-14 22:09:14 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To myslíte socializmus či "socializmus"? Ja som zažil obidva režimy a okrem kapitalistov ma nikto iný "nebral na hůl".
Len aby bolo v ankape dosť altruistov, keď aj celú charitu budú financovať iba oni.
Autor: Honza Čas: 2020-07-15 08:37:18 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
V socialismu vás nebrali na hůl?
Takže všichni ti státní plánovači dělali přesně to, co vám vyhovovalo?
Co jsem slyšel o banánech, bicyklech, masu atd., tak to moc nevycházelo...
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-15 12:17:27 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak to si zrejme pod pojmom "brát na húl" predstavujem každý niečo iné. Vy si zrejme pod pojmom "brát na húl" predstavujete keď niečo čo potrebujem neviem zohnať v obchode, ja si pod pojmom "brát na húl" predstavujem priekupníkov či úžerníkov a tých socialistický štát nepodporoval.
Autor: Marcusant (neregistrovaný) Čas: 2020-07-15 08:59:52 Titulek: Re: [↑]
Ti vaši kapitalisté, co vás brali na hůl, to dělali, protože jste s nimi do daného kšeftu šel. Bylo to vaše chybné rozhodnutí, za které nesete zodpovědnost pouze vy. Socialisté mě na daních a svobodách okrádají mocně a neustále, ale já jsem s nimi do žádného kšeftu nešel, nebylo to žádné moje rozhodnutí, ale jen otázka přežití, protože musím něco jíst a bez daní mi nikdo nic neprodá.
Když v charitě bude převyšovat poptávka nabídku, což je narozdíl od současnosti normální stav, bude to tlačit na lidi, aby se pokud možno starali o sebe a nebyli závislí na charitě. Navíc soukromé charity obvykle nepotřebují vyhrát volby a nemusejí si kupovat voliče/potřebné. Soukromá charita nepodporuje život na úkor společnosti a nebývá nároková.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-15 12:40:13 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nechať sa !brať na húl" od kapitalistov nie je v kapitalizme chyba ale nevyhnutnosť. Tak ako Vy tvrdíte že bez dane Vám nikto nič nepredá rovnako mne nikto nič nepredá bez svojej marže. Ani ma nikto nezamestná bez toho aby mal z mojej práce zisk, či ako to nazývajú marxisti nadhodnotu.
Keď v charite bude dopyt prevyšovať ponuku tak budú ľudia umierať od hladu alebo kradnúť, pričom samozrejme ja budem ľahšia obeť než snobi strážení po zuby ozbrojenými ochrankármi v oplotenej štvrti.
A keď už tak vychvaľujete súkromné charity tak si pozrite aký podiel z vybraných prostriedkov ide na správu a aký podiel skutočne skončí u klientov.
Autor: Honza Čas: 2020-07-15 13:11:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Soukromé charity jsou výrazně efektivnější než úředníci :-)
https://fee.org/shows/video/common-sense-soapbox/the-wonderful-life-of-private-charity#player
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-15 13:53:44 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
To akože komiks má byť dôkaz niečoho??
Autor: Honza Čas: 2020-07-15 18:38:25 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
A keď už tak vychvaľujete státnu pomoc tak si pozrite aký podiel z vybraných prostriedkov ide na správu a aký podiel skutočne skončí u klientov.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-15 22:35:15 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Sociálna poisťovňa spotrebuje na správu výrazne menší podiel vybraných prostriedkov než súkromné charity.
Autor: Honza Čas: 2020-07-16 08:39:01 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Tak já jsem poslal aspoň nějaký zdroj :-)
Ručně to nepočítám, takže víc nemůžu sloužit. Navíc podobná debata už tu dřív byla...
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-16 09:19:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
https://www.socpoist.sk/hospodarenie/554s
Z 8,5 miliardy výdavkov ide do správneho fondu iba 167 miliónov, teda približne 2%. Nájdite mi charitu čo to robí za menej :-D.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-16 09:24:09 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Áno, podobná debata už tu bola. A ani vtedy mi nikto z vás nedokázal nájsť charitu čo spotrebuje na svoju spotrebu percentuálne menej než štátna sociálna poisťovňa.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-14 09:11:08 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
A to je čisto súkromný zubár, teda bez zmlúv so zdravotnými poisťovňami? Lebo tu na Slovensku sú všetci zubári súkromní, s tým rozdielom že u nezmluvných zubárov sa platí násobne viac. A aj medzi zmluvnými zubármi sú rozdiely vo výške doplatkov za rôzne úkony. Ale neviem o zubárovi u ktorého by nebolo treba čakať, to sa dosť dobre ani nedá zariadiť, keďže dĺžka zákroku sa nedá dopredu presne odhadnúť. Niekto si posedí v kresle pár minút a niekto aj viac ako tú Fishom spomínanú polhodinu.
Autor: jardas (neregistrovaný) Čas: 2020-07-09 18:24:30 Titulek: Re: [↑]
Zažil jsem ho, asi polovinu života, v produktivním věku téměř 11 let.
Co konkrétně by vás zajímalo?
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-09 19:55:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Nepýtal som sa Vás ale autora článku. Ja som v socializme prežil celú mladosť, čo je síce menej ako Vy, ale dosť na to aby som si pamätal že tak naivne ako tvrdí autor socialistické plánovanie nefungovalo.
Druhá vec je to čo ankapisti zamlčiavajú, teda že ak centrálny plánovač nevie čo zákazníci potrebujú, tak súkromný podnikateľ vie ešte menej.
Autor: pavel77 Čas: 2020-07-09 20:55:57 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
"ak centrálny plánovač nevie čo zákazníci potrebujú, tak súkromný podnikateľ vie ešte menej." Tak teď už jste vyloženě směšný. Když budu teď chtít jet na dovolenou, koupit si auto, počítač, prakticky cokoliv tak to není problém, spoustu z toho můžu mít prakticky ihned. Jak to asi bylo za socialismu? V porovnání s relativně svobodnými zeměmi na západě? Když jsem chtěl jet třeba do zahraničí, koupit si jinou měnu, nebo třeba jen nějaké kvalitní maso, či exotické ovoce? Ale nevím, naštěstí jsem to nezažil, tak to znám hlavně z vyprávění, možná to tu bylo fakt užasné a ze západu sem lidi utíkali, jak to tu bylo všechno super naplánované a moje babička mi akorát kecá.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-09 23:49:07 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
No veď práve, podnikateľ nevie ani toľko čo centrálny plánovač a napriek tomu môžete ísť na dovolenku či kúpiť si čokoľvek Vám peňaženka dovolí. Takže zrejme nie je až také dôležité vedieť čo si ktorý zákazník chce kúpiť než ako to vy ankapisti na čele s Urzom zveličujete. A áno, ja som socializmus zažil a tak si pamätám že v obchodoch bol omnoho menší výber tovaru, ale bolo to kvôli údajnej nemožnosti centrálneho plánovania? Nemohlo to mať nejaké iné príčiny? Napríklad to že prevažná väčšina socialistických štátov bola v porovnaní s Francúzskom, GB a USA výrazne chudobnejšia už pred nástupom socializmu? A cárske Rusko bolo úplne zaostalé?
Autor: pavel77 Čas: 2020-07-10 10:25:12 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Ano bylo to způsobeno centrálním plánováním. V Rusku to trvalo 70 let, u nás přes 40, to je snad dost dlouho na to aby se ukázalo, jak užásně to funguje. A neukázalo se to.
Autor: velkej Ká Čas: 2020-07-10 10:29:16 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Já myslím, že se ukázalo dost, jen někteří si zakrývají oči.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-10 11:58:37 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Tak určite, z desiatok rozdielov medzi pár socialistickými štátmi a obrovskou väčšinou kapitalistických štátov sa ukázalo že rozdiel spôsobila akurát údajná nemožnosť centrálneho plánovania :-DDD.
Napriek tomu že systémom centrálneho plánovania fungujú všetky väčšie firmy aj v kapitalizme.
Autor: pavel77 Čas: 2020-07-10 12:22:40 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: neuveden
Tzv. socialistické země zabíraly docela velkou část světa. A nějaké existují doteď - Kuba, Venezuela, KLDR... Takže bylo dost prostoru to vyzkoušet v různých podmínkách. Těžko to svedete na to že před 70 lety byly socialistické země chudší než ty ostatní, socialismus měl dost času je dohnat a předehnat (nakonec to propaganda tvrdila celou dobu). Žije/žilo se v těch zemích dobře nebo ne? V porovnání se zeměmi, kde se centrální plánování (v takové míře) neprovádělo, respektive země kde bylo obecně více svobody. No asi ne. Stačí se podívat kolik lidí uteklo/utíká kterým směrem.
Na rozdíl od anarchokapitalsmu, socialismus už byl v praxi vyzkoušet dostatečně, abych si řekl že to fakt nechci. Ale klidně si tu ty nesmysly plácejte dál.
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-10 14:07:38 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Socializmus nechcem ani ja, ale nie kvôli údajnej nemožnosti centrálneho plánovania ale kvôli ľudským právam a kvôli tomu že namiesto dotácií od EÚ by sme trpeli pod sankciami. Ako Kuba, KĽDR či Venezuela.
Autor: Honza Čas: 2020-07-10 12:34:49 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: honza.nakole v doméně seznam.cz
Třeba tady máte dva argumentační úkroky stranou. Rozdíl nepůsobí "akurát" nemožnost centrálního plánování, ale je to hlavní rozdíl, který se řádně ukáže v dlouhodobém horizontu. I ČSSR přispělo světu pár vynálezy, ale většinou to byly díla silných jednotlivců (kteří nakonec často špatně dopadli). A celý sovětský blok nakonec skončil, stejně jako časem skončí EU.

A že firmy mají centrální plánování? No jasně. Ale taková maličkost - FIRMY MAJÍ MEZI SEBOU KONKURENCI na jednom území. A i dominantní hráč má hrozbu konkurence, když zaváhá.
Jenže rozdíl stát a konkurence tu odmítáte vidět už roky.
(Samozřejmě, můžu se odstěhovat do Somálska, ani to sem nemusíte psát.)
Autor: norbertsnv Čas: 2020-07-10 14:41:27 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: schován
Áno, socializmus skončil, ale kvôli ľudským právam a nie kvôli tomu aby sme s prázdnymi peňaženkami smutne pozerali na plné regály. Veď za socializmu bola ČSSR veriteľom, ešte aj po vzniku SR nám Rusi doplácali dlh a kde sme dnes v kapitalizme? SR má dlh okolo 50% a ČR tuším okolo 40% HDP. Čo všetko by za také peniaze mohli nakúpiť komunisti? Ďalšie vec je že komunisti dávali omnoho viac prostriedkov na zbrojenie, nedávno som čítal že údajne až okolo 20% rozpočtu. Dnes sa na armádu nedávajú ani 2%. Koľko tovaru sa za tých 18% ročne dalo kúpiť?
A nepošlem Vás do Somálska, podľa Fialu by mal ankap vzniknúť najprv vo Venezuele :-DDD.
Autor: Vostál Petr Čas: 2020-07-13 07:08:55 Titulek: Re: [↑]
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Druhá vec je to čo ankapisti zamlčiavajú, teda že ak centrálny plánovač nevie čo zákazníci potrebujú, tak súkromný podnikateľ vie ešte menej.
...........................................................

Pokud to neví, nebo se třeba zmýlí,
tak jednoduše zkrachuje...

Zkuste prodávat to, co si nikdo nechce koupit !
Autor: Urza (neregistrovaný) Čas: 2020-07-10 00:00:05 Titulek: Ich Bin
Ich bin ein Mann, du bist eine Frau, wir sind eine Familie, wir sind eine große Familie, Shalalal
Autor: Antiurza (neregistrovaný) Čas: 2020-07-10 00:13:35 Titulek: Urza nemá žádné argumenty
Urza nemá žádné argumenty, to nejsou argumenty, to jsou koblihy bez marmelády. Urza nechce debatovat. Urza mlátí lidí když jsou proti ankapu, mlátí je i když jsou pro, mlátí prostě všechny, proč je mlátí? Má z toho subjektivní užitek? Mlátí místo Urzi lidí jeho bezpečnostní agentura? Kolik má Urza rukou? Dvě a čeho je taky dvě? Dvě jsou ručičky hodinek a kdo taky používá hodinky? Ilumináti. Urza je iluminát.
Autor: Michal Vaněk (neregistrovaný) Čas: 2020-07-10 00:22:44 Titulek: Re: Urza nemá žádné argumenty [↑]
To není pravda, Urza debatuje pořád a má parádní argumenty, nikoho nemlátí a určitě není žádný iluminát, je to frajer a je dobrej, zalez do díry ty kolovrátku.
Web: neuveden Mail: VostalPetr v doméně seznam.cz
Ještě horší socialismus?
...........................

No to jsou přece dva "vyvolené národy" totiž němci a židi,

ne že by snad byli více pitomější než češi,

ale němcům se povedlo přivést na výsluní jak Hitlera tak i Lenina a v poslední době je zase popad další skvělý nápad obohatit evropu o imigranty,

zatímco židi spíše vymýšlejí nesmyslné filozofie jako třeba Marx nebo Mises (kterej si představuje, že anarchie je kapitalismus, i když vše naopak ukazuje že kapitalismus je etatismus a demokracie)
Autor: Josef K (neregistrovaný) Čas: 2020-07-14 12:06:15 Titulek: Re: [↑]
Pletete si Misese a Rothbarda :-)
Web: neuveden Mail: schován
No práve, z rozpočtui sociálnej poisťovne ide na správu výrazne menšie percento príjmov než u súkromných charít.
logo Urza.cz
kapky